Ֆյուլեն հույս ունի, որ Ուկրաինան կընդունի Ասոցացման հանաձայնագրի համար անհրաժեշտ օրենքները 11/21/2013   01:12  |  Միջազգային լրահոս
ԵՄ ընդլայնման եւ Եվրոպական Հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն Կիեւ կատարած այցից հետո  հույս է հայտնել, որ Գերագույն Ռադան նոյեմբերի 21 -ի նիստի ժամանակ կընդունի այն 3  օրենքները, որոնք անհրաժեշտ են Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովի ժամանակ ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագիրը ստորագրելու համար:
Այս մասին պարոն Ֆյուլեն հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահի եւ խորհրդարանի խոսնակի հետ հանդիպումներից հետո:
«Գնահատելի են վերջին ամիսներին կատարված աշխատանքն ու ձեռքբերումները: Ուրախ եմ տեսնել  Նախագահի եւ խորհրդարանի խոսնակի տրամադրվածությունն աշխատելու խորհրդարանական բոլոր խմբակցությունների հետ` սկզբունքային օրենքներն ընդունելու համար. դրանք են` խորհրդարանական ընտրությունների մասին, գլխավոր դատախազության մասին օրենքը եւ դատապարտված անձանց արտերկրում բուժում ստանալը թույլատրող նոր օրենքը», -  ասվում է  Ֆյուլեի հայտարարության մեջ:
«ԵՄ-ն հաստատակամ է ԵՄ-Ուկրաինա հարաբերությունները նոր մակարդակ տեղափոխելու իր որոշման մեջ,  ինչը նոր հնարավորություններ կստեղծի Ուկրաինայի ժողովրդի համար: Որակական բեկում մտցնելու դռները բաց են, եւ մենք հույս ունենք, որ կառավարությունը  2013 թվականի նոյեմբերի 29-ին` Վիլնյուսում  կիրագործի Ասոցացման համաձայնագիրը ստորագրելու սեպտեմբերի 18-ի որոշումը», - նշվում է հանձնակատարի հայտարարության մեջ:

Комиссар ЕС Штефан Фюле еще надеется, что Украина примет законы, необходимые для подписания Соглашения об ассоциации с ЕС 11/21/2013   09:08  |  Международные новости
Комиссар ЕС по вопросам расширения и европейской политики соседства Штефан Фюле после посещения Киева выразил надежду, что Верховная Рада Украины на своем заседании 21 ноября примет три закона, необходимые для подписания Соглашения об ассоциации Украины с ЕС на саммите "Восточного партнерства" на будущей неделе. Об этом Ш.Фюле заявил после состоявшихся  в Киеве встреч с Президентом Украины Виктором Януковичем и председателем парламента Владимиром Рыбаком, передают украинские СМИ.
«Я воздаю должное значительному прогрессу, который был достигнут в последние месяцы... Я рад видеть настроенность Президента и председателя парламента в сотрудничестве со всеми парламентскими фракциями принять ключевые законы: закон о парламентских выборах, закон о генеральной прокуратуре и новый закон о разрешении на лечение осужденных за рубежом», - говорится в заявлении Фюле.
«Решимость ЕС поднять отношения ЕС-Украина на новый уровень, открывая новые возможности для украинского народа, является твердой. Двери для такого качественного прорыва вперед открыты, и мы надеемся, что правительство реализует решения от 18 сентября относительно подписания Соглашения об ассоциации в Вильнюсе 29 ноября 2013 года», - говорится в заявлении комиссара ЕС.