Թուրքիան պատրաստվում է վերացնե՞լ Հայաստանի տնտեսական շրջափակումը 02/13/2014   13:59  |  Միջազգային լրահոս
Թուրքական մի շարք լրատվական կայքեր գրում են, թե Թուրքիան պատրաստվում է վերացնել Հայաստանի շրջափակումը՝ հղում կատարելով «Ռուսաստանի ձայն» լրատվական ծառայությանը:
Վերջինին հարցազրույց տված քաղաքագետ Ստանիսլավ Տարասովը, հիմք ընդունելով Եվրամիության (ԵՄ) ֆինանսական աջակցությամբ Թուրքիայի արևելյան սահմանամերձ գոտիներում ականազերծման աշխատանքները, նշել է, որ  Թուրքիան պատրաստվում է վերացնել Հայաստանի տնտեսական էմբարգոն:
Ըստ մասնագետի` պատճառները հետևյալն են.
Արևմուտքը ճնշում է գործադրում ինչպես Անկարայի, այնպես էլ Բաքվի վրա: Հայաստանի հետ սահմանը բացելու կոչեր արել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկել, ում հետ վերջերս հանդիպել էր Թուրքիայի վարչապետը Գերմանիա կատարած  այցի շրջանակներում: Նմանատիպ հայտարարություններ էին հնչեցրել նաև ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան և այլ արևմտյան պետությունները:
Հայաստանը Թուրքիայի համար կարող է դառնալ Եվրասիական միության սահմանը:
Ռուսաստանի, Ղազախստանի և Բելառուսի կողմից ստեղծվող Եվրասիական Միությանը Հայաստանի ներգրավվումից հետո  երկիրը կհամարվի Թուրքիա-Եվրասիական Միություն սահման:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, ԵՄ ֆինանսական աջակցությամբ Թուրքիան պատրաստվում է Հայաստանի ու Իրանի հետ սահմանին տեղակայել սահմանային վերահսկողության ժամանակակից համակարգեր, իսկ Թուրքիայի արևելյան սահմանամերձ գոտիներում զինված ուժերի գլխավոր շտաբի և ներիքն գործերի նախարարության համատեղ կոորդինացմամբ սկսվել են ականազերծման աշխատանքները:
Նախագծի իրականացման համար պահանջվելու է ընդհանուր առմամբ 52 մլն 450 հզ եվրո գումար: Նախատեսվում է, որ այդ գումարի 75 տոկոսը վճարելու է Եվրամիությունը, իսկ մնացած մասը` Թուրքիայի պաշտպանության նախարությունը:
12:36 10/02/2014  |  Միջազգային լրահոսԲողոքի ակցիա Թուրքիայում` ընդդեմ ինտերնետային գրաքննության
12:19 10/02/2014  |  Միջազգային լրահոսԴեմոկրատիան Թուրքիայում հարձակման է ենթարկվում
13:37 08/02/2014  |  Միջազգային լրահոսՕրենքը դեռ չվավերացված` Թուրքիայում արդեն գրաքննություն է կիրառվում
12:16 25/01/2014  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում 24 օրում 47 ռազմական օդաչու հրաժարական է ներկայացրել

Станислав Тарасов: Турция может снять экономическую блокаду с Армении 02/13/2014   16:02  |  Международные новости
Ряд турецких СМИ со ссылкой на информационную службу радиостанции “Голос России” пишут, что Турция может отменить блокаду Армении.
Политолог Станислав Тарасов полагает, что модернизация турецко-армянской границы и разминирование приграничных территорий свидетельствуют о том, что Анкара в своих действиях исходит все же из позитивного сценария, и, скорее всего, готовится к снятию экономической блокады с Армении.
Политолог не исключает, что на этом направлении Запад оказывает определенное давление на Анкару и Баку.
Во время недавнего визита в Берлин премьер-министра Турции Эрдогана канцлер Германии Ангела Меркель в очередной раз призвала Турцию открыть границу с Арменией. Ранее с аналогичными призывами выступали США, Франция и многие другие западные страны.
С. Тарасов, однако, считает, что дело не только в этом. По его мнению, в Закавказье складываются новые геополитические реалии. Происходит процесс вхождения Армении в Таможенный союз (ТС), а в перспективе — в Евразийский экономический союз (ЕАЭС). Поэтому граница с Арменией приобретет для Турции статус границы с ЕАЭС.
Как уже ранее сообщало ИА “ФактИнфо” со ссылкой на турецкие информагентства, Анкара собирается разместить на границе с Арменией и Ираном современные системы контроля. а восточных приграничных зонах Турции при совместной координации Генштаба ВС и МВД Турции начаты работы по разминированию приграничных территорий.
Сообщалось также, что планируется осуществить работы по разминированию заминированных территорий, граничащих с Арменией и Ираном.(10 млн. 665тыс. 641 км.), установить современные системы контроля на приграничных зонах, технические возможности которых позволят максимально предотвратить нелегальную миграцию и контрабандизм. Для реализации проекта потребуется в общей сложности 52 млн. 450 тыс. евро. Предполагается, что 75% от этой суммы выделит Евросоюз, а остальную часть – Минобороны Турции.