Խաչիկյանի գործով վկան մահացել է 08/29/2013   15:02  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության նախկին պետ Վազգեն Խաչիկյանի ու մյուսների գործով այսօրվա դատական նիստում լրացուցիչ հարցաքննվեց   Գյումրու սոցիալական ապահովության  տարածքային պետ վկա Էդուարդ Վարժապետյանը, ով սույն գործի անջատված  մասով անցնում է որպես մեղադրյալ:
Նրան լրացուցիչ հարցաքննելու միջնորդությամբ հանդես էր եկել պաշտպանական կողմը՝ վկաներ Էդուարդ Վարժապետյանի և Արթուր Աբրահամյանի ցուցմունքներում էական հակասություն տեսնելով:
Հիշեցնենք, որ վկան նախորդ հարցաքննության ժամանակ նշել էր, որ 2010թ. Խաչիկյանը զանգահարել է իրեն և ասել, որ իրենց տարածքում կենսաթոշակների կրկնակի վճարումներ են եղել, պարզեն,  թե ինչպես է եղել և իրեն վերադարձնեն այդ գումարները:  Վկան հայտնեց, որ Գյումրու սոցիալական ապահովության տարածքային օպերատոր  Արթուր Աբրահամյանը  խոստովանել է, որ իր մեղքով են  եղել կրկնակի վճարումները:  Ա. Աբրահամյանը 3 օրվա ընթացքում վկային է փոխանցել 20 մլն դրամ, ապա 10 օր անց՝ ևս  9 մլն դրամ, գումարի մի մասը Է.Վարժապետյանին  է փոխանցվել ՀՀ դրամով, իսկ մյուս մասը՝  ԱՄՆ դոլարով: Վարժապետյանը նշեց, որ 29 մլն դրամը Խաչիկյանին է տվել 3 ամսվա ընթացքում:
Իսկ վկա Արթուր Աբրահամյանը նշել էր, որ ինքը 20 մլն դրամը Վարժապետյանին է փոխանցել 1ամսվա ընթացքում:
Վարժապետյանը դատարանում հայտնեց, որ  Արթուր Աբրահամյանն է  շփոթում օրերը՝ ավելացնելով, որ երբ նա խոստովանել է, որ իր մեղքով է եղել կրկնակի վճարումները՝  նրան աշխատասենյակից դուրս է հրավիրել: Պարզվեց նաև, որ այդ գումարները Արթուրը փոխանցել է իրեն գործով մյուս վկա Ռուբեն Մնացականյանի միջոցով:
Պաշտպանական կողմը վկայի ցուցմունքներում էական հակասություններ տեսնելով միջնորդեց դատարանին հրապարակել նախաքննական մարմնին տված վկայի ցուցմունքը: Էդուարդ Վարժապետյանի և Ռուբեն Մնացականյանի առերեսման ժամանակ պարզվել է, որ ոչ թե կենսաթոշակների կրկնակի վճարումներ է եղել, այլև թաղման նպաստների կրկնակի  վճարներ:
Այսօրվա նիստում հարցաքննվեց դատակոչված 2 վկա, 1 վկա էլ գրություն էր ուղարկել դատարանին, առ այն, որ աշխատանքային ծանրաբեռնվածության պատճառով չի կարող ներկայանալ դատարան և  խնդրել հիմք ընդունել նախաքննական մարմնի տված իր ցուցմունքը և հրապարակել:
Դատարանը նախորդ նիստին իր դիրքորոշումը հայտնել էր այդ մասին, որ աշխատանքային ծանրաբեռնվածությունը չի կարող դատարան չներկայանալու հիմք հանդիսանալ:
Դատարանի կողմից մեկ այլ վկայի դատարան ներկայանալու  ծանուցմանն էլ, որպես պատասխան եկել էր փոստատարի գրությունը, որ վկան մահացել է և որոշում կայացվեց ընթերցել վկայի նախաքննական մարմնին տված ցուցմունքը, որտեղ վկան նշել էր, ինքը երկար ժամանակ բացակայել է Հայաստանից և այդ ընթացքում ոչ ոքի չի լիազորել իր կենսաթոշակը ստանալ:
Դատավոր Մխիթար Պապոյանը տեղեկացրեց նաև, որ սեպտեմբերի 12-ին վկա Ռուբիկ Մնացականյանին հարցաքննելու համար գրությունն ուղարկվել է Արթիկի մեկուսարան, որտեղ  և  գտնվում է վկան:
Հարցաքննված վկաների թիվը մոտենում է 100-ին, հաջորդ՝ սեպտեմբերի 5-ին կայանալիք նիստում կշարունակվի վկաների հարցաքննությունը:

Продолжается суд над бывшим главой Госслужбы соцобеспечения Армении В. Хачикяном и другими фигурантами “пенсионного дела”. Скончался один из свидетелей 08/29/2013   17:44  |  Актуальная тема
