Շուտով կմեկնարկեն ՓՊ նախագահի թվով երրորդ ընտրությունները 09/14/2013   08:23  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Քիչ անց  կմեկնարկի Հայաստանի Հանրապետության փաստաբանների պալատի հերթական ընդհանուր ժողովը, որի օրակարգում մեկ հարց է՝ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահի ընտրությունը: Թեկնածուներն, ինչպես հայտնի է, երեքն են՝ փաստաբաններ Արա  Զոհրաբյանը, Կրոմվել Գրիգորյանն ու Տիգրան Աթանեսյանը՝ թեկնածուն առաջադրվել է  ՀՀ ՓՊ գործող  նախագահ Ռուբեն Սահակյանի կողմից, մյուս երկուսը՝  ինքնառաջադրվել են:
Քվեարկությունը սկսվում է 2013 թվականի սեպտեմբերի 14-ին ժամը 09.00-ին և ավարտվում է նույն օրը ժամը 17.00-ին:    Քվեարկությանը մասնակցելու իրավունք ունեցող փաստաբանների ընդհանուր թիվը կազմում է 1370՝   12.09.2013թ դրությամբ:
Ըստ ՓՊ հաշվիչ հանձնաժողովի տրամադրած տվյալների, տպագրվել է 1412 հատ քվեաթերթիկ: Դրանք   կնքվել են Հաշվիչ հանձնաժողովի կնիքով, փաթեթավորվել  պարկերում, որոնք ստորագրվել և Հաշվիչ հանձնաժողովի կնիքի ու ընտրողների ցուցակի հետ միաժամանակ տեղադրվել չհրկիզվող պահարանում, որը պատշաճ կարգով կնքված կապարակնիքով փակվել է: Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակիցը տեղեկացավ  ՀՀ ՓՊ Հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Ապետնակ Պողոսյանից, եթե ընտրելու իրավունք ունեցողների մեկ երրորդը մասնակցի քվեարկությանը, ապա ընտրությունը կհամարվի կայացած, իսկ   ՓՊ նախագահ կընտրվի ընտրողների 50 տոկոսից ավելի ձայներ հավաքած թեկնածուն:
Ընտրություններին դիտորդական առաքելություն կիրականացնեն  «Հետաքննող լրագրողներ»  ՀԿ-ն,   «Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե»  ՀԿ-ն և Ամերիկյան իրավաբանների ընկերակցության CEELI Inc.-ի հայաստանյան ներկայացուցչությունը:

Стартовали третьи по счету выборы председателя Палаты адвокатов Армении 09/14/2013   09:12  |  Актуальная тема
Немногим позднее стартует очередное общее собрание Палаты адвокатов РА, в повестку дня которого вошел один вопрос: выборы председателя Палаты адвокатов Армении. Кандидатов, как известно, трое: адвокаты Ара Зограбян, Кромвель Григорян и Тигран Атанесян.Кандидатуру А. Зограбяна выдвинул действующий председатель Палаты адвокатов Армении Рубен Саакян, остальные претенденты – самовыдвиженцы.
Выборы стартуют 14 сентября 2013г., в 09.00 и завершатся в тот же день, в 17.00. Общее число адвокатов, имеющих право принимать участие в выборах по состоянию на 12.09.2013г, составляет 1370.
По данным, предоставленным счетной комиссией ПА, было напечатано 1412 бюллетеней,заверенных печатью Счетной комиссии.Как сообщил корреспонденту ИА “ФактИнфо” председатель Счетной комиссии ПА Апетнак Погосян, если одна треть имеющих право избирать примет участие в голосовании, выборы признают состоявшимися, а главой Палаты адвокатов будет избран кандидат, набравший больше 50% голосов.
Наблюдательскую миссию на выборах главы Палаты адвокатов Армении будут осуществлять общественная организация “Расследующие журналисты”, общественная организация “Хельсинский комитете Армении” Армянское представительство CEELI Inc. Ассоциации американских юристов.