Կեղծ օղիները իրավապահների տիրույթում են 12/25/2013   15:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանն այսօր լրագրողներին հայտարարել է, որ հայաստանյան շուկայում հայտնաբերված կեղծ օղիներով այսուհետ պետք է զբաղվեն իրավապահները:
Նա նշել է, որ օրենքով հանձնաժողովին վերապահված բոլոր գործառույթներն իրենք ավարտել են և արդյունքները փոխանցել իրավապաներին: Դա  նշանակում է, որ կեղծ օղիները վաճառակետերից հավաքելը բացառապես իրավապահ կառույների գործն է:
Ի դեպ, նշենք, որ մասնավորապես ռուսական և ուկրաինական ապրանքանիշների կեղծված տարբերակներ հանձնաժողովը պարբերաբար հայտնաբերել և վարույթներ է հարուցել 6 տարի շարունակ:
Ավելորդ չէ նշել նաև, որ այս վարույթների ընթացքում տուգանքի որոշումներ են կայացվել հայկական մի շարք ընկերությունների, այդ թվում՝ «Ալեքս Գրիգ»-ի նկատմամբ: Որոշումների մեծ մասը բողոքարկվել է դատական կարգով:
Այս առումով Արտակ Շաբոյանը դժգոհել է, որ օրենքը նման դեպքերում սահմանափակում է հանձնաժողովի գործունեությունը:

В Армении отныне фактами продажи на рынке контрафактной водки займутся правоохранительные органы 12/25/2013   16:10  |  Лента новостей
Председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Артак Шабоян сегодня сообщил журналистам, что отныне выявленными на рынке фактами продажи контрафактной водки займутся правоохранители.
Он отметил, что они выполнили все возложенные на них законом полномочия и результаты передали правоохранительным органам. Это означает, что сбор поддельной алкогольной продукции с торговых точек входит исключительно в функции правоохранительных структур.
Отметим, что, в частности, комиссия периодически выявляла поддельные образцы российских и украинских брендов и на протяжении 6 лет возбуждала по данному факту производства.
Не лишне будет отметить, что в ходе производства по этим делам были приняты решения оштрафовать ряд армянских компаний, в том числе “Алекс Григ”. Большая часть решений была обжалована в судебном порядке.
В этом смысле Артак Шабоян выразил недовольство по поводу того, что закон в этих случаях ограничивает деятельность Комиссии.