Հունվար ամսին Հայաստանում ապաստան է ստացել 6 սիրիահայ 02/17/2014   14:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այս տարվա հունվար ամսին Հայաստանում ապաստան են հայցել 10 օտարերկրացիներ:Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեցին ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության Միգրացիոն պետական ծառայության Ապաստանի հարցերի բաժնից, դիմածների   Սիրիայի (4),  Իրանի (2), Իրաքի (1) եւ այլ երկրների քաղաքացիներ:
Նույն աղբյուրից հայտնեցին նաեւ, որ բավարարվել են նախկինում դիմած 7 օտարերկրացու, այդ թվում՝ Սիրիայի 6 քաղաքացիների, դիմումներ: Նրանք ճանաչվել են փախստական և ստացել ապաստան:
Հայաստանի օրենսդրության համաձայն, ապաստանի դիմումի վերաբերյալ որոշումը կայացվում է դիմելուց հետո 3-ամսյա ժամկետում:

Шесть граждан Сирии в январе текущего года получили убежище в Армении 02/17/2014 17:13 | Лента новостей
В январе текущего года в Армении 10 иностранцев запросили убежище в Армении. По данным Государственной миграционной службы Министерства территориального управления, преимущественное большинство обращающихся (4 челвоека) – это наши соотечественники из Сирии. двое из Ирана один человек из Ирака и граждане других стран.
Тот же источник сообщил “Фактинфо”, что были удовлетворены заявления семерых иностранцев, в том числе заявления 6 граждан Сирии. Они были признаны беженцами, и им предоставили убежище.
Согласно законодательству Армении, решение о предоставлении убежища принимается в трехмесячный срок после обращения.