ԱԺ-ն այսօր կքննարկի համաներում հայտարարելու մասին որոշման նախագիծը 10/01/2013   11:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը այսօր առավոտյան գումարած դռնփակ նիստում դրական եզրակացություն է տվել Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին որոշման նախագծին: Այն ներկայացրել է Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը:
Հանձնաժողովը որոշել է խորհրդարանին առաջարկել որոշման նախագծի քննարկման հատուկ ընթացակարգ, ըստ որի հիմնական զեկուցողին կհատկացվի մինչև 40 րոպե:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ հայտնել էր, ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն, Նախագահի այս առաջարկությունն ԱԺ նիստում քննարկվում է արտահերթ:
Ակնկալվում է, որ կեսօրին մեկնարկելիք ԱԺ նիստում, ՀՀ գլխավոր դատախազի ընտրության հարցի քննարկման ավարտից հետո, խորհրդարանը ձեռնամուխ կլինի համաներում հայտարարելու մասին որոշման նախագծի քննարկմանը:

Парламент Армении рассмотрит сегодня проект решения об объявлении амнистии 10/01/2013   12:10  |  Лента новостей
Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам на созванном сегодня заседании за закрытыми дверями дала положительное заключение проекту решения об объявлении амнистии по случаю 22-й годовщины провозглашения независимости Республики Армения. Его представил министр юстиции Грайр Товмасян.
Комиссия решила для обсуждения проекта решения предложить парламенту специальную процедуру, согласно которой основному докладчику будет отведено 40 минут.
Как уже ранее сообщало информагентство “ФактИнфо”, согласно закону о регламенте НС, предложение президента республики об объявлении амнистии рассматривается на заседании Национального Собрания вне очереди.