Կիևի կենտրոնական փողոցը վերանորոգելու համար կպահանջվի 2,7 մլն դոլար 02/07/2014   17:43  |  Միջազգային լրահոս
Կիևում կենտրոնում արմատականների եւ իրավապահների միջեւ տեղի ունեցած բախումների հետևանքով պետությանը պատճառված վնասը իշխանությունները գնահատել են 2,7 մլն դոլար։
Հունվարի 19-ից Կիևի Գրուշևսկի փողոցում մի քանի օր շարունակ բախումներ են տեղի ունեցել՝ արմատական ընդդիմության կողմնակիցների և ոստիկանության աշխատակիցների միջև:
Արմատականներն այրել են անվադողեր, ոստիկանության աշխատակցների վրա նետել դյուրավառ հեղուկներով շշեր:
«Մեծ վնաս է հասցվել։ Շատ պարզունակ հաշվարկ է կատարվել, ինձ հաղորդել են, որ 24 միլիոն գրիվի է հարկավոր վերանորոգման համար, ինչը համարժեք է 2,7 մլն դոլարի, իսկ այժմ չգիտեմ,  քանի որ ամեն օր այնտեղ ինչ-որ բան է տեղի ունենում»,- հայտարարել է Կիևի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Անատոլի Գալուբչենկոն:

Ущерб от беспорядков в центре Киева оценен в $2,7 млн 02/07/2014   18:36  |  Международные новости
В Киеве власти оценили ущерб городскому имуществу от столкновений между митингующими и сотрудниками милиции на улице Грушевского в сумму около $2,7 млн.
Об этом сообщает “Газета. Ру”со ссылкой на УНН и первого зампредседателя киевской горадминистрации (КГГА) Анатолия Голубченко.
«Ущерб большой. Был совсем примитивный расчет, мне называли 24 млн гривен ($2,7 млн), сейчас не знаю, ведь каждый день там что-то происходит», — заявил Голубченко.
Кроме того, Голубченко отметил, что в КГГА будут благодарны, если спонсоры захотят помочь с ремонтом улицы.
Пока единственный подобный случай, который ему известен, это около $39 тыс., уплаченные госпредприятию «Киевзеленстрой» за повреждения в Мариинском парке в Киеве, где проходят акции сторонников властей.