«Արմավիա»-ի դեմ վարչական վարույթները շարունակվում են 09/09/2013   11:19  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Արմավիա»-ի դեմ ՊԵԿ-ի հայցով դատական հերթական նիստն այսօր նշանակված է վարչական դատարանում: Հիշեցնենք, որ այդ հայցով ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ Խոշոր հարկ վճարողների հարկային տեսչությունը դատարանից պահանջում է «Արմավիա»-ից բռնագանձել 7 035 703 888 դրամ:
Ըստ հայցվոր կողմի, սա այն գումարն է, որ ավիաընկերությունը  2010թ-ից  ի վեր, միայն հարկերի գծով պարտք է մնացել ՀՀ պետբյուջեին:
Նշենք, որ ընկերության ընդհանուր պարքտը բյուջեին ավելի քան 24 մլրդ դրամ է:  Ի դեպ, ինչպես պարզ դարձավ ամիսներ առաջ «Արմավիա»-ի հրապարակած պարտքերի ցուցակից եւ դրանց շուրջ մեկնաբանություններից, ընկերության բուն պարտքը հենց այդ 7 մլրդն է, որն այսօր ՊԵԿ փորձում է դատական կարգով բռնագանձել ավիաընկերությունից, մինչդեռ մնացած 17 մլրդ-ը 2-3  տարի շարունակ չվճարված հարկերի եւ տուրքերի նկատմամբ կիրառված տույժերի հետևանքով է գոյացել:
Հիշեցնենք, «Արմավիա»-ն պատկան մարմիններին ներկայացրած առողջացման ծրագրով առաջարկում էր ներել իր կուտակած պարտքերը, սակայն, այդ ընկերության առաջարկն այդպես էլ անարձագանք մնաց:
Ի դեպ, միաժամանակ, դեռևս ապրիլ ամսից, «Արմավիա»-ն պարբերաբար հայտարարում էր նաև սնանկացման գործընթաց սկսելու մասին, նշելով, որ այդ հայցով դատարան դիմելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը հավաքման փուլում են: Սակայն, ընկերությունն ի վերջո դատարան այդպես էլ չդիմեց և փոխարենը հայտնվեց պատասխանողի կարգավիճակում:
Նշենք, որ «Արմավիա»-ի դեմ վարչական վարույթ է սկսել մեկ այլ պետական մարմին ևս՝ Աշխատանքի պետական տեսչությունը:
Բանն այն է, որ ավիաընկերության 67 նախկին աշխատակիցների  դիմումի հիման վրա տեսչությունը չվճարված աշխատավարձերի խնդրով ստուգում էր նախաձեռնել ընկերությունում: Սակայն, «Արմավիա»-ում խոչընդոտել էին ստուգման ընթացքը: Այդ հիմքով կազմված վարչական իրավախախտման արձանագրության արդյունքում էլ որոշում էր կայացվել ընկերության դեմ վարչական վարույթ սկսել:
Տեսչական ստուգումներին խոչընդոտելու համար ընկերության տնօրեն Նորայր Բելույանին սպառնում է  վարչական տույժ՝ 250 000 դրամի չափով: Մինչդեռ, չվճարված աշխատավարձերի դեպքում կիրառվելիք տուգանքը «Վարչական իրավախախտումների մասին» օրենքով համապատասխանում է չվճարված աշխատավարձի մեկ քառորդին:
Իսկ քանի որ «Արմավիա»-ի նախկին աշխատակիցներին չվճարված աշխատավարձերը 100 միլիոն դրամ են կազմում, ապա դրանց համար տուգանքը կարող է 25 միլիոն դրամի հասնել:
Փաստորեն, ընկերությունում, թերևս, փորձում են ընտրել չարյաց փոքրագույնը՝ վճարել 250 000 դրամ և տեսուչներին արգելել ստուգել իրենց փոստաթղթերը:

Административное производство в отношении оказавшейся “в пролете” авиакомпании “Армавиа” продолжается 09/09/2013   12:35  |  Актуальная тема
Очередное судебное заседание по иску Комитета госдоходов Армении к авиакомпании “Армавиа” назначено сегодня в Административном суде. Напомним, что по данному иску налоговая инспекция по крупнейшим налогоплательщикам КГД при Правительстве РА требует взыскать с "Армавии" 7 035 703 888 драмов.
Согласно стороне истца, эта та сумма, которую авиакомпания задолжала госбюджету с 2010г. только по части налогов.
Напомним, что общая задолженность компании госбюджету составляет более 24 млрд. драмов. Как стало известно несколько месяцев назад из обнародованного авиакомпанией списка долгов и муссируемых вокруг этого комментариев, основной долг компании – это эти 7 млрд. драмов, которые КГД сегодня пытается взыскать в судебном порядке с авиакомпании, в то время как оставшиеся 17 млрд. драмов образовались в результате штрафов за неуплаченные налоги и пошлины.
Напомним, что авиакомпания “Армавиа” по представленной компетентным органам программе оздоровления предлагала простить ей накопленные долги, однако предложение осталось без ответа.
Начиная с апреля, “Армавиа” периодически заявляла о начале процедуры банкротства, отмечая, что пока собирает необходимые для обращения с подобным иском в суд документы. Однако компания так и не обратилась в суд и вместо этого оказалась в ипостаси ответчика.
Отметим, что административное производство против “Армавии” начал также еще один государственный орган – Государственная инспекция труда.
Дело в том, что инспекция на основании заявления 67 бывших сотрудников “Армавии” инициировала проверку в компании по части невыплаченной заработной платы, однако в “Армавии” воспрепятствовали ходу проверки. В результате составленного на данном основании протокола об административном правонарушении было принято решение о начале производства против авиакомпании.
Директору компании Норайру Белояну за воспрепятствование инспекционной проверке грозит штраф в размере 250 000 драмов, когда как взыскание, применяемое в случае невыплаченной зарплаты, по закону “Об административных правонарушениях” соответствует одной четверти невыданной зарплаты.
Поскольку сумма задолженности по зарплате бывшим сотрудникам “Армавии” составляет 100 млн. драмов, то штраф может достигать до 25 млн. драмов.
Фактически, в авиакомпании пытаются выбрать меньшее из зол - выплатить 250 тыс. драмов и запретить инспекторам проверять их документы.