Սեյրան Օհանյան. Պատերազմի վերսկսման հավանականությունը բավականին ցածր է 01/24/2014   16:26  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Գտնվելով պատերազմական իրավիճակի մեջ, լարված նայելով հակառակորդի աչքերին՝ բանակը կատարեց իր մարտական խնդիրը և հառակորդին ստիպեց մեր նվիրյալ զավակների կյանքի գնով զերծ մնալ հայ ժողովրդի հանդեպ ոտնձգություններից: Ամենամյա ամփոփիչ ասուլիսին նշեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ շնորհավորելով հայոց բանակի կազմավորման 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Հակառակորդը կրկին անգամ համոզվեց, որ սահմանի վրա կանգնած հայ զինվորը, ով պաշտանում է հայկական սահմանը, անպարտելի է իր հողի վրա, և այժմ հակառակորդն առավել քան համոզված է, որ ոչ մի արկածախնդրություն անպատատասխան չի մնում:
Հարցին, թե արդյոք պատերազմ վերսկսվելու վտանգ չկա՞, Սեյրան Օհանյանը պատասխանեց. «Պատերազմի վտանգ միշտ էլ կա և ես իմ զինծառայակից ընկերների հետ միշտ պատրաստվում եմ և պատրաստ ենք, բայց պատերազմի վերսկսման վտանգ՝ հենց այս պայմաններում, բավականին ցածր է»:
Վերջին օրերին սահմանին այս լարվածությունը Սեյրան Օհանյանը պայմանավորեց Ադրբեջանի սև հունվարի գոյությամբ, նրանք փորձում են այդ օրերին սադրանքներ իրականացնել, իսկ արժանի հակահարված ստանալուց հետո լարվածություն է տիրում, որն արտահայտվում է անկանոն կրակոցներով:
Անդրադառնալով 2013թ. բանակի ձեռքբերումներին՝ նախարարը նշեց, որ բանակի համար լուրջ և առանցքային ձեռքբերումների տարի է եղել. զգալիորեն բարձրացվել է մարտունակությունը, ինչպես նաև ուշադրություն է դարձվել զինված ուժերի համալրման գործընթացին: Բարձրացվել են զինծառայողների աշխատավարձերը, բարելավվել զինվորների կենցաղային պայմանները:
Նախարարը նաև անդրադարձավ զորակոչը վիճակահանությամբ անցկացման նոր մեխանիզմին՝ նշելով, որ  զորակոչի թափանցիկ անցկացումը հնարավորություն է տվել մի մեծ կարծրատիպ կոտրել` սրանով իսկ կանխելով հովանավորչությունն ու տարբեր ուղղություններով օրենքը շրջանցելու  փորձերը:
Անդրադառնալով ՀՀ կողմից խաղաղապահ առաքելությանը, նախարարը նշեց, որ դրանով ևս մեկ անգամ հաստատում ենք, որ ՀՀ-ն ունակ է իր զինված ուժերով մասնակից լինել միջազգային խաղաղության կայունության և անվտանգության ապահովման գործընթացներին:

Сейран Оганян: Вероятность возобновления войны в зоне нагорно-карабахского конфликта весьма мала 01/24/2014 17:09 | Актуальная тема
Армянская армия выполнила свою боевую задачу, ценой жизни преданных сынов Армении заставив противника воздержаться от агрессии и посягательств в отношении армянского народа. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции заявил министр обороны РА Сейран Оганян, подводя итоги минувшего года.
По словам главы оборонного ведомства Армении, противник убедился, что армянский военнослужащий, защищающий границы своей Родины, не победим на своей земле. Противник теперь более чем уверен, что ни одна авантюра не останется без ответа.
Сейран Оганян также отметил, что риск возобновления войны всегда есть, и он со своими сослуживцами всегда готов к этому, но вероятность возобновления боевых действий именно в этих условиях, весьма мал.
С.Оганян подчеркнул, что напряженность на границе связана с отмечаемым азербайджанцами ”черным январем”. Азербайджанская сторона в эти дни идет на провокации, на которые АО НКР дает соразмерный ответ. После чего на границе возникает напряженность, которая выражается беспорядочной стрельбой.
Глава Минобороны Армении, подводя итоги 2013г., отметил, что минувший год был годом достижений: в армии была повышена боеспособность, и особое внимание было уделено процессу пополнения рядов ВС РА. Военнослужащим повысили зарплату, им улучшили условия проживания.
Министр обороны обратился также к новому методу призыва, который осуществляется посредством жеребьевки. Он, в частности, отметил, что прозрачные методы проведения призыва позволяют сломать стереотип и тем самым предотвратить случаи протекции и иные попытки обойти закон”, – подчеркнул Сейран Оганян.
Что касается участия Армении в миротворческих миссиях, то Сейран Оганян подчеркнул, что это в очередной раз подтверждает, что Армения способна участвовать в процессах обеспечения стабильности и безопасности в мире.