Քույր ու եղբայր Հունաստանից Հայաստան թմրանյութերի ներկրման բիզնես են ձեռնարկել 03/04/2014   12:42  |  Քրեական խրոնիկոն
Վահանի քույրը` Քրիստինեն, թմրամոլ եղբոր  համար ծանրոցով, մաքսանենգ ճանապարհով Հունաստանից թմրամիջոց պարունակող հաբեր է ուղարկել Հայաստան:
Վահանը դրանք գործածում է խմելու միջոցով, իսկ ավարտվելուց հետո, սկսում նոր միջոցներ փնտրել: Եվ իմանալով, որ ընկերոջ մայրը տառապում է քաղցկեղով ու հոգեմետ նյութեր պարունակող դեղորայք է ստանում, գնում է նրա մոտ ու համոզում դրանցից մի քանիսն իրեն վաճառել: Ապա նաև իր հերթին ձեռք բերած դեղերից մեկը վաճառում է մեկ այլ թմրամոլի` Հայկին: Նույն պատմությունը կրկնվում է 3 անգամ:
Հասկանալով, որ այս տարբերակով կարելի է մեծ գումարներ աշխատել՝ Վահանը զանգահարում է Հունաստանում բնակվող քրոջն ու տեղեկանալով, որ թմրամիջոց պարունակող 1 դեղահաբը կարելի է ձեռք բերել 20 եվրոյով, իր հերթին դրանք 60 եվրոյով առաջարկում է Հայկին:
Քույր ու եղբայր համաձայնության գալով վաճառքից ստացված գումարը հավասար կիսելու շուրջ՝ անցնում են գործի:
Քրիստինեն թմրամիջոց պարունակող 100 հատ դեղահաբ ձեռք բերելուց հետո՝ դրանք թաքցնում Է ծանրոցում` կոսմետիկ պարագաների տարաների մեջ և մաքսանենգ ճանապարով, մասնավոր գործակալության միջոցով Հունաստանից ուղարկում եղբորը:
Վահանը ծանրոցը թեև ստանում է, բայց իրացնել չի հասցնում, քանի որ դրանք նույն օրը ծանրոցի զննությամբ հայտնաբերում և առգրավում են ՀՀ ոստիկանության Արմավիրի բաժնի աշխատակիցները:
Վահանը դատարանի կողմից մեղավոր է ճանաչվել և դատապարտվել 13 տարվա ազատազրկման: Նրա նկատմամբ դատարանի վճռով կկիրառվի նաև թմրամոլության դեմ հարկադրական բուժում:

Брат с сестрой затеяли бизнес по импорту наркотических препаратов из Греции в Армению 03/04/2014   13:14  |  Криминальная хроника
Сестра Ваана Галстяна – Кристине Галстян, узнав о том, что брат – наркоман, контрабандным путем отправляла ему из Греции посылки с таблетками, содержащими наркотические вещества.
Ваан Галстян принимал их перорально, а после того как таблетки закончились, он принялся искать новые средства. Узнав о том, что мать его друга страдает раковым заболеванием и получает лекарственные препараты, содержащие психотропные вещества, отправляется к ней и убеждает ее продать ему пару таблеток. А затем перепродает приобретенную пилюлю своему другу-наркоману – Айку Мовсисяну. Та же история повторяется трижды.
Осознав, что подобным способом можно заработать кругленькую сумму, Ваан Галстян созванивается с сестрой, проживающей в Греции, и, узнав от нее о том, что за 20 евро можно приобрести одну таблетку, содержащую наркотическое вещество, предлагает их Айку Мовсисяну за 60 евро.
Кристине Галстян приобретает 100 таблеток, содержащих наркотическое вещество, и прячет их в посылке, в косметических тарах, и контрабандным путем через частное агентство отправляет их из Греции брату.
Хотя Ваан Галстян и получил бандероль, однако не смог сбыть товар, поскольку его обнаружили в тот же день при досмотре посылки сотрудники Армавирского отдела полиции.
Суд признал Вана Галстяна виновным и приговорил его к 13 годам лишения свободы. По решению суда в отношении него будет применено принудительное лечение от наркомании.