Քաղաքապետի ընտրության օրը Արարատում 1041 ընտրող է ավելացել 12/03/2013   11:38  |  Ընտրական իրավունք
Արտագաղթող Հայաստանում բնակչության թիվը գնալով նվազում է, ընտրողների թիվը` ճիշտ հակառակը` գնալով ավելանում: Ընդ որում, հետաքրքիրն այն է, որ ընտրողների թիվն ավելանում է ոչ թե ընտրություններից առաջ, այլ դրանից հետո:
Այսպես, օրինակ, Արարատում միայն վերջերս կայացած քաղաքապետի ընտրույուններից հետո են հասկացել, որ քաղաքում ոչ թե 12 150, այլ 13 191 ընտրող կա: Այսինքն` ընտրություններից հետո քաղաքում չափահաս բնակչության թիվն ավելացել է ուղիղ 1041-ով:
Հիշեցնենք` նոյեմբերի 10-ին Արարատ քաղաքում քաղաքապետի ընտրություններ կազմակերպելու վերաբերյալ որոշում կառավարությունը կայացրել էր սեպտեմբերի 19-ին, որտեղ և արձանագրել էր, որ քաղաքն ունի 12 150 ընտրող: Նոյեմբերի 10-ին անցկացված ընտրություններից հետո, սակայն, կառավարությունը դեկտեմբերի 5-ին նախանշված առաջիկա նիստում պատրաստվում է փոփոխություն կատարել այս որոշման մեջ, ընտրողների թիվը դարձնելով 13 191-ը: Ընդ որում, որոշման նախագծի մեջ այս փոփոխությունը հիմնավորվում է հետևյալ կերպ. «Ոստիկանության կողմից տրամադրած ճշտված տեղեկատվության համաձայն՝ ընտրության օրն (ս.թ. նոյեմբերի 10-ն) այդ թիվը կազմել է 13 191»:
Հետաքրքրական է նաև այն, որ ընտրությունների օրը ԿԸՀ պաշտոնական տվյալներով՝ Արարատում ընտրողների թիվն արդեն իսկ հայտարարվել էր 13 218-ը, երբ, հիշեցնենք, ոտիկանության տվյալներով և Կառավարության 2 ամիս առաջ կայացրած որոշումով՝ արձանագրված է եղել 12 150-ը: Իսկ թե ինչու է ԿԸՀ-ի և կառավարության թվերը չեն համընկնում, մնում է միայն ենթադրություններ անել:
Նշենք նաև, որ Արարատի քաղաքապետի ընտրություններում ՀՀԿ թեկնածու Հայկ Հայկյանը  ԲՀԿ-ից առաջադրված Սամվել Բարսեղյանին հաղթել էր ընդամենը 330 ձայնով:

В день выборов мэра города Арарат число избирателей выросло на 1041 человек 12/03/2013 12:04 | Избирательное право
Количество населения в Армении, где высокий уровень миграции, продолжает редеть, число же избирателей, наоборот, только увеличивается. Причем, примечательно, что количество избирателей растет не перед выборами, а после них.
Таким образом, например, только после состоявшихся совсем недавно выборов мэра города Арарат, осенило, что в городе не 12 150 избирателей, а 13 191. То есть, после выборов совершеннолетнее население города выросло ровно на 1041.
Напомним, что Правительство РА 19 сентября приняло решение об организации 10 ноября выборов мэра города Арарат, где было зафиксировано, что город насчитывает 12 150 избирателей. Однако после проведенных 10 ноября выборов Правительство на предстоящем 5 декабря заседании планирует внести коррективы в данное решение, изменив число избирателей на 13 191человек. Причем в проекте решения данную поправку обосновывают следующим образом:”Согласно предоставленным Полицией РА уточненным данным, в день выборов(10 ноября с.г.) это число составило 13 191 избиратель”.
Примечательно, что в день выборов, по официальным данным ЦИК Армении, в городе Арарат было заявлено о 13 218 избирателях, в то время как, напомним, по данным Полиции и по принятому 2 месяца назад решению Правительства, было зафиксировано 12 150 избирателей. А, почему, собственно разнятся цифры ЦИК и Правительства, остается лишь строить предположения.
Отметим, что на выборах мэра города Арарат кандидат от РПА Айк Айкян одержал победу над своим соперником Самвелом Барсегяном, баллотирующимся от “Процветающей Армении” с перевесом всего в 330 голосов.