Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Նիկոլայ Բորդյուժայի հետ քննարկել է ՀԱՊԿ ռազմական բաղադրիչի զարգացմանը վերաբերող հարցեր 02/04/2014   20:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժային և Կազմակերպության միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Ալեքսանդր Ստուդենիկինին:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են ՀԱՊԿ շրջանակներում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր, այդ թվում՝ ՀԱՊԿ ռազմական բաղադրիչի զարգացման, 2013թ. սեպտեմբերի 23-ին Սոչիում կայացած ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանում ընդունված ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների ռազմական համագործակցության հիմնական ուղղությունների զարգացման ծրագրի իրականացման ընթացքի, ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի ընթացիկ գործունեության կատարելագործման, ինչպես նաև Կազմակերպության Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման հետ կապված հարցեր:

Президент Армении и генсек ОДКБ обсудили вопросы сотрудничества в рамках Организации 02/04/2014 20:48 | Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня находящегося с рабочим визитом в Ереване генерального секретаря Организации Договора о коллективной безопасности Николая Бордюжу и начальника Объединенного штаба ОДКБ, генерал-лейтенанта Александра Студеникина. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
В ходе встречи, стороны обсудили вопросы, касающиеся сотрудничества в рамках ОДКБ, в том числе развитие военной составляющей ОДКБ, ход реализации программы развития основных направлений военного сотрудничества между странами-членами Организации, которая была принята 23 сентября 2013 года в Сочи на сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ, а также проблемы совершенствования текущей деятельности Объединенного штаба ОДКБ и обеспечения безопасности в Кавказском регионе коллективной безопасности.