Հանդուրժողականությունը խաղաղության ու հաշտության ամենազորեղ հիմքն է 11/16/2013   11:01  |  Միջազգային լրահոս
«Հանդուրժողականությունը պասիվ չի լինում: Այն պահանջում է ակտիվ ընտրություն` փոխադարձ ըմբռնման ու հարգանքի հիման վրա առաջ ընթանալու համար, հատկապես, երբ կա անհամաձայնություն: Հանդուրժողականությունն այն է, երբ մենք գիտակցում ենք, որ մեր բազմազանությունը մեր ուժն է, այն բոլոր հասարակություններում ստեղծագործ ուժի և վերականգնման  աղբյուր է: Հանդուրժողականություն կարելի է և պետք է սովորել»,-մասնավորապես ասված է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Բան Կի-Մունի՝  Հանդուրժողականության միջազգային օրվա առթիվ ուղերձում:
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի առաջարկությամբ` 1996 թվականից ի վեր, նոյեմբերի 16-ին նշվում է Հանդուրժողականության միջազգային օրը:
Ստորև ներկայացնում ենք ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի այս տարվա ուղերձը.
«Մենք այսօր ապրում ենք գլոբալ փոփոխությունների շրջանում: Ի հայտ են գալիս ուժի և տնտեսական շարժի նոր կենտրոններ: Տեխնոլոգիաները ավելի քան երբևէ մոտեցնում են մեզ, և միջմշակութային փոխանակումներն օրեցօր խորանում են: Բայց դա չի նշանակում, որ ըմբռնողականությունը ևս աճել է: Հասարակությունները դարձել են ավելի բազմազան, բայց անհանդուրժողականությունը շատ տեղերում աճում է:
Ամբողջ աշխարհում ժողովուրդներն ու համայնքները բախվում են խորը և տևական տնտեսական, սոցիալական և բնապահպանական խնդիրների հետ: Աղքատությունը, քաղցը և հիվանդությունները շարունակում են մնալ անընդունելի մակարդակի վրա: Յուրաքանչյուր տարածաշրջան իր վրա կրում է կլիմայական փոփոխությունների աճող ազդեցությունը: Բնական աղետները շարունակ հիշեցնում են մարդկային խոցելիության մասին: Հակամարտություններն ու միջհամայնքային լարվածությունները շարունակվում են ամբողջ աշխարհում: Միլիոնավոր մարդկանց սպառնում է բռնության ու տեղահանման ամենօրյա վտանգը:
Այս բազմակողմ ու փոխկապակցված մարտահրավերների համար չկան անհատական լուծումներ: Մենք կարող ենք առաջ շարժվել միայն որպես ազգերի ու մշակույթների համայնք` ձգտելով մարդկային համերաշխության և գիտակցելով, որ բոլորս կիսում ենք մեկ ընդհանուր ճակատագիր: Ահա թե ինչու՝ հանդուրժողականությունն այսքան կարևոր է:
Հանդուրժողականությունը պասիվ չի լինում: Այն պահանջում է ակտիվ ընտրություն` փոխադարձ ըմբռնման ու հարգանքի հիման վրա առաջ ընթանալու համար, հատկապես, երբ կա անհամաձայնություն: Հանդուրժողականությունն այն է, երբ մենք գիտակցում ենք, որ մեր բազմազանությունը մեր ուժն է, այն բոլոր հասարակություններում ստեղծագործ ուժի և վերականգնման  աղբյուր է:
Հանդուրժողականություն կարելի է և պետք է սովորել: Մենք պետք է աղջիկներին ու տղաներին ոչ միայն սովորեցնենք, թե ինչպես միասին ապրել, այլ  նաև, թե ինչպես գործել միասին` որպես այս աշխարհի  քաղաքացիներ: Հարկավոր է խթանել հանդուրժողականությունը` առաջ մղելով մշակութային ըմբռնումն ու հարգանքը, սկսած խորհրդարաններից մինչև խաղահրապարակներ: Մենք կարիք ունենք պայքարելու աճող անհավասարությունների դեմ և մերժելու սոցիալական  բացասումը` հիմնված սեռի, հաշմանդամության, սեռական կողմնորոշման, և էթնիկ կամ կրոնական պատկանելության վրա:
Հանդուրժողականությունը խաղաղության ու հաշտության ամենազորեղ հիմքն է: Ներկայիս արագընթաց ու հաճախ շփոթեցնող փոփոխությունների շրջանում այն, ավելի քան երբևէ, կարևոր է: Այս միջազգային օրվա կապակցությամբ կոչ եմ անում ազգային ու համայնքային առաջնորդներին  ու բոլոր նրանց, ովքեր ազդեցություն  ունեն ավանդական և սոցիալական լրատվամիջոցների և իրենց հասակակիցների վրա, հանդուրժողականությունն ընդունել որպես մի միջոց, որը կմիավորի մեզ դեպի խաղաղ, կայուն ապագա տանող մեր ընդհանուր ճանապարհին»:

“Терпимость является наиболее прочным оплотом мира и примирения”. Послание генсека ООН по случаю Международного дня толерантности 11/16/2013   11:31  |  Международные новости
По предложению Генеральной Ассамблеи с 1996 года ежегодно 16 ноября отмечается Международный день толерантности (терпимости).По случаю этого дня генсек ООН Пан Ги Мун выступил с посланием, в котором, в частности, отмечается:
“Мы переживаем глобальный переходный период. Формируются новые центры силы и активной экономической деятельности. Нас как никогда ранее тесно связывает технология, и каждый день углубляются межкультурные обмены, однако это не означает наличие большего понимания. Общества становятся более разнообразными, однако в слишком многих местах уровень нетерпимости повышается.
На всей планете государства и общества сталкиваются со значительными и долговечными вызовами в экономической, социальной и экологической областях. Нищета, голод и болезни по-прежнему находятся на неприемлемых уровнях. Каждый регион испытывает на себе усиливающееся воздействие изменения климата. Стихийные бедствия постоянно напоминают о человеческой уязвимости. На всей планете сохраняются конфликты и межобщинная напряженность. Миллионы людей ежедневно сталкиваются с опасностью подвергнуться насилию и перемещению.
Отдельные решения для устранения этих многогранных и взаимосвязанных проблем отсутствуют. Мы можем добиться успеха, только действуя как сообщество наций и культур и основываясь на человеческой солидарности и признании нашей общей судьбы. Именно поэтому терпимость имеет столь важное значение.
Терпимость не является пассивной. Она требует активной позиции, основанной на взаимном понимании и уважении, особенно в случае наличия разногласий. Терпимость означает признание того, что наше разнообразие является одной из сильных сторон — источником созидания и возрождения всех обществ.
Терпимости можно и надлежит учиться. Нам следует учить девочек и мальчиков не только тому, как существовать вместе, но и тому, как действовать сообща в качестве граждан глобального мира. Мы должны развивать терпимость, поощряя культурное понимание и уважение начиная с парламентов и заканчивая детскими площадками. Мы должны бороться с усиливающимся неравенством и отвергать социальную изоляцию по таким признакам, как пол, инвалидность, сексуальная ориентация, этническое происхождение или религия.
Терпимость является наиболее прочным оплотом мира и примирения. Сейчас, в период стремительных и зачастую ошеломляющих изменений, она является как никогда важной. В этот Международный день я призываю национальных и общинных лидеров, а также всех тех, кто пользуется влиянием, задействуя традиционные и социальные средства массовой информации и работая со своими сверстниками, признать, что терпимость является связывающим элементом, который объединит нас на нашем общем пути к мирному и стабильному будущему”.