Բելգիայի արտգործնախարարը դեմ է Ռուսաստանին «Մեծ ութնյակից» հեռացնելուն 03/03/2014   17:06  |  Միջազգային լրահոս
Բելգիայի Արտաքին գործերի նախարարության ղեկավար Դիդյե Ռեյնդերսը դեմ է Ռուսաստանին «Մեծ ութնյակից», ինչպես նաև այլ միջազգային կազմակերպություններից հեռացնելուն: «Новости» ռուսաստանյան լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են բելգիական ԶԼՄ-ները:
Ավելի վաղ Սպիտակ տան մամլո ծառայությունը տարածել էր հայտարարություն՝ «Մեծ յոթնյակ»-ի երկրների՝ Կանադայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի, Ճապոնիայի, Մեծ Բրիտանիայի և ԱՄՆ-ի կողմից Սոչիում նախատեսված «ութնյակի» գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները դադարեցնելու մասին:
Ըստ գործակալության՝ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն բազմիցս հայտարարել է ուկրաինական ծայրահեղականներին իշխանության բռնի փոփոխության հրահրելու, Ուկրաինայում ճգնաժամի խորացման համար արևմտյան քաղաքական գործիչների, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ից և ՆԱՏՕ-ի անդամ այլ երկրների, պատասխանատվության մասին:
Կիրակի օրը ԱՄՆ պետքատուղար Ջոն Քերին NBC և CBS հեռուստաալիքների եթերում հայտարարել է, որ Ուկրաինայում իրավիճակի պատճառով ԱՄՆ-ն և մի շարք այլ երկրներ «պատրաստ են լիովին մեկուսացնել Ռուսաստանին» միջազգային ասպարեզում:
«Մեզ հաջողվել է ստեղծել Ռուսաստան-ՆԱՏՕ խորհուրդ, Ռուսաստանին ընդգրկել «Մեծ ութնյակ», ինչը քննարկումների համար հարթակ է, որը մենք պետք է օգտագործենք»,-նշել է Ռեյնդերսը:

Глава МИД Бельгии выступил против исключения России из G8 03/03/2014   17:23  |  Международные новости
Глава МИД Бельгии Дидье Рейндерс против исключения России из "Большой восьмерки", а также других международных организаций, передает РИА Новости со ссылкой на бельгийские СМИ.
Ранее пресс-служба Белого дома распространила заявление о прекращении странами G7 (Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, Великобритания и США) подготовки к саммиту "восьмерки" в Сочи.
Как отмечает российское информационное агентство, МИД РФ неоднократно заявлял об ответственности западных политиков, в том числе из США и других стран НАТО, подстрекавших украинских радикалов к насильственной смене власти, за эскалацию кризиса на Украине.
В воскресенье глава госдепа Джон Керри заявил в эфире телеканалов NBC и CBS, что США и ряд других стран "готовы полностью изолировать Россию" на международной арене из-за ситуации на Украине.
"Нам удалось создать Совет Россия-НАТО, включить Россию в G8, это площадка для обсуждений, которую мы должны использовать", — отметил Рейдерс. По его словам, необходимо снизить напряжение и вести переговоры с Москвой.
16:28 03/03/2014  |  Актуальная темаОбама и Кэмерон дали Путину несколько часов на вывод войск с территории Крыма