Մարդու իրավունքների պաշտպանությունը` նոր քննչական մարմնի աշխատանքի առանցքում 12/20/2013   16:05  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նոր ձևավորվող քննչական կոմիտեի աշխատանքի առանցքը պետք է կազմի մարդու իրավունքների պաշտպանությունը: Այսօր կայացած աշխատանքային հանդիպման ընթացքում նման տեսակետ հայտնեց ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, Միասնական քննչական մարմնի կազմավորման իրավական ապահովման հանձնաժաղովի նախագահ Աղվան Հովսեփյանը:
«Քննության ամենակարևոր խնդիրը մարդու իրավունքների պաշտպանությունն  է, հանցագործությունից տուժած քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությունը և շատ կարևոր է, որ քննություն իրականացնող մարմինն իր գործունեության ընթացքում ինքն էլ չխախտի մարդու իրավունքները»,- ասաց Ա.Հովսեփյանը:
Ի դեպ, այս մտահոգությամբ առաջնորդվելով` ապագա կոմիտեի կառույցում արդեն իսկ նախանշված է մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող աշխատակցի` օմբուդսմենի  առկայությունը: Ըստ ամենայնի` նա նաև կլինի ՀՀ ՄԻՊ գրասենյակի հետ քննչական մարմինը կապող օղակ, ինչը, նախաձեռնության հեղինակների համոզմամբ, թույլ կտա առավել արագ և օպերատիվ արձագանքել մարդու իրավունքների խախտման մասին հնարավոր ահազանգերին:
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե երբ, ի վերջո, կսկսի գործել քննչական միասնական մարմինը, Աղվան Հովսեփյանը տեղեկացրեց, որ օրենքի նախագիծն արդեն ներկայացվել է կառավարության ընդունմանը:
Գործադրից հետո այն պետք է հավանության արժանանա նաև ԱԺ-ի կողմից: Ի դեպ, օրենսդրական փաթեթը համապատասխան փոփոխություններ է ենթադրում շուրջ 17 գործող օրենսդրական ակտերում:

Омбудсмен будет действовать в структуре нового Следственного органа Армении 12/20/2013 16:49 | Актуальная тема
Стержень работы формируемого Следственного комитета должна составить защита прав человека. Сегодня в ходе состоявшейся сегодня рабочей встречи подобную точку зрения выразил бывший генеральный прокурор Армении, председатель комиссии по правовому обеспечению формирования Единого следственного органа Агван Овсепян.
"Ключевой задачей следствия является защита прав человека, и крайне важно, чтобы орган, осуществляющий расследование, в ходе своей деятельности не нарушал бы прав человека”, - отметил А. Овсепян.
Исходя из этого опасения, в структуре будущего комитета уже предусмотрено внедрение сотрудника, занимающегося защитой прав человека – омбудсмена. По всей видимости, он станет также связующим звеном с офисом Защитника прав человека, что по убеждению авторов инициативы, позволит гораздо быстрее и оперативно реагировать на сигналы о возможных нарушениях прав человека.
Как отметил в ходе обсуждения европейский эксперт Аренд Васт, который участвовал также в работе по формированию правового поля, до сегодняшнего дня в следственных органах имели место как нарушения прав человека, так и коррупционные явления, которые можно будет преодолеть с созданием Комитета.
Что касается вопроса о начале деятельности Единого следственного органа, Агван Овсепян сообщил, что законопроект уже представлен Правительству для его принятия.
Он должен также удостоится одобрения Национального Собрания РА. Отметим, что законодательный пакет подразумевает соответствующие изменения в почти 17 действующих законодательных актов.