ՊԵԿ-ը և Ֆիննախը խուսափում են պարտադիր կուտակայինի համար պատասխանատվությունից 03/26/2014   11:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մինչ հասարակության 80 տոկոսը պայքարում է պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի դեմ, կառավարությունում վիճում են, թե որ պետական մարմինն է պատասխանատու քաղաքացիներից գանձված գումարները տնօրինելու համար:
Կառավարության առաջիկա նիստի օրակարգում ընդգրկված մի որոշման նախագծով, փորձ է արվում կամուրջ հաշվին մուտքագրված գումարները համապատասխան հիմնադրամների հաշվեհամարներին փոխանցելու պատասխանատվությունը դնել ՊԵԿ-ի վրա:
Նախագիծն, ի դեպ, գործադրին է առաջարկել Ֆինանսների նախարարությունը:
Իսկ ՊԵԿ-ն էլ իր հերթին փորձում է այդ պատասխանատվությունն իրենից վանել և բարդել ֆինանսների նախարարության վրա: Նախագծի վերաբերյալ ՊԵԿ-ը հետևյալ մեկնաբանությունն է գրել.
«Նախագիծը հակասում է «Կուտտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի 11-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 17-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով սահմանված դրույթներին, որոնց համաձայն պարտադիր կուտակային վճարները մասնակիցների ռեեստրը վարողի հաշվեհամարին փոխանցում է ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը»:
Ֆինանսների նախարարութունն էլ ՊԵԿ-ին հիշեցնում է նույն օրենքի մեկ այլ հոդված, որով սահմանվում են պարտադիր կուտակային համակարգում հարկային մարմնի պարտավորությունները` «հարկային մարմինը oրենսդրությամբ սահմանված կարգով վարում է պարտադիր կուտակային բաղադրիչի անձնավորված հաշվառման տվյալների բազան, յուրաքանչյուր ամիս գործատուներից ընդունում է պարտադիր կուտակային վճարների մասին անհատական հաշվարկները և օրենքով սահմանված կարգով ստուգում դրանց հավաստիությունը, կամուրջ հաշվին մուտքագրված և հաշվետվության մեջ նշված կուտակային վճարների մասով վճարման հանձնարարականներ է ուղարկում գանձապետարան` կամուրջ հաշվին մուտքագրված գումարներից և ՀՀ պետական բյուջեից համապատասխան գումարները մասնակիցների ռեեստրը վարողին փոխանցելու համար և այլն»:
Իսկ ինչ վերաբերում է պարտադիր կուտակային վճարները մասնակիցների ռեեստրը վարողի հաշվահամարին փոխանցելուն, ապա ֆինանսների նախարարությունը հիշեցնում է, որ առանց ՀՀ ՊԵԿ-ի կողմից վճարման հանձնարարկաններ տրամադրելու՝ ինքը չի կարող կատարել այդ փոխանցումները: Այս հանգամանքը հաշվի առնելով էլ ընդգծում է, որ այդ գործառույթը պետք է վերապահվի ՊԵԿ-ին:
Առնվազն տարօրինակ է, որ արդեն տևական ժամանակ պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգը գովաբանող երկու հիմնական պետական կառույցներն այսօր արդեն փորձում են իրենց ուսերից գցել այդ համակարգի ամենակարևոր ու պատասխանատու գործառույթը` շահառուներից գանձված գումարների փոխանցումը կուտակային հիմնադրամներին:

КГД и Минфин Армении перекладывают ответственность друг на друга за управление суммами обязательных взносов в счет накопительной пенсии 03/26/2014 13:20 | Лента новостей
Пока 80% населения борется против внедрения обязательного компонента накопительной пенсионной системы, в Правительстве спорят о том, какой из госорганов ответственен за управление суммами, взысканными с граждан.
Согласно одному из проектов решения, включенных в повестку дня предстоящего заседания Кабмина, предпринята попытка возложить на Комитет госдоходов Армении ответственность за передачу поступивших на счет-мост средств на счета соответствующих фондов.
Проект решения, кстати сказать, органу исполнительной власти, предложило Министерство финансов.
А КГД в свою очередь пытается снять с себя эту ответственность и перекинуть ее на Минфин РА.
“Проект противоречит положениям, установленным ч. 1 ст. 11 и п. 1 ч. 1 ст. 17 закона РА “О накопительных пенсиях”, согласно которым обязательные накопительные взносы на счет ведущего реестр участников, управляющих пенсионным фондом, переводит Минфин РА", - комментирует КГД.
Минфин Армении напоминает Комитету госдоходов об еще одной статье того же закона, согласно которой устанавливаются обязанности налогового органа в обязательной накопительной системе: "налоговый орган в установленном законом порядке ведет базу данных персонифицированного учета обязательного накопительной составляющей, ежемесячно принимает от работодателей индивидуальные отчеты об обязательных накопительных взносах и проверяет их достоверность в установленном законом порядке; представляет соответствующие поручения по переводу сумм, поступивших на счет-мост государственного уполномоченного органа Правительства Республики Армения в финансовой сфере, на счет лица, ведущего реестр участников, находящийся в Центральном банке и т.д".
Что касается перевода обязательных накопительных взносов на счет лица, ведущего реестр участников, то Минфин напоминает, что без выдачи Комитетом госдоходов платежных поручений, ведомство не может осуществлять переводы. С учетом данного обстоятельства подчеркивается, что эта функция должна быть возложена на КГД.
По меньшей мере странно, что обе структуры, расхваливающие уже в течение продолжительного времени обязательный компонент накопительной пенсионной системы, сегодня пытаются сбросить со своих плеч самую важную и ответственную, пожалуй, функцию – перевод взысканных с бенефициаров сумм в накопительные фонды.