Վիգեն Սարգսյան. Լիսաբոնից մինչև Վլադիվոստոկ ազատ առևտրի գոտու գաղափարն անպայման իրականություն է դառնալու 12/12/2013   11:30  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Առաջիկա տարին շրջադարձային  կլինի Արևելյան գործընկերության հետագա զարգացման, նոր  լուծումների և համագործակցության նոր մոդելների որոնման  առումով:  Այս մասին Քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմի  համաժողովում իր ողջույնի խոսքում այսօր նշեց  ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը:  «Մենք շարունակում ենք ելնել նրանից, որ  Լիսաբոնից մինչև Վլադիվոստոկ  ազատ առևտրի գոտու գաղափարն անպայման իրականություն է դառնալու, քանի որ  ինտեգրացիոն գործընթացների համատեղելիությունը բխում է բոլորի շահերից»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ դա   հնարավորություն  է տալիս  բազմապատկել տնտեսական զարգացման հնարավորությունները և ամրապնդել տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության  և խաղաղության համակարգը:
Վիլնյուսյան գագաթաժողովի շրջանակներում Ասոցացման համաձայնագրի չնախաստորագրումը, ըստ Վիգեն Սարգսյանի, չպետք է  նվազեցնի Եվրոպայի հետ Հայաստանի  փոխգործակցության խորացման ձգտումը և կամ ստվերի  արդեն իսկ կատարված հսկայական  աշխատանքը:  ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարն արձանագրեց, որ ԵՄ-ի հետ կան  համատեղ ձեռքբերումներ՝ հասարակությունների շփումները հեշտացնող  մուտքի արտոնագրերի տրամադրման համակարգի դյուրացումից մինչև ամենակարևորագույն հարցերի, օրինակ՝   ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների  ոլորտում  մշտապես գործող քննարկումների, պլատֆորմների ձևավորումը: Այդ պլատֆորմները, այդ երկխոսությունը, այդ մարդկային շփումները, որ ձևավորվել են այս գործընթացի շրջանակում, ըստ Վ.Սարգսյանի,  պետք է շարունակի ծառայել Արևելյան գործընկերության  երկրների ու ԵՄ անդամ պետությունների միջև  հարաբերությունների հետագա խորացմանը, ավելի ապահով ու անվտանգ հարևանություն ձևավորելու գաղափարին:   «Ահա թե ինչու ենք Արևելյան գործընկերության  վիլնյուսյան գագաթաժողովը դիտարկում որպես  ԵՄ-ի հետ Հայաստանի հարաբերությունների խորացման  ճանապարհի կարևոր հանգրվան:   Հուսով եմ, որ  համատեղ ջանքերով մեզ կհաջողվի արդեն իսկ բանակցված Ասոցացման համաձայնագրի հիմքի վրա ամրագրել մեր հարաբերությունները կանոնակարգող պայմանագրային նոր շրջանակներ: Մենք չպետք է սահմանափակենք մեր ստեղծագործական միտքն ու երևակայությունը. այն, ինչ  ակնհայտորեն չի բավարարում Վիլնյուսից  հետո,  դա ճկունությունն է: Թերևս  բոլորիս  անհրաժեշտ է  վերաիմաստավորել Պրագայից   մինչև Վիլնյուս անցած ճանապարհը, գտնել հետագա փոխգործակցության  ամենաճիշտ ուղին»,- ասաց Վիգեն Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի  ղեկավարի գնահատմամբ,  Վիլնյուսյան  գագաթաժողովը դեռ չսկսված ամենատարբեր գնահատականների արժանացավ, քանի որ տարբեր էին ակնակալիքներն ու ընկալումները  Արևելյան  գործընկերությունից:  «Մեր ընկալմամբ, այդ ձևաչափի հիմքում  ընկած է ընդհանուր արժեքնեով ապրելու ու զարգանալու տեսլականը և  այդ արժեքների հիման վրա  եվրոպական ընտանիքի հետ որակապես  նոր ու ընդլայնված առավել սերտ հարաբերությունների կառուցումը»:
Վ. Սարգսյանը մեջբերեց Վիլնյուսյան գագաթաժողովում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթից մի հատված.  «Մենք վճռական ենք  շարունակելու Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների առանցքը կազմող խորքային և լայնածավալ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներն՝  ուղղված  կոռուպցիայի դեմ պայքարին,  ազատ տնտեսական մրցակցության ապահովմանը,  կառավարության գործունեության թափանցիկության բարձրացմանը,  դատական համակարգի անկախության ապահովմանը, խոսքի ազատության  երաշխավորմանը, քաղաքացիական հասարակության ամրապնդմանը»:   Այս խոսքերը  հստակ վկայությունն են այն բանի, ըստ Վիգեն Սարգսյանի, որ  Հայաստանի  Հանրապետությունն՝ ի դեմս ՀՀ նախագահի, Վիլնյուսում վերահաստատեց, որ Եվրամիության հետ  Հայաստանի  երկխոսության՝   բարեփոխումներ անցկացնելու վերաբերյալ  Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունների մասն «ամբողջությամբ մնում են  մեր օրակարգում,  շարունակում են մնալ մեր առաջնահերթությունը,  և բոլոր քայլերը, որ ձեռնարկվում են այս ուղղությամբ,  շարունակելու են իրականացվել լիարժեք  և  անշեղ»:
