Յացենյուկը հրաժարվել է ղեկավարել կառավարությունը 01/28/2014   13:02  |  Միջազգային լրահոս
Ուկրաինայի նախագահի նստավայրում նախօրեին ավարտվել է ընդդիմության հետ բանակցությունների չորրորդ փուլը:
Ինչպես հայտնում է «Комсомольская правда» в Украине»-ն, նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի և ընդդիմադիր խմբակցությունների ղեկավարներ Արսենի Յացենյուկի, Վիտալի Կլիչկոյի և Օլեգ Տյագնիբոկի հետ բանակցությունները տևել են ավելի քան չորս ժամ:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Անդրեյ Պորտնովը և արդարադատության նախարար Ելենա Լուկաշը:
Նախագահի կայք-էջը տեղեկացնում է, որ բողոքների մասնակիցների ներման հարցում կողմերին հաջողվել է փոխզիջման գալ: Որոշվել է «Համաներման մասին» օրենքին կողմ քվեարկել՝ պայմանով, որ ցուցարարների կողմից գրավված բոլոր շենքերը և ճանապարհները կազատվեն:
Պայմանավորվել են նաև՝ հունվարի 16-ին ընդունված օրենքները չեղյալ ճանաչելու մասին, սակայն դա վերաբերում է միայն հասարակության համար խնդրահարույցներին:
«Բայց այն օրենքները, որոնք առարկություններ չեն առաջացնում, խորհրդարանի կողմից վաղը կրկին կընդունվեն: Օրենքների դրույթները, որոնք վաղն ուժը կորցրած կճանաչվեն, կողմերը կմշակեն համատեղ և կհամապատասխանեցվեն եվրոպական չափանիշներին»,- ասված է նախագահի կայք-էջում հունվարի 27-ին տեղադրված հաղորդագրության մեջ:
Ինչ վերաբերում է 2004թ. Սահմանադրությանը վերադառնալուն, ապա ստիպված կլինեն սպասել. դրանում շատ անկատար դրույթներ կան, իսկ կողմերը հիմնական օրենքի այլ տեքստ դեռևս չունեն: Այդ հարցի ուղղությամբ որոշել են աշխատել միասին, սակայն՝ ավելի ուշ: Անդրադարձ է կատարվել նաև հանրաքվեի գործընթացին վերաբերող հարցերին:
Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են կառավարության հնարավոր հրաժարականի հարցը: Այն կընդգրկվի խորհրդարանի օրակարգում:
Ինչ վերաբերում է Յացենյուկին Յանուկովիչի կողմից նախկինում արված առաջարկությանը, ապա ընդդիմադիր գործիչը հրաժարվել է գլխավորել կառավարությունը:
Հանդիպման մասնակիցները համոզմունք են հայտնել, որ բանակցությունները կշարունակվեն:
Ընդդիմության առաջնորդները հրաժարվել են բանակցությունների արդյունքները մեկնաբանելուց:
Լրատվական աղբյուրը նշում է, որ իշխանությունն ու ընդդիմությունն արդեն երկրորդ շաբաթն է, ինչ փորձում են քաղաքական ճգնաժամից դուրս գալու փոխզիջումային լուծում գտնել: Չնայած իրավիճակի սրմանը՝ կողմերին առայժմ պայմանավորվել չի հաջողվել:
Նախագահը և ընդդիմության առաջնորդները մինչ այդ հանդիպել էին հունվարի 25-ին: Այն ժամանակ իր առաջարկությունները ներկայացրել էր նախագահը: Հանդիպումից հետո Պորտնովն ու Լուկաշը հայտնել էին, որ նախագահը Յացենյուկին առաջարկել էր վարչապետի, իսկ Կլիչկոյին՝ փոխվարչապետի պաշտոնները:
Եղել են նաև այլ առաջարկություններ, մասնավորապես՝ ցուցարարների նկատմամբ մասնակի համաներում, Ռադայի կողմից հունվարի 16-ին ընդունված օրենքների փոփոխում, սահմանադրական բարեփոխումների նպատակով հանձնաժողովի ստեղծում, իսկ ըստ էության՝ վերադարձ 2004թ. Սահմանադրությանը:
21:10 26/01/2014  |  Միջազգային լրահոսՊատգամավորները կոչ են անում Ռադային` ստանձնել երկրի համար հիմնական պատասխանատվությունը

Яценюк отказался от предложения Януковича возглавить правительство Украины 01/28/2014   13:15  |  Международные новости
Переговоры президента Виктора Януковича с лидерами оппозиционных фракций Арсением Яценюком, Виталием Кличко и Олегом Тягнибоком продолжалась более четырех часов.
Как передает «Комсомольская правда» в Украине», на встрече также присутствовали первый заместитель главы АП Андрей Портнов и министр юстиции Елена Лукаш.
Сторонам удалось найти компромисс в вопросе амнистии участников протестов. Решили проголосовать за закон Украины "Об амнистии", но при условии, если все захваченные митингующими здания и дороги будут освобождены, сообщается на сайте президента.
Договорились и об отмене принятых 16 января законов. Но только тех, которые вызвали в обществе много дискуссий.
- Но те законы, которые не вызывают замечаний, завтра будут приняты парламентом снова. Положения законов, которые утратят силу завтра, будут обработаны сторонами совместно и будут отвечать европейскому уровню, - говорится в сообщении.
А вот с возвращением к Конституции 2004 года придется подождать: в ней есть много несовершенств, а другого текста Основного закона у обоих сторон пока нет. Так что над этим вопросом решили поработать вместе, но позже. Также были затронуты вопросы референдумных процедур.
Обговорили и возможную отставку правительства. Этот вопрос будет включен в повестку дня парламента.
Что же касается предыдущего предложения Януковича к Яценюку возглавить правительство, политик от него отказался.
Участники встречи заверили, что это был не последний раунд переговоров.
Лидеры оппозиции результат переговоров еще не прокомментировали.
СМИ напоминает, что власть и оппозиция уже вторую неделю пытаются найти компромиссное решение по выходу из политического кризиса. Несмотря на обострение ситуации, договорится сторонам пока не удавалось.
В последний раз президент и лидеры оппозиционных сил встречались 25 января. Тогда свои предложения высказал Янукович. Как после встречи рассказали Портнов и Лукаш, президент предложил Арсению Яценюку занять кресло премьер-министра, а Кличко – вице-премьера. Были и другие предложения, в частности, о частичной амнистии митингующих, внесения изменений в законы, принятые Верховной Радой 16 января и создании комиссии, которая занялась бы разработкой изменений в Конституции, а по сути – возвращению к Конституции образца 2004 года.