40 համայնքներում գյուղապետերի պաշտոններին հավակնում են 85 թեկնածուներ 02/13/2014   11:27  |  Ընտրական իրավունք
Փետրվարի 12-ին ավարտվեց Արագածոտնի, Արարատի, Արմավիրի, Լոռու, Շիրակի, Սյունիքի, Վայոց Ձորի, Տավուշի մարզերի 53 համայնքներում մարտի 9-ին անցկացվելիք տեղական ինքնակառավարման մարմինների հերթական ընտրություններին թեկնածուների գրանցման համար սահմանված ժամկետը:
Ինչպես տեղեկանում ենք Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կայքից, 40 համայնքներում, որտեղ տեղի են ունենալու համայնքի ղեկավարի ընտրություններ, ընդհանուր առմամբ գրանցվել են 85 թեկնածուներ:
Նախապես առաջադրված 93 թեկնածուներից 7-ն ինքնաբացարկ են հայտնել , իսկ մեկի գրանցումը մերժվել է:
Նշենք, որ 40 համայնքներից 36-ում գործող համայնքապետերը վերընտրվելու հայտ են ներկայացրել: Նրանցից 28-ը ՀՀԿ, 3-ը՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության անդամներ են, իսկ 5-ը՝ անկուսակցականներ:
Համայնքի ղեկավարի գրանցված 85 թեկնածուներից 5-ը կանայք են: Նրանց թվում է նաև վերընտրվելու հայտ ներկայացրած՝ Սյունիքի մարզի Տորունիքի գործող գյուղապետ, ՀՀԿ անդամ Անահիտ Հակոբյանը:
43 համայնքներում, որոնցում ավագանի են ընտրելու, նախապես առաջադրված 329 թեկնածուներից 2-ը հրաժարվել են ընտրապայքարից: Արդյունքում՝ ընդհանուր առմամբ գրացվել են ավագանու անդամի  327 թեկնածուներ:
Նշենք, որ մարտի 9-ին անցկացվելիք ՏԻՄ հերթական ընտրություններին գրանցված թեկնածուները մինչև փետրվարի 27-ի ժամը 18-ը կարող են օգտվել ինքնաբացարկ հայտնելու իրավունքից:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ հայտնել էր, մարտի 9-ին 53 համայնքներից 10-ում նախատեսված են միայն համայնքի ղեկավարի, 13-ում՝ միայն ավագանու անդամի, 30-ում՝ և համայնքի ղեկավարի, և ավագանու անդամի ընտրություններ:

85 кандидатов претендуют на посты глав сельской администрации в 40 общинах Армении 02/13/2014   11:39  |  Избирательное право
12 февраля истек срок для выдвижения кандидатов на предстоящих 9 марта очередных выборах в органы местного самоуправления, которые пройдут в 53 общинах в Арагацотнской, Араратской, Армавирской, Лорийской, Ширакской, Сюникской, Вайоцдзорской Тавушской областях.
Как сообщается на сайте ЦИК Армении, в 40 общинах, где пройдут выборы сельского старосты, выдвинулись в общей сложности 85 кандидатов.
Семеро из 93 ранее выдвинувшихся кандидатов взяли самоотвод, а одному из них было отказано в регистрации.
Отметим, что в 36 из 40 действующих глав сельских общин подали заявку на переизбрание: 28 из них – “республиканцы”, трое - члены партии “Процветающая Армения”, а пятеро- беспартийные.
Пятеро из 85 претендентов – женщины. Среди них также действующая глава села Торуник Сюникской области Армении, член РПА Анаит Акопян.
В 43 общинах, где намечены выборы в Совет старейшин, двое из 329 кандидатов отказались от дальнейшей борьбы. В итоге в общей сложности зарегистрировалось 327 кандидатов на пчленство в муниципальных  советах.
Отметим, что кандидаты, зарегистрировавшиеся для участия на предстоящих 9 марта выборах в органы местного самоуправления, могут 27 февраля, в 18.00 по ереванскому времени могут воспользоваться своим правом на самоотвод.
Как уже ранее сообщало ИА “ФактИнфо”, в 10 из 53 общин намечаются только выборы руководителя сельской администрации, в 13 – только выборы члена Совета старейшин, в 30 из них пройдут как выборы главы сельской общины, так и членов муниципальных советов.