Շանթ Հարությունյանը հայտարարում է, որ շարունակելու է պայքարել... 01/10/2014   13:07  |  Քրեական խրոնիկոն
«Ցեղակրոն» կուսակցության ղեկավար, անցյալ տարվա նոյեմբերի 5-ի գործով մեղադրյալ Շանթ Հարությունյանն այսօր դադարեցրել է հացադուլը, սակայն իր պաշտպանին խնդրել է լրագրողներին փոխանցել, որ ինքն անկոտրում է  և  շարունակելու է պայքարել:
Իսկ բոլոր մարդկանց  փոխանցել է ամանորյա բարեմաղթանք՝ «մի քիչ ոգու արիություն և խիզախություն»:
Ի.Պետրոսյանն այսօրվա ասուլիսում հայտնեց, որ նախաքննական մարմինը դեռևս մտադիր չէ վերացնել հարազատների հետ տեսակցությունների արգելքը, ինչն, ի դեպ, հացադուլ սկսելու պատճառ էր հանդիսացել: Ըստ Ի.Պետրոսյանի՝ Շ.Հարությունյանի՝ հիշյալ արգելքը վերացնելու վերաբերյալ անցած տարի ներկայացված դիմումին դեռևս որևէ գրավոր պատասխան չի ստացվել և ի սկզբանե չի ներկայացվել նաև  արգելք սահմանելու որևէ հիմնավորում:
«Դա հաշվեհարդար է մարդկանց նկատմամբ»,- ասաց Ի.Պետրոսյանը՝ հավելելով, որ  Շ.Հարությունյանը նկատել է, որ 10 զոհերի հանգեցրած  մարտիմեկյան դեպքերի գործով արգելքը տևել է 3-4 շաբաթ, իսկ իրենց նկատմամբ այն արդեն  երրորդ ամիսն է  կիրառվում: Տոնական օրերին Շ.Հարությունյանին  թույլ չի տրվել տեսակցել նաև իր  պաշտպանի հետ:
Հունվարի 8-ին պաշտպանական կողմը վերաքննիչ բողոք է  ներկայացրել՝  ընդդեմ  ՇՀարությունյանի կալանավորման ժամկետը երկարացնելու դատարանի որոշման: Պաշտպանը միջնորդում է վերացնել խափանման միջոցը և մերժել կալանքի ժամկետը երկարացնելու քննիչի միջնորդությունը:
Ի.Պետրոսյանն ընդգծեց, որ Շ.Հարությունյանին մեղսագրված արարքում հանցակազմը բացակայում է. նա չէր կարող ենթադրել, որ քաղաքացիական հագուստով անձը ոստիկանության աշխատակից է, ուստի և՝ չկա իշխանության ներկայացուցչի՝ ոստիկանի նկատմամբ  բռնություն գործադրելու հանցակազմ:
Պաշտպանը պատրաստվում է վաղը բացարկի միջնորդություն ներկայացնել քննչական մարմնին. ոստիկանությունը չի կարող քննել մի գործ, որով տուժող է ճանաչվել ոստիկանը:
Ինեսսա Պետրոսյանը հայտնեց, որ քննչական խմբի ղեկավար Տոնոյանը հեռախոսային խոսակցության ընթացքում տեղեկացրել է՝ դատահոգեբուժական փորձաքննության եզրակացությամբ  Շ.Հարությունյանը մեղսունակ է ճանաչվել:
Պաշտպանը տարակուսանք հայտնեց, որ իրենց դեռևս պաշտոնապես չեն տեղեկացրել եզրակացության մասին, քննիչը շատ կոպիտ տոնով հայտնել է, որ 10 օրյա ժամկետում այդ մասին կողմը կտեղեկացվի:
Նշենք, որ փորձաքննության անցկացումն ավարտվել ու Շ.Հարությունյանը հոգեբուժական հիմնարկից քրեակատարողական հիմնարկ է տեղափոխվել դեռևս անցյալ տարվա դեկտեմբերի 10-ին: Թվում էր, թե եզրակացություն կազմելը օրերի խնդիր պետք է լիներ:

Психиатрическая экспертиза признала Шанта Арутюняна вменяемым. Адвокат прокомментировала ситуацию вокруг дела о беспорядках в центре Еревана 01/10/2014   14:20  |  Криминальная хроника
Лидер партии “Цехакрон”Шант Арутюнян, обвиняемый по делу о беспорядках в центре Еревана,  прекратил голодовку, однако просил своего адвоката передать журналистам, что он непреклонен и продолжит борьбу.
П. Арутюнян также поздравил всех с Новым годом и пожелал “немного храбрости и мужества”.
Инесса Петросян в ходе состоявшейся сегодня пресс-конференции заявила, что орган предварительного следствия пока не намерен отменить запрет на свидания с родственниками, что явилось причиной проведения голодовки. По словам юриста, запрет на свидания родственников с Шантом Арутюняном является необоснованным . Это лишь попытка свести счеты с людьми”, - отметила И. Петросян.
Адвокат также заявила, что Ш. Арутюнян заметил, что запрет по делу о первомартовских событиях, в результате которых погибли 10 человек, длился 3-4 недели, а в отношении них запрет применяется уже третий месяц. В праздничные дни Ш. Арутюняну не позволили увидеться даже со своим адвокатом.
Защита 8 января подала апелляционную жалобу на решение суда о продлении срока содержания Ш. Арутюняна под стражей. Адвокат ходатайствует об отмене меры пресечения и отказе в удовлетворении ходатайства следователя о продлении срока содержания под стражей.
И. Петросян подчеркнула, что в инкриминируемом Ш. Арутюняну деянии отсутствует состав преступления. Он не мог предполагать, что в штатском был сотрудник полиции, посему нет состава преступления в применении насилия в отношении представителя власти — полицейского.
Адвокат собирается завтра предъявить органу предварительному следствию ходатайство об отводе. Полиции не может расследовать дело, по которому потерпевшим был признан сотрудник Полиции.
Инесса Петросян рассказала, что руководитель следственной группы Тоноян в ходе телефонной беседы сообщил, что по заключению судебно-психиатрической экспертизы Ш. Арутюнян признан вменяемым. Адвокат выразила недоумение по поводу того, что их все еще официально не поставили в известность. Следователь грубым тоном сообщил, что в 10-дневный срок сторону ознакомят с заключением.
Отметим, что судмедэкспертиза завершена. Ш. Арутюян был переведен из психиатрической клиники в уголовно-исполнительное учреждение еще 10 декабря минувшего года.