Թուրքերը ևս մեկ դատ են շահել՝ Հայոց ցեղասպանության թեմայով 01/22/2014   11:30  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Թուրքական էլեկտրոնային լրատվամիջոցները հեղեղված են լրատվությամբ այն մասին, որ ֆրանսաբնակ թրքուհի Սըրմա Օրանը շահել է հայկական սփյուռքի անվանի դեմքերից մեկի` Ֆրանս-Արմենի ամսագրի տնօրեն, ապա նաև հրատարակչության տնօրեն Լորան Լեյլեքյանի դեմ ներկայացրած դատական հայցը:
Բանն այն է, որ 2008-ին, երբ «Ֆրանսիայի կանաչների կուսակցության» անդամ Սըրմա Օրանը պետք է ընդգրկվեր ՏԻՄ ընտրությունների համար առաջադրվող թեկնածուների ցուցակում, նրա դեմ պայման է դրվել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Սակայն Օրանն անհամաձայնություն է հայտնել և հրաժարվել թեկնածություն առաջադրելուց:
Այդ ժամանակ Լեյլեքյանը հրապարակել է Սըրմա Օրանի արարքը խստորեն դատապարտող մի հոդված, որտեղ նրան անվանել էր Անկարայի ժխտողական քաղաքականության խոսնակ: Իր հասցեին այդ և այլ գնահատականներ հնչեցնելու համար Օրանը դիմում է դատարան և պահանջում պատասխանատվության ենթարկել Լեյլեքյանին: Առաջին ատյանի, իսկ բողոքարկումից հետո նաև վերաքննիչ դատարանները բավարարել են Օրանի հայցը և Լեյլեքյանին պարտավորեցրել վճարել 4.500 եվրո տուգանք: Իսկ եթե 5 տարվա ընթացքում նա նորից գործի նույն հանցանքը, ապա կազատազրկվի:
Նշենք, որ Ֆրանսիայում բնակվող այդ թրքուհին դուստրն է թուրք այլախոհ մտավորական Բասքըն Օրանի, ով 2008-ին նախաձեռնել էր հայերից ներողություն խնդրելու արշավը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ` 2013-ի դեկտմեբերի 17-ին, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) բավարարել էր Թուրքիայի «Աշխատավորական կուսակցության»  ղեկավար, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման դեմ գործունեություն ծավալող Դողու Փերինչեքի հայցը` ընդդեմ Շվեյցարիայի: Փերինչեքը Շվեյցարիայում 2005թ. կազմակերպված մի գիտաժողովի ժամանակ Հայոց ցեղասպանությունը որակել էր «միջազգային սուտ»: Այդ հայտարարության համար շվեյցարական դատարանը նրան մեղավոր էր ճանաչել:
12:29 08/01/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԿանադայի թուրքերը պետք է դատապարտեն և ոչ թե արդարացնեն Ցեղասպանության ժխտումը
18:10 25/12/2013  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի ընդդիմության առաջնորդի սկանդալային լուսանկարը
18:02 25/12/2013  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում 3-րդ նախարարը հրաժարական տվեց
13:35 23/12/2013  |  Միջազգային լրահոսԵրիտասարդը դատապարտվել է ավելի երկար ազատազրկման, քան ոստիկանները, ովքեր կրակել էին նրա վրա

Турки одержали еще одну победу в судебной тяжбе по вопросу о Геноциде армян 01/22/2014   12:09  |  Актуальная тема
Турецкие электронные СМИ пестрят новостями о победе проживающей во Франции турчанки Сырма Оран в судебной тяжбе с одним из видных деятелей Армянской диаспоры – директором журнала “Франс-Армени”, а также директором издательства Лораном Лейлекяном.
Дело в том, что в 2008г. член Партии зеленых Франции Сырма Оран должна была быть включена в список кандидатов, баллотирующихся на выборах в органы местного самоуправления. Перед ней поставили условие - признать факт Геноцид армян в Османской Турции. Однако Оран выразила несогласие и отказалась выдвигать свою кандидатуру.
Тогда Лейлекян опубликовал содержащую резкую критику поступка Сырмы Оран статью, в которой назвал ее рупором Анкары, осуществляющей политику отрицания. За озвучивание в свой адрес оценок Оран подала в суд заявление с требованием привлечь к ответственности Лейлекяна. Суд первой инстанции, а также Апелляционный суд удовлетворили иск Оран и обязали Лейлекяна выплатить штраф в размере 4.500 евро. В случае, если он в течение 5 лет вновь совершит аналогичный поступок, то его приговорят к лишению свободы.
Отметим, что дочь проживающей во Франции вышеупомянутой турчанки является оппонентом представителя интеллигенции Баскына Орана, который в 2008 году инициировал кампанию “Армяне, простите нас”.
Напомним, ранее, 17 декабря 2013г. Европейский суд по правам человек удовлетворил иск лидера турецкой Рабочей партии”Догу Перинчека против Швейцарии. Доктор наук, лидер Турецкой рабочей партии Догу Перинчек в мае, июле и сентября 2005г. в Швейцарии принял участие в различных конференциях, в ходе которых публично отрицал, что в 1915г. и в последующие годы Османская империя осуществляла Геноцид армян. Он назвал факт Геноцида армян “международной ложью”. За эти высказывания суд в Швейцарии признал его виновным.