ԱՆ-ն կառավարության քննարկմանը կներկայացնի Հայաստանում պարտադիր բժշկական ապահովագրության ներդրման հայեցակարգը 11/01/2013   14:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
2014թ. առողջապահության ոլորտին նախատեսվում է հատկացնել 80 մլրդ 695,9 մլն դրամ, որը նախորդ տարվա համեմատությամբ ավել է 12 տոկոսով:
Այսօր Ազգային Ժողովում առողջապահության, մայրության և մանկության հանձնաժողովի նիստի ժամանակ Առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանը նշեց, որ 2014թ. սկսած 3 տարիների ընթացքում կիրականացվի մահացության և հիվանդացության հիմնական պատճառներ հանդիսացող ոչ վարակիչ հիվանդությունների՝ սիրտ անոթային, շաքարային դիաբետ, արգանդի վզիկի քաղցկեղի վաղ հայտնաբերման նպատակով զանգվածային սկրինինգների իրականացում:
Նախարարը նշեց նաև, որ երեխաների բուժօգնության ծրագրում հավաստագրերը տվել են դրական արդյունք, այդ նպատակով կշարունակի  այդ ծրագրի կիրառումը: «Հավաստագրերի կիրառումը նպաստել է ոչ պաշտոնական վճարների կրճատմանը»,- ընդգծեց նախարարը:
Պետպատվերի շրջանակում բուժօգնության և մատուցված ծառայության բարձրացման նպատակով 2014թ. նախատեսվում է կիրառել պետպատվերի ֆինանսավորման նոր կարգ՝ մասնավորապես տարածքային համաչափ զարգացումն ապահովելու և մարզային բժշկական կազմակերպություններում ֆինանսական վիճակի նպատակով պայմանագրային գումարների հաշվարկման համար հիմք կընդունվեն տարածաշրջանների բնակչության թվաքանակը, վերակառուցված և վերազինված հիվանդանոցների առկայությունը և այլ  ցուցանիշներ:
«Ստվերային շրջանառության կրճատման և լրացուցիչ եկամուտների ձևավորման դժվարամատչելի և ամբուլատոր գործիքային հետազոտությունների ծրագրերում կներդրվի փոխհատուցման համավճարային եղանակ»,- նշեց Դերենիկ Դումանյանը` հավելելով, որ մինչև ընթացիկ տարվա ավարտը՝ Առողջապահության նախարարությունը կառավարության քննարկմանը կներկայացնի  Հայստանում պարտադիր բժշկական ապահովագրության  ներդրման հայեցակարգը:
Առողջապահության նախարարի խոսքով՝ Հայաստանի բնակչության 1,3 տոկոսը սոցիալական խմբերում ընդգրկված և հատուկ կարգավիճակ ունեցող մարդիկ են, ովքեր  օգտվում են անվճար բուժօգնությունից: Լրագրողի հարցին` իսկ եթե մարդն աղքատ  չի և ոչ էլ հարուստ է, բայց վճարունակ չէ, նախարարը առաջարկում է, որ  նրա փոխարեն վճարի գործատուն:
Ի դեպ պետպատվերի շրջանակներում էլ այն հիվանդները ովքեր բուժում չեն ստանում որովհետև իրենց պատճառաբանվում է, որ ֆինանսները սպառվել են, նախարարն առաջարկում է վճարեն ինքները, իսկ եթե ընտանիքը սոցիալապես անապահով է «չպետք է վճարի»,- նշեց Դերենիկ Դումանյանը` հավելելով, որ պետպատվերի շրջանակներում նրանց չեն կարող ետ ուղարկել նման պատճառաբանությամբ և առաջարկեց զանգահարել իրենց թեժ գծին:

Минздрав РА представит на обсуждение Правительства концепцию внедрения в Армении обязательного медицинского страхования 11/01/2013 14:59 | Лента новостей
В 2014г. сфере здравоохранения Армении планируется выделить 80 млрд. 695.9 млн. драмов, что на 12% больше прошлогодних показателей.
Сегодня в ходе заседании Комиссии НС по вопросам здравоохранения,материнства и детства глава Минздрава Армении Дереник Думанян отметил, что, начиная с 2014г. в течение трех лет будет проводиться массовый скрининг для раннего выявления являющихся основной причиной смертности и заболеваний неинфекционных болезней, как то: заболевания сердечно-сосудистой системы, сахарный диабет, рак шейки матки.
Министр также отметил, что сертификаты по программе медпомощи детям дали положительные результаты. С этой целью программа будет продолжена. “Использование сертификатов способствовало сокращению неофициальных платежей”, - подчеркнул он.
В рамках госзаказа для повышения уровня оказания медпомощи в 2014г. планируется применять новый порядок финансирования госзаказа, в частности, с целью обеспечения равномерного территориального развития и улучшения финансового положения в областных медучреждениях в основу подсчета контрактных сумм будет положены численность населения районов, наличие реконструированных и оснащенных медицинских центров и иные показатели.
“В амбулаторную программу инструментального обследования для сокращения теневого оборота и формирования дополнительных доходов будет внедрен метод сооплатной компенсации”,- отметик Дереник Думанян, добавив, что до конца текущего года Министерство здравоохранения Армении представит на обсуждение Правительства РА концепцию по внедрению в Армении обязательного медицинского страхования(ОМС).
По словам министра здравоохранения, 1.3% населения Армении – это состоящие в социальных группах и имеющие особый статус люди, которые пользуются бесплатной медпомощью. В случае же, если человек не беден, но и не богат, но при этом не платежеспособен, министр предлагает, чтобы вместо него платил работодатель.
В рамках же госзаказа те пациенты, которые не получают лечения, поскольку им мотивировали отказ исчерпанностью лимита денежных средств, министр предлагает платить самим, однако, если семья неимущая, то она “не должна платить”, - отметил Дереник Думанян, добавив, что в случае госзаказа их не могут отправить обратно с подобной мотивировкой и призвал граждан звонить им на телефон “Горячей линии”.