Կառավարությունը չի բացահայտում, թե ինչ զիջումների է պատրաստ «ԴԵՄ ԵՄ»-ի հետ բանակցություններում 03/19/2014   13:29  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի ներդրման հարցում ինչպիսի՞ զիջումների է պատրաստ կառավարությունը. Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը չցանկացավ հստակեցնել:
Այսօր կառավարության նիստից հետո, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, նախարարը վերահաստատեց վարչապետի այն հայտարարությունը, թե իրենք բաց են երկխոսության համար, սակայն այդպես էլ չնշեց որևէ կոնկրետ հարց, որի շուրջ կառավարությունը պատրաստ է զիջումներ անել:
Հիշեցնենք՝ այսօր վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարել էր, որ կառավարությունը պատրաստ է հանդիպել և քննարկել կենսաթոշակային բարեփոխումները «ԴԵՄ ԵՄ» շարժման մասնակից երիտասարդների հետ:
Հարցին, թե արդյոք սա նշանակու՞մ է, որ կառավարությունը հետ քայլ է անում, Արտեմ Ասատրյանը պատասխանեց. «Կառավարությունը հետ քայլ չի անում, կառավարությունը առաջ քայլ է անում»:
Նախարարի խոսքով կան խնդիրներ, որոնք կարող են քննարկվել և որոնց լուծումները կարող են տրամադրվել, իսկ թե որո՞նք են այդ խնդիրները, Արտեմ Ասատրյանը դարձյալ չնշեց:
«Փաստինֆո»-ի հարցին, թե արդյոք կառավարություն-«ԴԵՄ ԵՄ» երկխոսությունը կկայանա՞ մինչև ՍԴ նիստը, թե՝ դրանից հետո, սոցապ նախարարը հետևյալ պատասխանը տվեց.
«Ես կարծում եմ՝ վարչապետի հայտարարությունը շատ հստակ էր, որ մենք բաց ենք և պատրաստ ենք քննարկումների: Առարկայական առաջարկությունների դեպքում մենք կարող ենք քննարկել այդ բոլոր առաջարկությունները»:

Правительство Армении не приподнимает завесу тайны над вопросом о возможных уступках в переговорах с оппонентами пенсионной реформы 03/19/2014   13:55  |  Актуальная тема
Министр труда и социальных вопросов Армении Артем Асатрян не пожелал уточнить, на какие именно уступки готово пойти Правительство в вопросе внедрения обязательного компонента накопительной пенсионной системы.
Министр, отвечая сегодня после заседания Правительства на вопросы журналистов, подтвердил заявление премьер-министра о том, что они открыты для диалога, однако не выделил ни одного вопроса, вокруг которого Кабмин готов идти на уступки.
Напомним, премьер-министр Армении заявил, что Правительство готово встретиться и обсудить пенсионные реформы с участниками движения “Я против”.
На вопрос относительно того, не означает ли это, что правительство отступила назад, Артем Асатрян дал диаметрально противоположный ответ, отметив, что Кабмин сделал шаг вперед.
На вопрос “ФактИнфо” о том, состоится ли действительно диалог Правительства с движением “Я против” до постановления Конституционного суда или после этого, министр ответил:
“Я полагаю, что  премьер-министр ясно выразился: мы открыты и готовы к дискуссии и предметному обсуждению всех предложений”.