Դատարանը դուրս եկավ և նորից մտավ խորհրդակցական սենյակ 04/01/2014   16:54  |  Քրեական խրոնիկոն
Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության նախկին պետ Վազգեն Խաչիկյանի ու մյուսների քրեական գործով ամբաստանյալներ Բագրատ Մուրադյանի և Արմեն Խաչատրյանի պաշտպան Աննա Ջուվանովան քիչ առաջ միջնորդեց փոխել իր պաշտպանյալների նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը և անազատության հետ կապ չունեցող այլ խափանման միջոց ընտրել:
Պաշտպանը նշեց, որ իր պաշտպանյալները 1 տարի 7 ամիս գտնվում են կալանքի տակ, երեք անգամ նրանց կալանքի ժամկետը երկարացվել է, իսկ վերջին անգամ այն երկարացվել է անժամկետ: Նա ընդգծեց, որ իր պաշտպանյալները փոխհատուցել են ենթադրյալ վնասը՝ վճարելով 7 500 000 դրամ:
Պաշտպանը հայտարարեց, որ ինքը ողջամիտ կասկածներ ունի, որ նիստը նախագահող դատավորը նորից կփոխվի և իր պաշտպանյալները կշարունակեն մնալ կալանքի տակ: Ըստ Ա.Ջուվանովայի՝ ներկայումս իր պաշտպանյալների անձնագրերը գտնվում են դատարանում, ինչը երաշխիք է, որ նրանք չեն թաքնվի: Հավելյալ երաշխիք է այն, որ նրանք ունեն ընտանիքներ ու մշտական բնակության վայր:
Պաշտպանական կողմը միացավ միջնորդությանը, իսկ պաշտպան Արա Զաքարյանը դատարանին խնդրեց գոնե մեկ հիմնավոր պատճառաբանված որոշում կայացնել: Դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու:
Մինչ այդ դատարանը մերժեց ամբաստանյալ Հովհաննես Գրիգորյանի պաշտպան Արա Զաքարյանի միջնորդությունն՝ անհիմն լինելու պատճառով:
Փաստաբանն ինքնաբացարկի միջնորդություն էր ներկայացրել գործով նախագահող դատավոր Արշակ Վարդանյանին: Փաստաբանը հայտարարել էր, որ ողջամիտ կասկած ունի դատավորի օբյեկտիվության կապակցությամբ։
Փաստաբանը նշել էր, որ գրեթե բոլոր ամբաստանյալներին նույն մեղադրանքն է առաջադրվել, սակայն նրանց մի մասը գտնվում են կալանքի տակ, իսկ մյուսները՝ ոչ։   Փաստաբանի դիտարկմամբ՝ դատավորի փոփոխության դեպքում գործը պետք է վերսկսվի և ոչ թե շարունակվի: Մինչդեռ դատավոր Ա.Վարդանյանը, ըստ Ա.Զաքարյանի, չի ցանկանում նորից հետազոտել նախկին դատավորի նախագահությամբ հետազոտված ապացույցները։
Հիշեցնենք, որ մինչ դատավոր Ա.Վարդանյանին մակագրելը գործը քննվում էր դատավոր Մխիթար Պապոյանի նախագահությամբ, ապա նրա՝ այլ դատարան աշխատանքի անցնելուց հետո գործը մակագրվել էր դատավոր Մեսրոպ Մակյանին, ով գործը մի քանի ամիս իր վարույթում պահելուց հետո 2014 թվականի փետրվարին ինքնաբացարկ հայտնեց՝ հայտարարելով, որ Խաչիկյանի հետ համակուրսեցիներ են եղել և իրենց հարաբերությունները կարող են ազդել գործի ելքի վրա:
Լուսանկարը` Armenpress-ի
13:38 01/04/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՎազգեն Խաչիկյանի քրեական գործով դատավորին ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացվեց

Суд в Ереване отклонил ходатайство защиты одного из фигурантов "пенсионного дела" об отводе судьи 04/01/2014   17:35  |  Криминальная хроника
Анна Джуванова, защищающая в суде подсудимых Баграта Мурадяна и Армена Хачатряна, на заседании суда по делу бывшего начальника Госслужбы соцобеспения Армении Вазгена Хачикяна и других фигурантов, ходатайствовала об изменении своим подзащитным меры пресечения в виде заключения под стражу и избрании иной меры пресечения, не связанной с лишением свободы.
Адвокат отметила, что ее подзащитные уже на протяжении одного года и 7 месяцев находятся в неволе: трижды им продлили срок содержания под стражей, а в последний раз его продлили на неопределенный срок. Она отметила, что ее подзащитные компенсировали предполагаемый ущерб, заплатив 7 500 000 драмов.
Защита заявила, что у него имеются обоснованные сомнения по поводу того, что председательствующего в судебном заседании судью вновь заменят, и ее подзащитные продолжат оставаться под стражей. По словам А. Джувановой, в настоящее время паспорта ее подзащитных находятся в суде, что является гарантией того, что они не скроются от суда. Дополнительными гарантиями служат следующие факты: у них есть семьи и постоянное место проживания.
Сторона защиты присоединилась к ходатайству, а адвокат Ара Закарян просил суд вынести хотя бы одно мотивированное решение. Суд удалился в совещательную комнату для вынесения решения.
Адвокат А. Закарян подал ходатайство об отводе судьи Аршака Варданяна. Адвокат заявил, что у него имеются обоснованные сомнения в объективности судьи. Адвокат отметил, что почти всем подсудимым предъявлено то же обвинение, однако некоторые из них содержатся под стражей, а другие нет.
Адвокат отметил, что в случае замены судьи дело следует возобновить, а не продолжить, в то время, как судья А. Варданян, по словам А. Закаряна, не желает вновь исследовать изученные под председательством прежнего судьи доказательства.
Напомним, что изначально дело рассматривалось в суде общей юрисдикции административных ереванских районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Мхитара Папояна, который был переведен в суд общей юрисдикции Котайкской области. После М. Папояна дело поступило в производство Месропа Макяна, который спустя несколько месяцев, в феврале 2014г. взял самоотвод, заявив о том, что является сокурсником Хачикяна и что их взаимоотношения могут повлиять на исход дела.