Մի շարք բուհերի տրվել է նախազգուշացում 02/03/2014   15:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը հրամաններ է ստորագրել, համաձայն որոնց` ՀՀ մի շարք բուհեր` «Սյունիք» ինստիտուտը, Երևանի «Գլաձոր» համալսարանը, «Հյուսիսային համալսարանը», «Եվրասիա միջազգային համալսարանը», «Ուրարտու» համալսարանը, «Ազպաթ-վետերան» դատական փորձագիտության և հոգեբանության ինստիտուտը, Երևանի «Մանց» համալսարանը, «Մովսես Խորենացու անվան համալսարանը», «Ավետիք Մկրտչյանի անվան տնտեսա-իրավագիտական համալսարանը», Գյումրու «Պրոգրես» համալսարանը բակալավրի և մագիստրոսի կրթական ծրագրերի լիցենզիայի պայմանների և պահանջների խախտման կապակցությամբ ստացել են նախազգուշացում: Այդ մասին տեղեկանում ենք Կրթության գիտության նախարարության կայք էջից:
Համաձայն հրամանների` վերոնշյալ բուհերի համար սահմանվել են համապատասխան ժամկետներ` խախտումների վերացման վերաբերյալ հիմնավորող փաստաթղթեր ՀՀ կրթության և գիտության նախարարություն  ներկայացնելու համար:
Հրամանների համար հիմք են հանդիսացել` «Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» ՀՀ օրենքը, «Լիցենզավորման մասին» ՀՀ օրենքը,  ՀՀ կառավարության՝ 2009թ. հուլիսի 9-ի N 808-Ն որոշմամբ հաստատված` Հավելվածների 10-րդ կետի համապատասխան ենթակետերի  պահանջները և ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի 2013թ. մայիսի 24-ի N 686–Ա/Ք   հրամանի համաձայն իրականացված ուսումնասիրության  արդյունքների մասին տեղեկանքը:

Ряд вузов Армении схлопотали предупреждение за нарушение лицензионных требований 02/03/2014 15:38 | Лента новостей
Министр образования и науки подписал приказы, согласно которым, ряд высших учебных заведений, как то: Институт “Сюник”, Ереванский университет “Гладзор”, Европейский международный университет“, Университет “Урарту”, Институт судебной экспертизы и психологии “Азпат-ветеран”, Экономико-юридических университет имени Аветика Мкртчян, Гюмрийский университет “Прогресс” - получили предупреждение в связи с нарушением требований и условий лицензии для реализации образовательных программ бакалавриата и магистратуры. Об этом сообщается на сайте Минобрнауки Армении.
Согласно приказам, для вышеупомянутых вузов установлены соответствующие сроки для предъявления в Минобрнауки РА документов, подтверждающих факт устранения нарушения.
Повод для приказов послужили закон РА “О высшем и послевузовском профессиональном образовании”, закон РА “О лицензировании”, требования соответствующих подпунктов пункта 10 приложений, утвержденных решением N 808-Ն Правительства РА от 9 июля 2009г. , и справка об итогах исследования, проведенного в соответствии с приказом N 686–Ա/Ք от 24 мая 2013г. министра образования и науки.