Եկամտային հարկի և պարտադիր կուտակային վճարի անձնավորված հաշվառման կարգում կառավարությունը թերություն է գտել 02/05/2014   10:45  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մինչ հասարակությունն սպասում է «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի սահմանադրականության վերաբերյալ ՍԴ-ի  որոշմանը, իսկա գործատուները մտածում են փոխանցել թե չփոխանցել պարտադիր կուտակային վճարները, ՀՀ Կառավարությունը հերթական թերությունն է գտել մշակված կարգում:
Գործադրի առաջարկած փոփոխություններն այս անգամ վերաբերում են մեր երկրում աշխատող արտասահմանցիներին:
Բանն այն է, որ «Եկամտային հարկի և պարտադիր կուտակային վճարի անձնավորված հաշվառման մասին» օրենքում 2013թ հունիսին կատարված փոփոխությամբ սահմանվել է, որ գրանցման հայտ չի ներկայացվում և անձնավորված հաշվարկում անձնավորված տվյալները չեն արտացոլվում, եթե  աշխատողը ՀՀ-ում բնակության իրավունք (կացության կարգավիճակ) չունեցող օտարերկրյա քաղաքացի է: Իսկ եթե արտասահմանցին կացության կարգավիճակ ունի, գրանցման հայտը ներկայացվում է:
Առաջարկվող նոր փոփոխությունը վերաբերում է այն արտասահմանցիներին, որոնց անձնական տվյալներն օրենսդրությամբ սահմանված են որպես սահմանափակ օգտագործման ենթակա տեղեկատվություն:
Սակայն, այս դեպքում էլ նրանք ոչ թե ազատվում են անձնավորված տվյալներ ներկայացնելուց, այլ նրանց համար սահմանվում է վճարված եկամուտների, այդ եկամուտներից պահված եկամտային հարկի վերաբերյալ տվյալներն անձնավորված հաշվարկում ամփոփ արտացոլելու իրավունք:
Հիշեցնենք, որ օրենքով գործատուները պարտավոր են էլեկտրոնային եղանակով հարկային մարմին ներկայացնել եկամտային հարկի ամփոփ հաշվարկ, որտեղ ներառված են նաև հաշվարկված և պահված կուտակային վճարների վերաբերյալ անհատական տեղեկությունները:
Ի դեպ, մինչև ՍԴ որոշման նախանշված օրը` մարտի 28-ը, կուտակային վճարումներ չկատարած գործատուների նկատմամբ պատժամիջոցներ չեն կիրառվելու: Այս մասին երեկ տարածած հաղորդագրության մեջ պաշտոնապես հայտարարել էր ՊԵԿ-ը:

Правительство Армении выявило ляп в порядке персонифицированного учета подоходного налога и обязательного накопительного взноса 02/05/2014   11:24  |  Актуальная тема
Пока общество дожидается решения КС касательно конституционности закона “О накопительных пенсиях”, работодатели ломают голову над тем, перечислять обязательные взносы в накопительные фонды или нет, Правительство Армении выявило очередное упущение в разработанном порядке персонифицированного учета подоходного налога и обязательного накопительного взноса.
Предлагаемое Кабмином изменение на сей раз касается иностранных граждан, работающих в нашей стране.
Дело в том, что внесенная в июне 2013г. поправка в закон РА “О персонифицированном учете подоходного налога и обязательного накопительного взноса” устанавливает, что заявка на регистрацию не предъявляется и в персонифицированном учете персональные данные не отражаются, если трудящийся – иностранный гражданин, не имеющий права на проживание в РА(вид на жительство). Если же иностранец имеет вид на жительство, то заявку на регистрацию необходимо предъявить.
Предлагаемая поправка касается тех граждан зарубежных стран, чьи персональные данные законодательством определены как информация, подлежащая ограниченному использованию
Однако в данном случае они освобождаются не от предъявления персональных данных, а для них устанавливается право на отражение в сведениях персонифицированного учета данных об оплаченных доходах и удержанном с этого дохода подоходном налоге.
Напомним, что работодатели по закону обязаны представить налоговому органу в электронном виде сводный расчет подоходного налога, куда включены персонифицированные сведения касательно подсчитанных и удержанных пенсионных взносов.
До 28 марта, т.е. до вынесения КС решения,  работодатели, не перечислившие взносы на накопительную часть пенсии, не понесут наказания. Об этом накануне сообщалось в распространенном Комитетом госдоходов Армении заявлении.