Ա.Սաքունց.«Բռնաբարել է արդարադատությունը հրապարակավ» 09/09/2013   13:04  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սեպտեմբերի 7-ին, երբ 2013թ. հունիսի 1-ին Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի առանձնատան մոտ տեղի ունեցած դեպքի գործով  մեղադրյալներ Տիգրան Խաչատրյանի  և  Զարզանդ   Նիկողոսյանի  նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվեց, դժբախտություն  պատահեց  ՀՀ արդարադատության հետ: Այսօր տեղի ունեցած ասուլիսում   հայտարարեց  գործով միակ մեղադրյալ Արտակ Բուդաղյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը:
ՊՆ քննչական ծառայությունը երեք որոշում էր ընդունել երեք անձի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ: Առաջին երկուսը վերաբերվում են գործով մեղադրյալնել Տիգրան Խաչատրյանին և  Զարզանդ Նիկողոսյանին, որոնց նկատմամբ քրեկան հետապնդումը դադարեցվել է անհրաժեշտ պաշտպանության հիմքով, իսկ երրորդ որոշումը վերաբերվում է դեպքի հետևանքվ սպանված Ավետիք Բուդաղյանին, որի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է նրա մահվան հիմքով: Պաշտպանը նշեց, որ  ՀՀ ՊՆ քննչական  ծառայության որոշումները ոչ մի ընդհանուր բան չունեն իրավաբանության ու տրամաբանության հետ: Որոշումներն ընդունվել են՝ խեղաթյուրելով դեպքի իրական հանգամանքները և հիմնվելով միայն Խաչատրյանների ցուցմունքների վրա: «Մենք այսպես կարող ենք կորցնել հավատը, որ երբևէ Հայաստանում հնարավոր է հասնել արդարության, եթե քիչ թե շատ ազդեցիկ մարդկանց հետ գործ ունենք»,- ասաց Հայկ Ալումյանը՝ հավելելով, որ անպայման բողոքարկելու է այդ որոշումները:
Պաշտպանը հայտարարեց, որ որևէ  անհրաժեշտ պաշտպանության մասին խոսք լինել չի կարող: Նա հիշեցրեց, որ  դեպքի վայրում  հայտնաբերվել է  13 պարկուճ, որից 11-ն արձակվել է Սուրիկ Խաչատրյանի կողմնակիցների կողմից,  դրանցից հինգը դիպել է Ավետիք ու  Արտակ Բուդաղյաններին՝ առաջինին պատճառելով մահ, իսկ երկրորդին՝ ծանր մարմնական վնասվածք:
Հ.Ալումյանը   տարակուսանք հայտնեց նաև, որ  Սուրիկ Խաչատրյանի «Բերետտա» տեսակի ինքնաշեն ատրճանակը քննչական մարմինը գնահատել է որպես օրինական զենք:
Իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցն իր հերթին  ընդգծեց, որ  իրավապահ մարմիններն անգործություն են դրսևորել, իսկ ՀՀ զինդատախազ Գևորգ Կոստանյանը «բռնաբարել է արդարադատությունը հրապարակավ», ուստի հետագա հաշվեհարդարների անմիջական պատասխանատվությունը  կրելու է   Հայաստանի Հանրապետությունն՝   ի դեմս զինդատախազի: Ա.Սաքունցի գնահատմամբ, սպանությունը խրախուսելու այս  մոտեցումը  քաղաքացիներին զրկում է  իրավական ճանապարհով հարցը լուծելու իրավունքից և հնարավորությունից, խնդրի լուծումը իրավական դաշտից տեղափոխում վենդետայի դաշտ:
Լրագրող, իրավապաշտպան  Ժաննա Ալեքսանյանն իր հերթին քննչական մարմնի հիշյալ որոշումները  գնահատեց որպես նախադեպային՝  մինչ այդ գոնե իշխանությունների պաշտպանությունը վայելող անձանց գործերը գոնե հասնում էին դատարան: Ըստ նրա, այս դեպքում ՀՀ զինդատախազը կատարել է արդարադատության երաշխավորի՝  ՀՀ նախագահի  հանձնարարությունը:
Իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը հայտարարեց, որ «սա  շարունակությունն է անպատժելիության մթնոլորտի, ապտակ է բոլորիս դեմքին»: Նա հիշեց  երեք տարի առաջ Սյունիք կատարած իր այցից ստացած տպավորությունները՝ մարդիկ  պատմում էին մարզպետի կողմից ծեծի ենթարկելու, անգամ  սպանություններ կատարելու դեպքերի մասին, սակայն անկարող էին հակազդել դրան, որովհետև գտնվում էին  անպաշտպան ճորտի կարգավիճակում, ինչպես ժամանակին գտնվում էր Ռուսաստանը՝ մինչև ճորտատիրության վերացումը: Իրավապաշտպանը տարակուսանք հայտնեց՝ ինչպե՞ս կարող էր մարզպետի պաշտոնում  նշանակվել քրեական անցյալ, կրթական ցածր ցենզ ունեցող անձը:

