Վիգեն Սարգսյան. Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը «մնում է Հայաստանի օրակարգում» 09/04/2013   18:40  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը հարցազրույց է տվել «Ազատություն» ռադիոկայանին, որտեղ արձագանքում է Ռուսաստանի գլխավորած Մաքսային միություն մտնելու որոշմանը հետևած եվրոպացի պաշտոնյաների հայտարարություններին և ներկայացնում է Հայաստանի հետագա դիրքորոշումը Եվրամիության հետ Ասոցացման համաձայնագրի հարցում։
- Պարոն Սարգսյան, երեկ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Մոսկվայում հայտարարեց, որ Հայաստանը պատրաստվում է անդամակցել Մաքսային միությանը։ Արդյոք սա նշանակո՞ւմ է, որ Հայաստանը հրաժարվեց Վիլնյուսում ստորագրել Եվրամիության հետ Ասոցացման համաձայնագիրը։
Մաքսային միությանը Հայաստանի Հանրապետության միանալու որոշումը ամենևին չի նշանակում Եվրոպական միության հետ մեր քաղաքական երկխոսության դադարեցում կամ ընդհատում։ ՀՀ նախագահը բազմիցս հայտարարել և երեկ իր ռուս գործընկերոջ տված համատեղ ասուլիսի ժամանակ հաստատեց, որ Հայաստանի համար այն բարեփոխումները, որ իրականացվում են
Եվրամիության աջակցությամբ, չափազանց կարևոր են։ Դրանք հասարակական, քաղաքական արդիականացմանն ու պետական կառավարման համակարգի ուժեղացմանն ուղղված բարեփոխումներ են։ Մենք շատ շնորհակալ ենք եվրոպական գործընկերներին այն ճանապարհի համար, որ անցել ենք միասին և նպատակ ունենք շարունակելու այդ ճանապարհը։ Հետևաբար մեր քաղաքական օրակարգում մնում է Վիլնյուսում կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակներում նախաստորագրել Եվրամիության հետ Ասոցացման համաձայնագիրը։
Իհարկե, հայտնի է այն կարծիքը և մոտեցումը, որ Մաքսային միությանը անդամակցությունը կարող է խոչընդոտ հանդիսանալ ԵՄ-ի հետ Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտի ձևավորելու մասին համաձայնագրին։ ՀՀ-ի դիրքորոշումը հայտնի է. մենք միշտ համարել ենք, որ պետք է փորձել համադրել այդ դրույթները։ Դրա անհնարինության պարագայում մենք վերցնում ենք այդ համագործակցությունից այն ամենակարևորը, որ կար եվրոպական ուղղության վրա, այն է՝ մեր քաղաքական երկխոսությունը, արժեհամակարգային այն փոխգործակցությունը, որը թույլ է տալիս արդիականացնել երկիրը, և մենք համարում ենք, որ այդ դրույթները հիմնականում ամրագրված են Ասոցացման մասին համաձայնագրում։ Հետևաբար մեր օրակարգում մնում է Վիլնյուսում նախաստորագրելու խնդիրը։
- Պարոն Սարգսյան, արդեն իսկ կան առաջին արձագանքները եվրոպական կառույցներից։ Մասնավորապես, տեսակետներ են հնչում, որ Հայաստանի վրա բավական լուրջ ճնշումներ են գործադրվել Ռուսաստանի կողմից։ Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը «Ազատություն» ռադիոկայանին ասել էր.- «Ես շատ եմ ցավում այդ որոշման համար, քննարկել եմ այս հարցը Հայաստանի նախագահի հետ: Մենք գիտենք, որ Հայաստանի վրա ահռելի ճնշումներ են գործադրվել Ռուսաստանի կողմից` Ադրբեջանի և Ղարաբաղի շուրջ դժվար իրադրության հետ կապված, և որ այդ ճնշումները օգտագործվել են Հայաստանի նման փոքր պետությանը շանտաժի ենթարկելու համար»։ Կա՞ արդյոք շանտաժ, ճնշումներ Հայաստանի և Սերժ Սարգսյանի վրա։
Իհարկե, հայտնի է շրջանառության մեջ եղած այն կարծիքը, որ Հայաստանը որոշումը կայացրել է ճնշման կամ վերջնագրերի ազդեցության տակ։ Ուզում եմ վստահեցնել բոլորին, որ Հայաստանի Հանրապետության գործընկերներից ոչ մեկը Հայաստանի հետ չի խոսում վերջնագրերի կամ պայմանների լեզվով։ Տվյալ դեպքում իրավիճակը ճիշտ հակառակն է, որովհետև Հայաստանի Հանրապետությունը ի սկզբանե շահագրգռված է եղել և հայտնել է հանրայնորեն այդ շահագրգռվածության մասին մասնակցելու Մաքսային միության ստեղծմանը։ Դեռ տարիներ առաջ այդ մասին խոսվել է բաց և հստակ։ Մեզ ասվել է այն ժամանակ, որ ընդհանուր սահմանի բացակայությունը լուրջ խոչընդոտ է այդ ճանապարհին և մենք աշխատանքային մակարդակում ունեցել ենք փորձագիտական խմբեր, որոնք աշխատել են՝ այդ իրավիճակում լուծումներ գտնելու համար։ Վերջին փուլում նրանք կարողացան ներկայացնել այնպիսի լուծումներ, որոնք թույլ են տալիս հաղթահարել այդ բարդությունը և դարձնել մասնակցությունը Մաքսային միությանը արդյունավետ և օգտակար Հայաստանի տնտեսության համար՝ հաշվի առնելով մեր տնտեսության այսօրվա կառուցվածքը և առաջիկա տարիների զարգացման հեռանկարները։ Հետևաբար այս որոշումը կայացվել է Հայաստանի և Հայաստանի ժողովրդի շահերից ելնելով։
