Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարը հայտարարել է բանակի չեզոքության մասին 01/26/2014   19:11  |  Միջազգային լրահոս
Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Պավել Լեբեդևը հայտարարել է, որ զինված ուժերը գործող իշխանության և ընդդիմության հակամարտությանը չեն միջամտի: Այս մասին այսօր հայտնել է «ИТАР-ТАСС»-ը:
Հակամարտությանը միջամտելու` որոշ քաղաքական գործիչների առաջարկները Լեբեդևը «սադրանք» է անվանել և ընդգծել, որ բանակը կառաջնորդվի Սահմանադրությամբ, որը «հստակ ամրագրում է բանակի դերը, գործառույթները և խնդիրները»: Միաժամանակ, նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի կողմից նոր կառավարության կազմում ընդդիմության ներկայացուցիչներին հանգուցային պաշտոններ առաջարկելը նախարարը համարել է հաշտությանը միտված կարևոր քայլ:
Ուկրաինայի Սահմանադրության համաձայն՝ բանակը պատասխանատու է երկրի ինքիշխանության և տարածքային ամբողջականության համար, սակայն ընդգծվում է, որ «զինված ուժերը ոչ մեկի կողմից չեն կարող օգտագործվել քաղաքացիների իրավունքների և  ազատությունների սահմանափակման նպատակով»:
«Lenta.ru»-ն հիշեցնում է, որ Ուկրաինայում հունվարի 19-ից շարունակվում են երկրի գործող իշխանությունների վարած քաղաքականությունից դժգոհությամբ պայմանավորված անկարգությունները: Կիևի կենտրոնում ցուցարարները պարբերաբար առճակատման են գնում կառավարական թաղամասի շենքերը պահպանող իրավապայների հետ: Արևմտյան Ուկրաինայի այլ քաղաքներում ընդդիմադիրներին հաջողվել է գրավել մի շարք վարչական շենքեր:

Глава Минобороны Украины объявил о нейтралитете армии 01/26/2014   19:36  |  Международные новости
Министр обороны Украины Павел Лебедев заявил, что вооруженные силы не будут вмешиваться в противостояние между действующей властью и оппозицией. Об этом 26 января сообщает Лента.ру со ссылкой на ИТАР-ТАСС.
Лебедев назвал предложения некоторых политиков о вмешательстве военных «провокацией» и подчеркнул, что армия будет следовать Конституции страны, которая «четко прописывает ее роль, функции и задачи». Он также назвал предложения президента Виктора Януковича представителям оппозиции занять ключевые посты в новом правительстве важным шагом к примирению.
В соответствии с Конституцией Украины, на армию возлагается ответственность за обеспечение «суверенитета и территориальной целостности» страны, однако подчеркивается, что вооруженные силы «никем не могут быть использованы для ограничения прав и свобод граждан».
СМИ напоминает, что на Украине с 19 января продолжаются беспорядки, вызванные недовольством политикой действующих властей страны. В центре Киева демонстранты периодически вступают в столкновение с сотрудниками милиции, охраняющими здания в правительственном квартале. В других городах на западе Украины протестующим удалось захватить целый ряд административных зданий.