“Армянскую Фемиду публично изнасиловали”. А. Сакунц о прекращении уголовного преследования в отношении сына и телохранителя экс-губернатора Сюника 09/09/2013   14:01  |  Актуальная тема
"7 сентября, когда в отношении Тиграна Хачатряна и Зарзанда Никогосяна, обвиняемых по делу об имевшем месте 1 июня 2013г. возле дома ныне уже отставного губернатора Сюникской области Армении Сурена Хачатряна, было приостановлено уголовное преследование, "случилось несчастье с сиситемой правосудия"",- заявил в ходе сегодняшней конференции адвокат единственного обвиняемого по делу Артака Будагяна.
Адвокат отметил, что постановления следственной службы МО РА о прекращении уголовного преследования в отношении Тиграна Хачатряна и Зарзанда Никогосяна в связи со смертью Аветика Будагяна с мотивировкой – необходимая оборона- не имеют ничего общего с юриспруденцией и логикой. Решения были приняты с искажением истиных обстоятельств дела и, основываясь только на показаниях Хачатрянов. “Мы можем так утратить веру в то, что в Армении возможно достичь торжества правосудия, когда мы имеем дело с более или менее влиятельными людьми ”, - заявил Айк Алумян и добавил, что собирается в обязательном порядке обжаловать эти постановления.
Адвокат также заявил, что не может быть и речи о необходимой обороне. Он подчеркнул, что на месте преступления были обнаружены 13 гильз, из коих 11 были выпущены сторонниками Сурена Хачатряна. 5 из них угодили в Аветика и Артака Будагянов, в результате чего Аветик Будагян скончался, а его брат получил тяжкие телесные повреждения.
А. Алумян выразил недоумение по поводу того, что принадлежащий С. Хачатряну самодельный пистолет марки “Беретта” следственный орган квалифицировал как “законное оружие”.
Правозащитник Артур Сакунц, в свою очередь, подчеркнул, что правоохранительные органы проявили бездействие, а военный прокурор Геворк Костанян “публично изнасиловал правосудие”, посему непосредственная ответственность за угрозу дальнейшей расправы лежит на Республике Армения в лице военного прокурора. По оценке А. Сакунца, такой подход, когда имеет место поощрение убийства, лишает права и возможности граждан урегулировать вопрос в правовом поле и переводит его в плоскость вендетты.
Журналистка, правозащитница Жанна Алексанян, в свою очередь, назвала вышеупомняутые постановления следственного органа прецедентными: до этого дела с участием лиц, пользующих покровительством властей, хотя бы доходили до суда. По ее словам, в данном случае военный прокурор исполнял поручение гаранта правосудия - президента Армении.
Правозащитник Аветик Ишханян заявил, что “ это продолжение культивирования атмосферы безнаказанности, пощечина всем”. Он поделился своими впечатлениями от совершенного три года назад визита в Сюникскую область: "люди рассказывали об учиненных губернатором случаях избиения, даже о случаях убийства, однако были не в силах противостоять этому, поскольку оказывались в роли беспомощного вассала", -з аявил он, Правозащитник выразил недоумение по поводу того, каким образом могло быть назначено на пост губернатора лицо с криминальным прошлым и с низким образовательным цензом.