Ուզում եմ նորից կրկնել, որ մենք կարևորում ենք, որպեսզի տարանջատվի ԵՄ-ի հետ մեր փոխգործակցության տնտեսական և քաղաքական բաղադրիչը, որովհետև նպատակը և միջոցը պետք է իրարից միշտ տարբերվեն։ Եթե նպատակն է ստեղծել ավելի արդյունավետ, արդիական կառավարման համակարգ, իրականացնել բարեփոխումներ և դրանք արդյունավետ հասցնել եզրագծին, ապա Ասոցացման համաձայնագիրը ամբողջությամբ թույլ է տալիս հասնել այդ նպատակներին։

Армения привержена парафированию Соглашения об ассоциации с ЕС - глава администрации президента 09/04/2013   19:48  |  Актуальная тема
Глава администрации президента Армении Виген Саргсян в интервью Радио «Азатутюн» («Свобода») заявил о приверженности Армении парафированию Соглашения об ассоциации с Евросоюзом на предстоящем в ноябре саммите Восточного партнерства, несмотря на то, что Армения заявила о своем решении вступить в Таможенный союз,
Сегодня в интервью Радио Азатутюн Виген Саргсян отметил, что решение, объявленное накануне в Москве президентом Сержем Саргсяном по итогам переговоров с российским коллегой Владимиром Путином, вовсе не означает отказ от парафирования Соглашения об ассоциации с ЕС.
«Мы не раз заявляли, и президент республики подтвердил вчера на совместной пресс-конференции с президентом России, что политические реформы, которые мы осуществляем при поддержке европейских партнеров и структур, для Армении являются крайне важными, и мы глубоко привержены продолжению этих реформ и достижению политических целей, которые преследовало сотрудничество с Европейским союзом», - отметил он, добавив, что Армения продолжит работать в направлении парафирования Соглашения об ассоциации на вильнюсском саммите Восточного партнерства ЕС.
Саргсян отметил, что Армении хорошо известны мнения о том, что членство в Таможенном союзе может быть препятствием для создания Глубокой и всеобъемлющей зоны свободной торговли с ЕС.
«Позиция Республики Армения очень хорошо известна. Мы всегда пытались найти способы совместить эти обязательства и работать с обоими партнерами. В случае, если это невозможно, – и если нам скажут, что это невозможно, – мы по-прежнему привержены осуществлению самой важной части нашего диалога с европейскими структурами, которой, на наш взгляд, является политический диалог и продвижение реформ в стране с целью модернизации социальной и политической культуры и создания прочных государственных институтов. И с этой целью мы будем делать все возможное, чтобы подойти к саммиту в Вильнюсе с готовностью парафировать Соглашение об ассоциации», - отметил Виген Саргсян.
Глава президентской администрации опроверг утверждения о том, что в принятии данного решения на Армению оказывалось давление и даже шантаж, заверив, что «у Армении нет партнеров, которые говорили бы с ней на языке давления, шантажа и ультиматумов».
«В данном случае ситуация была иной. С самого начала процесса формирования Таможенного союза Армения выразила свою заинтересованность в участии в этом процессе. Тогда нам сказали, что существует непреодолимое препятствие, а именно, отсутствие общей границы между Республикой Армения и Таможенным союзом. В течение этого периода было несколько совещаний экспертов, и эксперты подготовили решения, которые помогут обеспечить эффективное и действенное членство Республики Армения в Таможенном союзе даже в условиях отсутствия общей таможенной границы», - отметил Виген Саргсян.
«Таким образом, это решение принято, исходя из интересов Республики Армения и народа Республики Армения с учетом структуры нашей экономики и видения перспектив ее развития на ближайшие годы. Я вновь хочу подчеркнуть разницу между средствами и целями, и для нас целью диалога с Евросоюзом всегда были модернизация системы управления в стране и продвижение демократических реформ. И мы остаемся приверженными этим целям и хотим продолжить диалог в полном масштабе», передает Радио «Азатутюн» («Свобода»).