Ադրբեջանի պաշտպանության նորանշանակ նախարարը կրկնում է իր նախորդի սխալները 01/25/2014   15:46  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԼՂՀ Պաշտպանության նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ նշվում է, որ վերջին շաբաթվա ընթացքում ավելի քան 14.000 կրակոց է արձակվել հայ դիրքապահների ուղղությամբ:
Շաբաթվա սկզբում Ադրբեջանը հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան և հարավարևելյան ուղղություններով ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման անհաջող փորձ, սակայն հանդիպելով հայ զինվորի զգոնությանն ու կյանքի գնով հայրենիքը պաշտպանելու պատրաստակամությանը՝ մեծ կորուստներ կրելով նահանջել իր ելման դիրքերը:
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն անմիջապես հերքեց դիվերսիայի մասին տեղեկատվությունը՝ նշելով, որ հայկական կողմի կորուստը ոչ կանոնադրային հարաբերությունների հետևանք է: Սակայն պետք է նկատել, որ այդ դիվերսիոն գործողությունից հետո ադրբեջանական ռազմական քարոզչության մեքենան սկսեց հաղորդագրություններ տարածել առաջնագծում ինքնասպանության, անվտանգության կանոնների խախտման, հիվանդության կամ վթարի հետևանքով մահացած կամ վիրավորված զինծառայողների մասին:
Բայց այդ դեպքերը երկու օրվա համար այնքան շատ էին (2 զոհ և 6 վիրավոր), որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը ստիպված հանդես եկավ տեղեկատվությամբ, թե իբր ադրբեջանական զինուժին հաջողվել է կասեցնել հայերի ներթափանցման փորձը և մեծ կորուստներ պատճառելով հետ շպրտել: Սրանով, փաստորեն, Ադրբեջանում փորձ էր արվում արդարացնել սեփական զինուժի կորուստները, որոնց իրական պատճառները, սակայն, պետք է փնտրել ս.թ. հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը ծավալված իրադարձություններում:
Այսքանից կատարվելիք հետևությունը մեկն է՝ Ադրբեջանի պաշտպանության նորանշանակ նախարարը կրկնում է իր նախորդի սխալները… Իսկ թե ինչ կլինի դրանք շարունակելու դեպքում, դժվար չէ կռահել…
Ինչ վերաբերվում է դիվերսիային, պետք է նշել նաև, որ առհասարակ Ադրբեջանի նման պահվածքը նորություն չէ: Դա վերջինիս ապակառուցողական դիրքորոշման ցուցադրումն է դիվանագիտական կարևոր միջոցառումներից առաջ: Այդպիսի պահվածք Ադրբեջանը դրսևորել է Կազանում նախագահների հանդիպման և ԱՄՆ պետքարտուղարի տարածաշրջան կատարելիք այցի նախօրեին, իսկ այս վերջինն էլ հավանաբար պայմանավորված էր ս.թ. հունվարի 24-ին Փարիզում նախատեսված Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպման հետ: Նման սադրիչ գործողություններով
Ադրբեջանը փորձում է ցույց տալ, որ համաձայն չէ 1994թ. մայիսին կրակի դադարեցման մասին համաձայնագրից հետո տարածաշրջանում ստեղծված ռազմաքաղաքական իրադրության հետ, երկրորդ՝ իր անհամաձայնությունն է հայտնում ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման շրջանակներում ընթացող գործընթացի նկատմամբ: Սակայն, ի հեճուկս Ադրբեջանի, տարածաշրջանի խաղացող երկրները ամենատարբեր մակարդակով հայտարարեցին, որ ղարաբաղյան հիմնահարցի քաղաքական կարգավորմանն այլընտրանք չկա, իսկ առաջնագծում լարվածությունն ու սադրիչ գործողությունները լուրջ հարված են տարածաշրջանի անվտանգությանն ու կայունությանը և կոչ արեցին կողմերին խնդրի լուծման բանալիները փնտրել բանակցային սեղանի շուրջ:
Հունվարի 19-ից 25-ն ընկած ժամանակահատվածում լարվածությունը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հասել էր գագաթնակետին: Շաբաթվա ընթացքում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 1500 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 14.000 կրակոց:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը հիմնականում հավատարիմ են մնացել հրադադարի պահպանման ռեժիմին և պատասխան քայլեր ձեռնարկել միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում:

“Новоназначенный министр обороны Азербайджана повторяет ошибки своего предшественника”. Заявление Минобороны НКР 01/25/2014   16:35  |  Актуальная тема
Минобороны НКР выступило с заявление, в котором отмечается, что в за минувшую неделю передовые подразделения азербайджанских ВС произвели в направлении армянских позиций из стрелкового оружия различного калибра более 14 тыс. выстрелов.
