Բարձր մաքսատուրքերը ստիպում են դիմել հանցագործության 11/30/2013   14:02  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Այս օրերին Հայաստանյան 2 տարբեր դատարաններում քննվում են իրենց բնույթով միանման 2 տարբեր քրեական գործեր: Երկուսի դեպքում էլ խոսքը մաքսանենգության մասին է: ՀՀ քաղաքացիները փորձել են Վրաստանից Հայաստան բերել հեռախոսներ ու համակարգչային տեխնիկա` առանց մաքսազերծման:
Այսպես, ըստ մեղադրական եզրակացության, Արթուր Մեսրոպյանը 2013թ. սեպտեմբերի 8-ին Վրաստանի Հանրապետությունից գնել է 2 111 000 ՀՀ դրամ շուկայական արժեքով 128 հատ տարբեր մոդելների բջջային հեռախոսներ և 5 հատ պլանշետային համակարգիչ: Դրանք պահել իր ավտոմեքենայի շարժիչի ծածկոցի տակ և մաքսային հսկողությունից թաքցնելով` Բագրատաշենի մաքսակետով փորձել է տեղափոխել Հայաստան:
Նույն մաքսակետով, բայց արդեն 2013թ. օգոստոսի 21-ին, Մերուժան Հայրապետյանը փորձել է մաքսանենգ ճանապարհով Վրաստանից Հայաստան բերել 4 615 800 դրամ շուկայական արժեքով Այփադ և Սամսունգ Գալաքսի պլանշետային համակարգիչներ, Սամսունգ Գալաքսի Ս4 մոդելի սմարթֆոն, Այֆոն 5 մոդելի և Այֆոն 4Ս մոդելի բջջային հեռախոսներ:
Այդ նպատակով նա նախապես պատսպարել է նշված ապրանքը իր ավտոմեքենայում:
Մաքսանենգության  2 փորձերն էլ կանխվել են ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ աշխատակիցների կողմից: Մաքսանենգներին մեղադրանք է առաջադրվել: Ընթանում է դատաքննություն:

Высокие таможенные пошлины вынуждают граждан Армении прибегать к контрабандному ввозу товаров 11/30/2013   15:02  |  Актуальная тема
В эти дни в двух разных судах Армении идут слушания по двум уголовным делам аналогичного характера. В обоих случаях речь идет о контрабанде. Граждане Армении попытались без таможенного оформления(растаможки) провезти из Грузии в Армению телефоны и компьютерную технику.
Таким образом, согласно обвинительному заключению, Артур Месропян 8 сентября 2013г. приобрел в Грузии 128 сотовых телефонов разной модели по рыночной стоимости 2 111 000 драмов и 5 планшетных компьютеров. Он спрятал их под капотом и, скрыв их от таможенников, попытался провезти через таможенный пункт “Баграташен” в Армению.
Через вышеупомянутый таможенный пункт 21 августа 2013г. Меружан Айрапетян пытался контрабандным путем импортировать из Грузии в Армению планшетные компьютеры “IPad” и “ Samsung Galaxy ” , смартфон “Samsung Galaxy” модели S4, “IPhone 5” , “IPhone 4S ” по рыночной стоимости 4 615 800 драмов. С этой целью он заблаговременно запрятал товар в своей машине.
Обе попытки контрабанды были пресечены сотрудниками Комитета госдоходов. Контрабандистам предъявлено обвинение. Идет судебный процесс.