Ոստիկաններն ու Արգիշտի Կիվիրյանն անհավասար պայմաններում են գտնվում 08/31/2013   14:14  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Օգոստոսի 1-ին Երևանի քաղաքապետարանի մոտ  և  օգոստոսի 24-ին Երևանի Կոմիտասի 5 հասցեի մոտ    «Արմենիա Թըդեյ» լրատվական կայքի համակարգող Արգիշտի Կիվիրյանի դեմ բռնարարքի երկու դեպքով էլ քրեական գործեր չեն  հարուցվել:
Հարկ է նշել, որ առաջին դեպքով  հետաքննության 10-օրյա ժամկետը վաղուց  սպառվել է և առկա է դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունն, ըստ որի  Արգիշտի Կիվիրյանի մոտ հայտնաբերվել են մարմնական վնասվածքներ աջ բազկի արյունազեղումների, աջ արմնկահոդի, աջ նախաբազկի, աջ ազդրի, սրունքների քերծվածքների, աջ բազկի և աջ ազդրի ճանկռվածքների ձևով, որոնք առողջության թեթև վնասի հատկանիշներ չեն պարունակում: Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում Ա.Կիվիրյանը բացատրություն է տվել, որ ոստիկանության աշխատակիցներն իրեն բերման են ենթարկել ապօրինի՝ բռնի ուժ գործադրելով և մարմնական վնասվածքներ պատճառելով: Սակայն ՀՔԾ-ն չի շտապում քրեական գործ հարուցել:
2013թ. օգոստոսի 24-ին Երևանի Կոմիտասի 5 հասցեի մոտ տեղի ունեցած միջադեպի փաստով՝    նյութերի նախապատրաստման ժամանակ Արգիշտի Կիվիրյանը հայտարարել է, որ ոստիկանության աշխատակիցներն են իրեն ավտոմեքենայի մեջ հայհոյանքներ տվել, ծեծի ենթարկել՝ պատճառելով մարմնական վնասվածքներ:
Փոխարենը  առաջին դեպքով կազմվել է Ա.Կիվիրյանի կողմից վարչական իրավախախտման մասին արձանագրություն, իսկ երկրորդ դեպքով  նույն օրն իսկ քրեական գործ է հարուցվել  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով՝  իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ կյանքի կամ  առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն: Այս դեպքում ոստիկանները «երկաթը տաք-տաք են ծեծել» և չեն օգտագործել հետաքննության համար օրենքով սահմանված ժամկետը և առանց սպասելու դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության ներկայացնելուն՝   հապշտապ քրեական գործ են  հարուցել՝  միակողմանիորեն  հիմնվելով միջադեպի կողմերից մեկի՝ ոստիկանի  հաղորդման ու բացատրության  վրա:
Ոստիկանության կողմից երկակի ստանդարտների կիրառման առնչությամբ  Ա.Կիվիրյանի փաստաբան Լուսինե Սահակյանը «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում  նկատեց, որ  յուրաքանչյուր իրավական պետությունում, որտեղ հարգվում են  օրենքի գերակայության ու օրենքի առջև բոլորի հավասարության սկզբունքները, ակնհայտ կլիներ, որ հօգուտ ոստիկանի քրեական գործ հարուցելով՝   օբյեկտիվ քննություն չի իրականացվել այն դեպքում,  որ  Արգիշտի Կիվիրյանին բռնության ենթարկելու երկու դեպքով էլ քրեական գործեր չեն հարուցվել, Ա.Կիվիրյանը չի ճանաչվել ու չի հարցաքննվել որպես տուժող,  որոշակի  կարգավիճակ «չի շնորհվել»  նաև ոստիկաններին:
09:58 29/08/2013  |  Մամուլ«ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԺԱՄԱՆԱԿ»: Ակտիվիստ կնոջ պարանոցը համբուրած ոստիկանը պատրաստ է պատիվ պահանջել
14:06 28/08/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանն ակտիվիստին համբուրել է, թե ոչ
10:39 28/08/2013  |  ԼՐԱՀՈՍ«Այլասերված որևէ ոստիկանի պաշտոնավարումը անթույլատրելի է». Օմբուդսմենի խորհրդական
15:50 27/08/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԼեյտենանտ Արսեն Ապերյանը ընդունել է կնոջը հրելու և նրա հետ կոպիտ վարվելու հանգամանքները
13:08 27/08/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԿոմիտաս 5-ում պետք է կառուցվեր 54 մետր բարձրությամբ 18 հարկանի շենք. Քաղաքապետարան