“В течение недели на северо-восточном и юго-восточном направлениях линии соприкосновения конфликтующих сил были предприняты неудачные попытки проникновения диверсионных групп ВС Азербайджана, однако армянские военнослужащие, благодаря своей бдительности и готовности защитить Родину ценой жизни, отбросили противника на исходные позиции.
Минобороны Азербайджана тотчас же опровергло информацию о диверсионных вылазках, отметив, что потеря армянской стороны – следствие неуставных отношений в армии. Однако следует отметить, что после этих диверсионных действий азербайджанская военно-пропагандистская машина начала распространять сведения о самоубийстве, случаях гибели и ранения военнослужащих на передовой линии вследствие нарушения правил безопасности или болезни.
Однако подобных случаев, зафиксированных за два дня, было такое большое количество (2 жертвы и 6 раненых), что Минобороны Азербайджана вынуждено было выступить с заявлением, в котором отмечалось, что якобы азербайджанским вооруженным силам удалось пресечь попытку проникновения армян и отбросить их назад, нанеся им большие потери. Тем самым, фактически в Азербайджане предпринимается попытка оправдать собственные потери, истинные причины которых следует искать в событиях, которые развернулись в ночь с 19 на 20 января сего года.
Единственный вывод, который напрашивается из всего этого, заключается в следующем: новый министр обороны Азербайджана повторяет ошибки своего предшественника… Нетрудно догадаться, что произойдет в случае их продолжения…
Что касается диверсии, то следует отметить также, что как правило, подобное поведение Азербайджана не новость. Это демонстрация деструктивной позиции Азербайджана в преддверии важных дипломатических мероприятий. Аналогичное поведение Азербайджан продемонстрировал и накануне Казанской встречи президентов двух стран и визита госсекретаря США в регион, а последний такой случай, по всей вероятности, был обусловлен намечавшейся 24 января в Париже встречи глав МИД Армении и Азербайджана. Подобными провокационными действиями Азербайджан, во-первых, пытается показать, что не согласен с военно-политическим положением, сложившимся в регионе после подписания в мае 1994г. соглашения о режиме прекращения огня. Во-вторых, выражает свое несогласие по отношению к процессу, осуществляемому в рамках урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Однако, в пику Азербайджану, страны, являющиеся значимыми акторами в регионе, на самых различных уровнях заявили, что альтернативы политическому урегулированию карабахской проблемы нет, а напряженность и провокационные действия на передовой линии являются серьезным ударом безопасности и стабильности в регионе, и призвали стороны искать ключ к урегулированию конфликта за столом переговоров.
В период с 19 по 25 января напряженность на линии соприкосновения вооруженных сил Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана достигла пика. За неделю противник нарушил режим прекращения огня около 1500 раз. Из стрелкового оружия различного калибра в направлении армянских позиций было произведено более 14 тыс. выстрелов.
Армянские военнослужащие остались верны режиму прекращения огня и предприняли ответные меры лишь в случае крайне необходимости”, - отмечается в заявлении Минобороны НКР.