Վ.Սարգսյանն  ընդգծեց, որ Եվրոպական ընտանիքին մերձեցնող ձևաչափերով Հայաստանի մասնակցությունը Հայաստանի  գիտակցված և աներկբա ընտրությունն է՝   թելադրված  Հայաստանի  քաղաքական ու մշակութային ինքնությամբ: Մաքսային միությանն անդամակցելու Հայաստանի որոշումն, ըստ նրա,   «խմբագրեց, բայց չբեկանեց   Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների օրակարգը,  և մենք շատ ենք կարևորում այն փաստը, որ  նույնն են հաստատում  նաև մեր եվրոպացի գործընկերները, ինչպես հստակ արտահայտված է  Հայաստան-ԵՄ համատեղ հայտարարության մեջ, որն ինչպես գիտեք, հրապարկվեց վիլնյուսյան գագհաթաժողովի փակման օրը և որն արտացոլում է համատեղ մտադրությունը՝  շարունակելու  ջանքերը և երկխոսությունը  այս նոր իրականության և նոր հանգամանքների պայմաններում: Մենք հանձնառու ենք շարունակել մեր համագործակցությունը Արևելյան գործընկերության շրջանակներում  և հետևողականորեն առաջ ենք մղելու բարեփոխումները՝ որպես Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների կարևորագույն    բաղադրիչ»:

Виген Саркисян: Идея зоны свободной торговли от Лиссабона до Владивостока обязательно воплотится в жизнь 12/12/2013   12:44  |  Актуальная тема
“Предстоящий год станет переломным в плане дальнейшего развития Восточного партнерства и поиска новых решений и моделей сотрудничества”, - заявил на форуме на тему “Европейская интеграция-2013: перспективы отношений ЕС-Армения после Вильнюсского саммита” руководитель Аппарата президента Армении Виген Саркисян.”Мы продолжаем исходить из того, что идея зоны свободной торговли от Лиссабона до Владивостока обязательно воплотится в жизнь, поскольку совместимость интеграционных процессов проистекает из интересов всех”, - отметил он, добавив, что это позволит приумножить возможности экономического развития и укрепить систему региональной и международной безопасности.
В рамках Вильнюсского саммита неподписание Соглашения об Ассоциации, по словам Вигена Саркисяна, не должно ослабить стремление Армении к углублению взаимодействия с Европой и бросить тень на колоссальную работу, проделанную совместно с ЕС. Глава Аппарата президента Армении констатировал, что Армения и ЕС зафиксировали совместные достижения: от упрощения визового режима вплоть до важнейших вопросов, как то: формирование платформ, дискуссий в сфере демократии и прав человека. Эти платформы, этот диалог, эти контакты, которые сформировались в рамках этого процесса, по мнению В. Саркисяна, и впредь должны служить дальнейшему углублению отношений между странами Восточного партнерства и ЕС, идее формирования более благополучного и безопасного соседства. Вот почему мы рассматриваем Вильнюсский саммит Восточного партнерства как важнейшую веху на пути к углублению отношений Армении с ЕС. Надеюсь, что общими усилиями нам удастся на основании уже проведенных переговоров вокруг Соглашения об Ассоциации закрепить новые рамки,регламентирующие наши отношения. Всем нам необходимо переосмыслить пройденный от Праги до Вильнюса путь, найти верные решения для дальнейшего взаимодействия”, - отметил Виген Саркисян.
В. Саркисян процитировал часть выступления президента Армении на саммите в Вильнюсе:“Декларацией Вильнюсского саммита мы подтверждаем наше обязательство продолжить осуществляемые в нашей стране реформы и придать им новый размах. Армения решительно настроена продолжить составляющие стержень отношений Армения-ЕС глубинные и широкомасштабные институциональные реформы, направленные на борьбу с коррупцией, обеспечение свободной экономической конкуренции, повышение прозрачности деятельности правительства, обеспечение независимости судебной системы, гарантирование свободы слова, укрепление гражданского общества”.По мнению главы Аппарата президента РА, эти слова являются ярким свидетельством того, что Армения в лице президента республики подтвердила на Вильнюсском саммите, что диалог с ЕС как обязательство, взятое Арменией в рамках процесса осуществления реформ, остается в повестке политики страны.
Глава Аппарата президента также отметил, что решение Армении о вступлении в Таможенный союз “откорректировало, но не отменило” повестку отношений между Арменией и ЕС, что было подтверждено и в совместном заявлении Армении и ЕС.