Գործազրկության նպաստի վճարման ծրագիրը փոխարինվում է զբաղվածության ծրագրերով 12/04/2013   10:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 4-ին կշարունակի երկրորդ ընթերցմամբ «Զբաղվածության մասին» օրինագծի և Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին օրենսդրական փաթեթի քննարկումը:
Ըստ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանի՝ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո պատգամավորներից ստացվել են 39 առաջարկություններ, որոնցից 23-ն ընդունվել են: Կառավարության կողմից ներկայացվել է 14 առաջարկություն:
Հիմնականում առաջարկությունները վերաբերում են վիճահարույց՝ գործազրկության նպաստի վերացմանը: Ինչպես նախօրեին ներկայացնելով նախագիծը տեղեկացրեց նախարարը, գործազրկության նպաստի վճարման ծրագիրը վերաիմաստավորվում և փոխարինվում է զբաղվածության 6-7 ակտիվ ծրագրերով, որոնք  ուղղված են լինելու աշխատաշուկայում աշխատանք փնտրող անձանց իրապես աջակցելուն և կայուն զբաղվածության ցուցանիշի ապահովմանը:
«Երկրորդ ընթերցմամբ նախագծով առաջարկվող մյուս կարևոր խնդիրը հետևյալն է. մենք առաջին անգամ, 21 տարիների ընթացքում, նախատեսում ենք, որ գործազուրկի կարգավիճակ կարող է ստանալ նաև գյուղատնտեսական նշանակության հողի սեփականատերը և հաշմանդամություն ունեցող անձը»,- ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ այս կարգավորումը թույլ է տալիս իսկապես աշխատանք փնտրող անձին դիմել  զբաղվածության ծառայություն, հաշվառվել, ստանալ գործազուրկի կարգավիճակ:

В Армении на смену пособиям по безработице придут программы занятости 12/04/2013 11:14 | Лента новостей
Национальное собрание 4 декабря продолжит во втором чтении обсуждение законодательного пакета о внесении дополнений в Кодекс РА “О занятости” и Кодекс РА об административных правонарушениях.
По словам министра труда и по социальным вопросам Армении Артема Асатряна, после принятия в первом чтении от депутатов поступило 39 предложений, из коих 23 были приняты. Правительство представило 14 предложений.
В основном, предложения касаются спорного вопроса - отмены пособий по безработице. Как уже накануне сообщил министр, программа выплаты пособий по безработице переосмысливается и заменяется 6-7 активными программами по безработице, которые будут направлены на оказание реальной помощи лицам, пытающимся трудоустроиться и обеспечение показателя стабильного развития.
Другая не менее важная задача состоит в следующем: “мы впервые за 21 год предусмотрели, что статус безработного могут получать владельцы земель сельскохозяйственного значения и лица с инвалидностью”, - отметил министр , добавив, что это позволит человеку, который действительно ищет работу, обратиться в службу занятости, встать на учет и получить статус безработного.