Միջուկային նյութերի ապօրինի շրջանառության աղմկահարույց գործը դատարանում է 11/25/2013   12:24  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Վրաստանում գերհարստացված ուրան տեսակի ռադիոակտիվ նյութ իրացնելու փորձի դեպքի առթիվ աղմկահարույց գործի անջատված մասը՝  հերթական մեղադրյալի մասով, արդեն  դատարանում է:
Երևանի 62-ամյա բնակիչ Հրանտ Օհանյանին առաջադրված մեղադրանքի համաձայն` 2010թ. մարտի սկզբներին նա իր ծանոթ Սումբատ Տոնոյանից ստացել է առաջարկ` Վրաստանում գերհարստացված ուրան տեսակի ռադիոակտիվ նյութ իրացնելու և այդ նպատակով ՀՀ քաղաքացի Գարիկ Դադայանի միջոցով այն հայթայթելու ու Վրաստանի պատվիրատուներին մատակարարելու վերաբերյալ:
Ըստ մեղադրական եզրակացության` այդ նպատակով Հ.Օհանյանը հեռախոսազանգով կապվել և պայմանավորվածություն է ձեռք բերել այդ ժամանակ ՌԴ Մոսկվա  քաղաքում գտնվող Գարիկ Դադայանի հետ, որի նպատակով, վերջինիս պահանջով, Սումբատ Տոնոյանի անունից բանկային փոխանցումով Գարիկ Դադայանին ուղարկել է 1000 ԱՄՆ դոլար գումար:
2010թ. մարտի 10-ին հանդիպելով նույն օրը Երևան ժամանած Գարիկ Դադայանին՝ նրանից ստացել է ապօրինի ձեռք բերված 17 գրամ քաշով գերհարստացված ուրան տեսակի ռադիոակտիվ նյութ` ակնկալվող շահույթն ապրանքի իրացումից հետո բաշխելու պայմանով, որից հետո Սումբատ Տոնոյանի հետ 2010թ. մարտի 11-ին ռադիոակտիվ նյութը ՀՀ մաքսային սահմանով մաքսանենգ ճանապարհով տեղախոխել են Վրաստանի Հանրապետության Թբիլիսի քաղաք և նույն օրը փորձել իրացնել այն, սակայն բռնվել են Վրաստանի իրավապահ  մարմինների աշխատակիցների կողմից:
«Փաստինֆո»-ին հայտնի դարձավ, որ  Հրանտ Օհանյանին մեղադրանք է առաջադրվել  ՀՀ քրեական օրենսգրքի  215-րդ հոդվածի երկրորդ մասով՝ ռադիոակտիվ նյութերի մաքսանենգություն: Նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Հիշեցնենք, որ աղմկահարույց այս գործով նախաքննությունն իրականացրել է ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունը, որտեղ 2010 թվականի ապրիլին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 215-րդ հոդվածի 2-րդ և 233-րդ հոդվածի 1-ին մասերով՝ ՀՀ քաղաքացիներ Սումբատ Տոնոյանի և Հրանտ Օհանյանի կողմից գերհարստացված 90.8% ուրան տեսակի ռադիոակտիվ նյութ 2010 թվականի մարտ ամսին Երևան քաղաքում Գարիկ Դադայանից (նախկինում 2004թ. ուրան տեսակի ռադիոակտիվ նյութի մաքսանենգության ու իրացման համար դատապարտված) ձեռք բերելու, Երևան-Թբիլիսի գնացքով մաքսանենգությամբ Վրաստան տեղափոխելու և Թբիլիսի քաղաքում իրացնելու դեպքի առթիվ:
2010 թվականի ապրիլի 22-ին Գարիկ Դադայանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-215-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (ռադիոակտիվ նյութերի մաքսանենգության օժանդակություն) և 233-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ռադիոակտիվ նյութերի ապօրինի շրջանառություն)։
ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործից անջատվել է Գ.Դադայանի վերաբերյալ մասը և 2010 թվականի դեկտեմբերի 9-ին մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան, որի` 2011 թվականի մայիսի 25-ի դատավճռով Գ.Դադայանը մեղավոր էր ճանաչվել առաջադրված մեղադրանքներում և դատապարտվել ազատազրկման` 7 տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ:
Պաշտպանական կողմի վերաքննիչ բողոքները մերժվել են, իսկ վճռաբեկ բողոքը՝ վերադարձվել:
Գործն իր նշանակությամբ շարքային քրեական գործ չէ, այն դիտարկվում է 2010 թվականին Վաշինգտոնում կայացած Ատոմային անվտանգության գագաթաժողովում ատոմային նյութերի ապօրինի թրաֆիքինգի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության կողմից ստանձնած պարտավորությունների կատարման համատեքստում: Հայաստանի Հանրապետությունը միացել է 46 այլ պետություններին` հավաստելով իր աջակցությունը Աշխատանքային ծրագրին, ըստ որի՝ «մասնակից երկրները կձգտեն անհրաժեշտության դեպքում բարելավել իրենց ազգային քրեական օրենսդրությունը` միջուկային նյութերի ապօրինի թրաֆիքինգի և միջուկային ահաբեկչության բոլոր տիպի դեպքերը քննելու համար անհրաժեշտ լիազորություններ ունենալու նպատակով, և պարտավորություն են ստանձնում նման  հանցագործությունները դատապարտելու օրենքի ամենայն խստությամբ»:
Նշենք, որ Ս.Տոնոյանը և Հ.Օհանյանը դատապարտվել են նաեւ Վրաստանում։ 2010 թվականին Վրաստանի դատարանի կողմից  նրանք մեղավոր են ճանաչվել` ռադիոակտիվ նյութերի մաքսանենգության և ապօրինի շրջանառության համար ու դատապարտվել ազատազրկման` համապատասխանաբար 14 և 13 տարի ժամկետներով:

В Армении очередной обвиняемый по громкому делу о незаконном обороте ядерных материалов предстанет перед судом 11/25/2013   14:19  |  Актуальная тема
Выделенная часть, касающаяся очередного обвиняемого по громкому делу по факту о попытке сбыта радиоактивного вещества - сверхобогащенного урана в Грузии, уже в суде.
Согласно предъявленному 62-летнему жителю Еревана Гранту Оганяну обвинению, он в начале марта 2010г.получил от своего знакомого Сумбата Тонояна предложение реализовать в Грузии сверхобогащенный уран и достать его с этой целью посредством гражданина Гарика Дадаяна с тем, чтобы поставлять его грузинским заказчикам.
Согласно обвинительному заключению, с этой целью Г. Оганян связался по телефону и условился с находящимся в то время в Москве Гариком Дадаяном. По требованию последнего от имени Сумбата Тонояна посредством банковского перечисления он отправил Гарику Дадаяну 1000 долларов США.
Встретившись 10 марта 2010г. с прибывшим в тот же день в Ереван Гариком Дадаяном, он получил от него незаконно добытый сверхобогащенный уран весом 17 граммов, после чего с Сумбатом Тонояном 11 марта 2010г. контрабандным путем переправил через армянскую границу радиоактивное вещество в столицу Грузии, в Тбилиси, и в тот же день попытался сбыть товар, однако был пойман сотрудниками правоохранительных органов Грузии. По имеющейся у “ФактИнфо” информации, Гранту Оганяну было предъявлено обвинение по ч. 2 ст. 215 Уголовного кодекса Армении(“контрабанда радиоактивных веществ”). В отношении него была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Напомним, что расследованием этого громкого дела занималось следственное управление Службы нацбезопасности Армении, где в апреле 2010г. было возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 215 и ч. 1 ст. 233 УК РА. Отметим, что Гарик Дадаян ранее был судим за контрабанду и сбыт радиоактивного вещества урана.
22 апреля 2010г. Гарику Дадаяну было предъявлено обвинение по ч. 2 ст. 38-215(“содействие контрабанде радиоактивных веществ”) и ч. 1ст. 233(“”незаконный оборот радиоактивных веществ).
Часть дела, касающаяся Г. Дадаяна, отделена от уголовного дела, расследуемого в производстве следственного управления СНБ РА, и 9 декабря 2010г. вместе с обвинительным заключением была передана в суд общей юрисдикции Тавушской области, по приговору которого от 25 мая 2011г. Г. Дадаян был признан виновным в предъявленном ему обвинении и осужден к лишению свободы сроком на 7 лет с конфискацией имущества.
Апелляционные жалобы стороны защиты были отклонены, а кассационная жалоба была возвращена обратно.
Дело по своей значимости не является рядовым уголовным делом. Оно рассматривается в контексте выполнения Республикой Армения взятых на себя обязательств касательно незаконного трафикинга ядерных материалов на состоявшемся  в 2010г.в Вашингтоне саммите по ядерной безопасности. Республика Армения присоединилась к 46 другим странам, гарантируя свое содействие Рабочей программе, согласно которой “страны-участницы в случае необходимости постараются улучшить свое уголовное законодательство с целью обретения полномочий, необходимых для расследования случаев незаконного трафикинга ядерных материалов и всех видов случаев ядерного терроризма и берут на себя обязательство осуждать подобные преступления по всей строгости закона.
Отметим, что С. Тоноян и Г. Оганян были осуждены также в Грузии. В 2010г. грузинская Фемида признала их виновными в контрабанде и незаконном обороте радиоактивных веществ и приговорила их соответственно к 14 и 13 годам лишения свободы.