Սպարտակ Ղուկասյանի գործով փորձաքննության նշանակումը քննությունը ձգձգելու նպատակ է հետապնդում. Հայկ Ալումյան 03/18/2014   12:36  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Գյումրիի նախկին քաղաքապետի որդու՝ Սպարտակ Ղուկասյանի դեմ գործով վերջինիս մեքենայում մանրաթելերի փորձաքննության նշանակումն, ամենայն հավանականությամբ, գործի քննությունը ձգձգելու նպատակ է հետապնդում, փորձաքննությունը որևէ կապ չունի գործի հետ:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Ս.Ղուկասյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը, այս մասին նա առարկություն է հայտնել նախաքննական մարմնի` փորձաքննություն նշանակելու որոշման դեմ:
Պաշտպանական կողմն ավելի վաղ նույնպես զարմանք էր հայտնել երկարատև նախաքննություն անցկացնելու վերաբերյալ՝ կարծիք հայտնելով, որ նախաքննությունը վաղուց պետք է ավարտված լիներ:
«Այնպիսի դեպք չէ, որ այսպես երկարատև քննություն կատարվեր»,- ասել  էպաշտպանը:
Հայկ Ալումյանը պարզաբանել էր՝ տեսանյութը կա, ըստ այդմ՝ հայտնի են նաև դեպքին ներկա գտնված անձինք՝ վկաները:
Հիշեցնենք, որ ոստիկանությունը, հիմնվելով հունվարի 22-ին ԶԼՄ-ներում տարածված տեղեկությունների վրա, հայտնել էր, որ Գյումրու նախկին քաղաքապետի որդին՝ Սպարտակ Ղուկասյանը, ընկերների հետ մեքենաներով մոտեցել է քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանի առանձնատանը և նրա հասցեին հայհոյանքներ ու սպառնալիքներ հնչեցրել: Դեպքը տեսանկարահանվել է տարածքում տեղադրված տեսախցիկներով:
03.02.2014 թ. ոստիկանության Շիրակի մարզի քննչական բաժնի Գյումրի քաղաքի Կումայրիի քննչական բաժանմունքում քննվող քրեական գործով Սպարտակ Ղուկասյանին մեղադրանք էր առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով՝ խուլիգանությունը: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է ստորագրությունը չհեռանալու մասին:

Адвокат сына экс-мэра Гюмри расценивает назначение экспертизы как способ затягивания следствия 03/18/2014 14:23 | Актуальная тема
В рамках дела против сына экс-мэра Гюмри Вардана Гукасяна, Спартака Гукасяна, назначена экспертиза по обнаружению объектов волокнистой природы в автомобиле С. Гукасяна, назначение которой, по всей видимости, имеет своей целью затягивание следствия. Экспертиза не имеет какого-либо отношения к делу.
Как сообщил корреспонденту “ФактИнфо” адвокат С. Гукасяна - Айк Алумян, он в этой связи представил органу предварительного следствия свои возражения по поводу решения о назначении экспертизы.
Защита ранее тоже выразила недоумение проведением длительного расследования, выразив мнение, что следствие по делу должно было завершится давно.
“Случай не из тех, который требует долгого расследования”, - отметил адвокат.
Айк Алумян пояснил, что есть видеозапись, исходя из которой известны личности оказавшихся на месте инцидента - свидетелей.
Напомним, полиция, основываясь на информации, опубликованной в СМИ 22 января с.г., сообщила, что сын бывшего мэра Гюмри Вардана Гукасяна, Спартак Гукасян, и его друзья на машинах подъехали к дому нынешнего градоначальника северной столицы Армении Самвела Баласаняна и озвучили в адрес последнего угрозы и нецензурную брань. Инцидент попал в объективы камер видеонаблюдения.
03.02.2014 г. сыну экс-мэра Гюмри Вардана Гукасяна – Спартаку Гукасяну –было предъявлено обвинение по признакам преступления, предусмотренного ч.1 ст.258 Уголовного кодекса Армении (“хулиганство”).В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.