На сегодняшнем судебном заседании по делу бывшего начальника Госслужбы соцобеспечения Вазгена Хачикяна и других фигурантов дополнительно допросили главу территориальной службы соцобеспечения Гюмри Эдуарда Варжапетяна, который по выделенной в отдельное производство части данного дела проходит в качестве обвиняемого.
С ходатайством о проведении дополнительного допроса выступила сторона защиты, заметившая существенные противоречия в показаниях свидетелей Эдуарда Варжапетяна и Артура Абрамяна.
Напомним, что в ходе предыдущего допроса свидетель отметил, что в 2010г. Хачикян позвонил ему и заявил, что на их участке имели место повторные выплаты пенсий и чтобы они выяснили, каким образом это произошло и вернули ему эти деньги. Свидетель сообщил, что оператор территориальной службы соцобеспечения Гюмри Артур Абрамян признался, что эти повторные выплаты имели место по его вине. А. Абрамян в течение трех дней передал свидетелю 20 млн. драмов, а затем спустя 10 дней еще 9 млн. драмов. Часть суммы он передал Э. Варжапетяну в драмовом эквиваленте, а остальную часть – в долларах. Варжапетян отметил, что в течение трех месяцев передал Хачикяну 29 млн. драмов.
Свидетель же Артур Абрамян рассказал, чтов течение одного месяца он передал 20 млн. драмов Варжапетяну .
Варжапетян заявил в суде, что Артур Абрамян перепутал дни. Он также добавил, что, когда он признался, что повторные выплаты имели место по его вине, его уволили с работы. Выяснилось также, что эти деньги Артур передал ему через другого свидетеля Рубена Мнацаканяна.
Сторона защиты, заприметив существенные противоречия в показаниях свидетелей, ходатайствовала перед судом об оглашении показаний свидетеля, данных органу предварительного следствия. В ходе очной ставки между Эдуардом Варжапетяном и Рубеном Мнацаканяном было установлено, что имела место повторная выплата не пенсий, а пособий на погребение.
На сегодняшнем заседании были допрошены двое свидетелей. Один из свидетелей направил в суд письмо, в котором сообщал, что ввиду занятости не может явиться на заседание и просит принять за основание данное им органу предварительного следствия показание и огласить его.
Суд на предыдущем заседании высказал свою позицию, согласно которой трудовая занятость не может являться основанием для неявки в суд.
В ответ на повестку о явке в суд еще одного свидетеля пришло письмо, в котором говорилось о том, что свидетель скончался. В этой связи было принято решение зачитать данное свидетелем органу предварительного следствия показание, где он заявлял о своем длительном отсутствии из Армении и о том, что за это время никому не выдавал доверенности на получении пенсии.
Судья Мхитар Папоян сообщил также, что 12 сентября было направлено письмо в изолятор Артика с целью проведения допроса свидетеля Рубика Мнацаканяна, где собственно и содержится свидетель.
Число допрошенных свидетелей приближается к 100. На предстоящем 5 сентября судебном заседании продолжится допрос свидетелей.