11:02 27/08/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԿոմիտաս 5 Ա հասցեից բերման է ենթարկվել Նախախորհրդարանի՝ առողջական խնդիրներ ունեցող աջակիցը
19:45 26/08/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱրգիշտի Կիվիրյանի գործը հասավ ՀՔԾ
14:51 26/08/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ1 օրում ոստիկանության բաժին բերման է ենթարկվել 42 ակտիվիստ
13:33 26/08/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՏիգրան Խզմալյան. «Ոստիկանությունը տեսանյութերի ուսումնասիրության արդյունքում պատրաստվում է որոշ ակտիվիստների ձերբակալել»
12:14 26/08/2013  |  ԼՐԱՀՈՍ Եթե ինձ մի բան պատահի, մեղավորն Արաբկիրի ոստիկանապետ Ամիրխանյանն է. Եղիա Ներսիսյան

Адвокат: Полицейские и Аргишти Кивирян находятся в неравных условиях 08/31/2013   15:05  |  Актуальная тема
По факту применения насилия в отношении координатора новостного портала “ARMENIA Today” в ходе инцидентов, имевших место 1 августа близ Мэрии Еревана и 24 августа возле дома по адресу ул. Комитаса 5, не было возбуждено уголовных дел.
Следует отметить, что 10-дневный срок, предусмотренный для следствия по первому случаю, давно уже истек и имеется заключение судмедэкспертизы, согласно которому у Аргишти Кивиряна были обнаружены телесные повреждения в виде кровоподтеков в области правого плеча, правого локтевого сустава, правого предплечья, правого бедра, царапины в области голени, которые не содержат признаки легкого вреда здоровью. В ходе подготовки материалов А. Кивирян дал разъяснения по поводу того, что сотрудники Полиции подвергли его приводу незаконно, применив в отношении него силу и причинив ему телесные повреждения. Однако Специальная следственная служба не торопится возбуждать уголовное дело.
В ходе подготовки материалов по инциденту, имевшему место 24 августа по адресу Комитаса 5, Аргишти Кивирян заявил, что сотрудники Полиции выругались в его адрес, избили его, причинив ему телесные повреждения.
Вместо этого по первому инциденту в отношении Аргишти Кивиряна был составлен протокол об административном правонарушении, а по второму случаю - в тот же день было возбуждено уголовное дело по признакам деяния, предусмотренного ч 1 ст. 316 УК РА(применение не опасного для жизни и здоровья насилия в отношении представителя власти). В данном случае полицейские “ковали железо, пока оно горячо” и не воспользовались установленным для следствия сроком и, не дожидаясь предъявления заключения судмедэкспертизы, завели уголовное дело, основываясь в одностороннем порядке на заявлении и разъяснениях участника инцидента - одного из стражей порядка.
По поводу применения Полицией двойных стандартов адвокат А. Кивиряна Лусине Саакян в беседе с корреспондентом ИА “ФактИнфо” отметила, что в любого правовом государстве, где есть уважение к принципам верховенства закона и равенства всех перед законом, было бы очевидно, что при возбуждении уголовного дела в пользу полицейского, не проводилось объективное расследование в том случае, когда по двум инцидентам, в ходе которых имело место применение насилия в отношении Аргишти Кивиряна, уголовных дел не было возбуждено. А. Кивирян не был признан потерпевшим и не был допрошен в качестве потерпевшего, не “удостоились” определенного статуса и полицейские.