Չինաստանում բախումների արդյունքում մահացել է 12 մարդ 01/27/2014   15:54  |  Միջազգային լրահոս
Չինաստանի Խինջիանգ արևմտյան գավառում տեղի ունեցած բախումների արդյունքում զոհվել է 12 մարդ:  Ինչպես հայտնել է ոստիկանությունը, բախումների կազմակերպիչները «ահաբեկիչներ» են:
Խինջիանգ գավառում, որը բնակեցված է հիմնականում ույղուր մահմեդականներով, հազվադեպ են լինում նմանատիպ բախումներ: Ըստ «Xinhua» պետական լրատվական գործակալության՝ պայթյունները տեղի են ունեցել գեղեցկության սրահում և շուկայում:
Պայթյունից հետո ոստիկանները կրակել և սպանել են 6 կասկածյալի: Մինչդեռ մյուս 6-ն սպանվել են պայթյունների արդյունքում: Եվս 5 կասկածյալ ձերբակալվել է:
«Xinhua» պետական լրատվական գործակալությունը դեպքը նկարագրել է որպես «կազմակերպված, կանխամտածված ահաբեկչական գործողություններ»: Սակայն գործակալության տարածած հաղորդագրությունում չի նշվում, թե ինչու են գեղեցկության սրահն ու շուկան  ընտրվել որպես թիրախ:

В результате столкновений с полицией в китайском Синьцзяне погибли 12 человек 01/27/2014   16:16  |  Международные новости
Синьцзян-Уйгурском автономном районе (СУАР) Китая шесть боевиков были уничтожены огнем полицейских в ходе столкновения в пятницу, сообщает “Интерфакс” со ссылкой на местные СМИ.
Еще шесть боевиков подорвались в ходе перестрелки с полицией в результате детонации взрывчатых веществ, которые они переносили, пятеро задержаны. Один полицейский был легко ранен, говорится в сообщениях.
Всего с апреля 2013 года в Синьцзяне погибли около 100 человек, включая нескольких сотрудников полиции, отмечают СМИ.
В СУАР активно действует организация "Восточный Туркестан", которая выступает за независимость Синьцзяна.