Որդեգիր ծնողները դատապարտվեցին որդեգրված երեխաներին պարբերաբար բռնաբարելու համար 09/24/2013   09:52  |  Միջազգային լրահոս
ԱՄՆ Մասաչուսեթս  նահանգի Վուստեր քաղաքի դատարանը որդեգրված անչափահաս երեխաներին բռնաբարելու համար երկարատև ազատազրկման է դատապարտել ամերիկացի ամուսիններ` Ջոզեֆ եւ Լինդա Մեյոթթներին:
ИТАР-ТАСС-ի տեղեկացմամբ, առավել ծանր պատժի է արժանածել կինը. եթե ամուսինը` Ջոզեֆ Մեյոթթը դատապարտվել է 16-ից 20, ապա Լինդա Մեյոթթը` 18-ից 22 տարվա զատազրկման:
2013 թվականի օգոստոսին երդվյալ ատենակալները 50-ամյա Ջոզեֆին մեղավոր են ճանաչել առաջադրված բոլոր մեղադրանքներում` բաղկացած 11 կետից` որդեգրված աղջկա նկատմամբ սեռական ոտնձգության համար, իսկ նրա 49-ամյա կինը մեղավոր է ճանաչվել որդեգրված տղային  սեռական բռնության ենթարկելու համար` 18 կետից: Դատարանը կարող էր նրանց դատապարտել նաեւ ցմահ ազատազրկման:
Դատաքննության ընթացքում ամուսինները պնդում էին, թե անմեղ են, իսկ Լինդան անգամ փորձել  է հանդես գալ տուժողի դերում` հայտարարելով, թե անչափահաս տղան է իրեն բռնաբարել եւ ոչ թե հակառակը: Բայց երդվյալ ատենակալները նրան չհավատացին:
Մեյոթթ ամուսինները 13-ամյա տղային և նրա 8-ամյա քրոջը որդեգրել են 2004թ.-ին` Ղազախստանից: Դրանից շատ կարճ ժամանակ անց երեխաները դարձել են սեռական ոտնձգության օբյեկտ որդեգիր ծնողների համար: Լինդան անգամ երեխա է ունեցել որդեգրված տղայից:
Նման կասկածանքով ամուսիններն առաջին անգամ ձերբակալվել են 2009թ.-ին, բայց հետո նրանց ազատ արձակեցին, իսկ երեխաներին հանձնեցին պետության խնամքին: Ներկայումս աղջիկը 17 տարեկան է, իսկ տղան` 21:

Супругов из США приговорили к тюремному заключению за растление приемных детей из Казахстана 09/24/2013   10:25  |  Международные новости
В понедельник суд в американском городе Вустер в штате Массачусетс за изнасилование несовершеннолетних приемных детей из Казахстана приговорил супругов Джозефа и Линду Мэйотт к тюремному заключению от 16 до 20 и от 18 до 22 лет соответственно, передает портал “Вести.ру” со ссылкой на ИТАР-ТАСС.
Издание напоминает, что в августе 2013 года присяжные признали 50-летнего Джозефа виновным по 11 пунктам обвинений, касающихся растления его приемной дочери, а его 49-летнюю супругу — по 18 пунктам, касающимся растления ее приемного сына. Судья мог приговорить их к тюремному заключению на срок от десяти лет до пожизненного.
В ходе судебного процесса супруги Мэйотт настаивали на своей невиновности. Линда, к примеру, представляла себя в качестве жертвы, утверждая, что якобы не она насиловала несовершеннолетнего сына, а он ее. Однако присяжные ей не поверили.
Супруги Мэйотт, проживающие в городке Уайтинсвилл, усыновили детей из Казахстана — брата и сестру — в 2004 году. Мальчику тогда было 13 лет, девочке — 8. Вскоре после этого дети стали объектами домогательств со стороны приемных родителей. Линда даже родила от приемного сына ребенка.
В 2009 году супруги Мэйотт были арестованы, позднее их выпустили под залог. Дети при этом были переданы на попечение государства. В настоящее время приемной девочке 17 лет, мальчику — 21 год, пишет интернет-газета “Вести.ру”.