Թուրքիայի վարչապետն առաջարկում է ստեղծել ՄԱԿ-ին այլընտրանքային կազմակերպություն 08/24/2013   10:31  |  Միջազգային լրահոս
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը քննադատել է ՄԱԿ-ի ներկայումս գործող Անվտանգության խորհրդի կառուցվածքը և հայտարարել է այլընտրանքային միջազգային կազմակերպություն ստեղծելու հնարավորության մասին, հղում անելով թուրքական «Հուրիեթ» թերթի  հրապարակմանը՝ հաղորդում է «.interfax»-ը:
«Եթե մենք ասում ենք, որ աշխարհում կան «հինգից» ավելի շատ երկրներ (ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամները-խմբ.), ապա մյուս երկրները կարող են ելույթ ունենալ  և ձևավորել իրենց սեփական ՄԱԿ-ը: Դա կարելի է իրականացնել, և դա կստիպի նրանց ( ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամներին-խմբ.) կատարել բարեփոխումներ»,- նշում է պարբերականը Էրդողանի խոսքերը:
Ավել վաղ Թուրքիայի վարչապետը  էլի քննադատել է միջազգային հանրությանը, մասնավորապես կապված Սիրիայի հարցի շուրջ անգործության հետ:

Премьер Турции Р.Т. Эрдоган мечтает создать альтернативу ООН 08/24/2013   12:51  |  Международные новости
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган раскритиковал современную структуру ООН и заявил о желании создать альтернативную организацию. Об этом сообщает «Газета.Ru» со ссылкой на Hurriyet Daily.
Согласно информации, турецкий премьер отметил, что в мире не «пять стран», имея в виду постоянных членов Совета Безопасности ООН. По его словам, другие государства могут сформировать свою собственную организацию, что повлияет и на отношение к ним ООН.
Как отметило позже министерство иностранных дел Турции, пока в их планах создания подобной организации нет.