Թուրքիայի ընդդիմության արձագանքը` սկանդալային ձայնագրությանը 03/29/2014   15:10  |  Միջազգային լրահոս
Թուրքիայի ընդդիմադիր կուսակցությունները կոշտ են արձագանքել մարտի 27-ին համացանցում հայտնված պետական բարձրաստիճան այրերի խորհրդակցության գաղտնալսման փաստին:
Խոսքն արտգործնախարարությունում կայացած այն նիստի մասին է, որի ժամանակ արտգործնախարար Ահմեթ Դավութօղլուն, փոխարտգործնախարար Ֆերիդուն Սինիրօղլուն, Ազգային հետախուզական ծառայության պետ Հաքան Ֆիդանը և զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ Յաշար Գյուլերը քննարկել են Սիրիա ներխուժման ծրագրի տարբերակները:
Ընդդիմադիր «Ժողովրդահանրապետական կուսակցության» (ԺՀԿ -CHP) պատգամավոր Ումիթ Օրանն այդ խայտառակ միջադեպը քննարկման նյութ է դարձրել երկրի խորհրդարանում: Նա հարց է ուղղել Դավութօղլուին, թե մի°թե հայրենիքի դավաճանություն չէ քննարկված սիրիական ծրագրի այն դետալը, ըստ որի, Հաքան Ֆիդանը պիտի մարդիկ ուղարկեր Սիրիա, որոնք այնտեղից հրթիռակոծեին թուրք զինվորներին:
Մեկ այլ ընդդիմադիր «Խաղաղություն և ժողովրդավարություն» կուսակցությունը (ԽԺԿ-BDP) գրավոր հայտարարություն էր տարածել` խոր մտահոգություն հայտնելով երկրի իշխանությունները ներքաղաքական փակուղուց դրդված փորձում են անօրինական ճանապարհով Թուրքիան ներքաշել պատերազմի մեջ: ԽԺՀ-ականների համոզմամբ` Էրդողանի վարչակազմը փորձում է պատերզմի միջոցով պահպանել իշխանությունը:
«Ազգայնական շարժում» կուսակցության (ԱՇԿ-MHP) պատգամավոր Լուֆթու Թուրքանը հայտարարել է, որ Սիրիայի դեմ հնարավոր ռազմական գործողության ծրագրի քննարկմանը մասնակցած վերոնշյալ 4 պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկը լրտես է:
«Նա է լրտեսը, ով նիստին եկել է մասնակցելու` իր վրա ամրակցված ունենալով գաղտնալսող և ձայնագրող սարք»,- ըստ «Ջումհուրիյեթ» լրատվականի` ասել է պատգամավորը:

Турецкая оппозиция прокомментировала историю со скандальной "утечкой" о тайных планах Турции по военному вторжению в Сирию 03/29/2014   15:53  |  Международные новости
Оппозиционные партии Турции резко отреагировали на  выложенную в сети видеозапись со встречи высокопоставленных госчиновников Турции.
Речь идет о заседании в МИД Турции, в ходе которого министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу, замглавы МИД Феридун Синироглу, начальник национальной разведывательной службы Хакан Фидан и замначальника Генштаба ВС Турции Яшар Гюлер обсуждали вопрос возможного военного вторжения в Сирию.
Депутат от оппозиционной Народно-демократической партии Умит Оран выставил на обсуждение парламента этот позорный инцидент. Он спросил Давутоглу, разве не является  государственной изменой та деталь из обсуждавшего плана по Сирии, согласно которой Хакан Фидан должен был направить в Сирию людей, чтобы они  подвергли ракетному обстрелу турецких солдат.
Еще один оппозиционный деятель из партии “Мир и демократия” распространил письменное обращение, в котором выразил глубокую озабоченность тем, что власти страны, пытаясь выбраться из внутриполитического тупика, незаконным путем втягивают Турцию в войну. По убеждению представителей вышеупомянутой партии, режим Эрдогана пытается сохранить власть путем развязывания войны.
Депутат от партии “Национальное движение” Луфту Туркан заявил, что один из  четырех высокопоставленных чиновников, участвовавших в обсуждении плана возможных военных действий против Сирии, является шпионом.
“Шпион тот, кто  явился на заседание с прослушивающим устройством”, - цитирует слова депутата  издание “Cumhuriyet”.