Պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում հայտնաբերվել է 262 իրավախախտում 08/09/2013   11:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
2013թ.-ի առաջին կիսամյակում դատախազության կառուցվածքային ստորաբաժանումների կողմից պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում կատարված ուսումնասիրություններով հայտնաբերվել է 262 իրավախախտում, հարուցվել է 31 քրեական գործ և 142 հայց` 2 մլրդ 136 մլն դրամի բռնագանձման պահանջով: Դրանցից քննվել և բավարարվել է 89 հայց` 2 մլրդ 760 մլն դրամ հայցագնով, ինչը պայմանավորված է նախորդ տարվանից փոխանցված և քննության առնված հայցերով, մերժվել է 28 հայց, կարճվել` 13 գործի վարույթ, մյուսների դատաքննությունը դեռևս չի ավարտվել:
Դատախազության ձեռնարկած միջոցառումների արդյունքում կամովին պետբյուջե է վերականգնվել 64 մլն 206 հազար դրամ: Բացի այդ, բերված հայցերով դատաքննության ընթացքում փաստացի վերականգնվել է 21 մլն 127 հազար դրամ:
ՀՀ դատախազության կոլեգիայի օգոստոսի 7-ի նիստում, ամփոփելով 2013 թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում կատարված աշխատանքները, այս մասին իր զեկույցում,  մասնավորապես, նշել է ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Արամ Թամազյանը:
Ըստ նրա, ոլորտում ակնհայտ դրական ցուցանիշներ է ապահովել Սյունիքի մարզի դատախազությունը՝ հարուցելով 15 հայց՝ նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի 1-ի դիմաց, կատարել 13 ուսումնասիրություն՝ 7-ի դիմաց, հայտնաբերել 122 խախտում՝ 6-ի դիմաց:
Պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում դատախազական մարմինների արձանագրած ցուցանիշների զգալի մասը, նախկինի պես, բաժին է ընկնում պետական շահերի պաշտպանության վարչությանը.  ՀՀ դատախազության մարմինների հարուցած հայցերի թվաքանակի 30%-ը, հայցագնի 45%-ը, հարուցված քրեական գործերի 42%-ը, հարուցված քրեական գործերով մինչդատական վարույթի ընթացքում վերականգնված գումարների 98%-ը:
Առաջին կիսամյակում վարչության դատախազները 29 քրեական գործերով իրականացրել են դատավարական ղեկավարում, որոնք հիմնականում վերաբերել են սեփականության և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործություններին: Քննվել են հիմնականում բազմադրվագ և հասարակական մեծ հնչեղություն ունեցող գործեր:
Դրանց թվում է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության պետական ծառայության աշխատակիցների կողմից առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություններ և չարաշահումներ կատարելու վերաբերյալ հարուցված քրեական գործը, որով որպես մեղադրյալ ներգրավվել է 64 անձ, այդ թվում ծառայության նախկին պետը, տեղակալը, վարչության պետեր, տարածքային ծառայությունների ղեկավարներ, տեղակալներ, տեսուչ-վճարողներ:
Մեծ հնչեղություն ունեցողներից է նաև Հայաստանի Ազգային գրադարանի, «Մեծ Մանթաշի միջնակարգ դպրոց» ՊՈԱԿ-ի և Արարատի մարզի Մասիս քաղաքի թիվ 5 ավագ դպրոցի հիմնանորոգման աշխատանքների ընթացքում առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակության, պաշտոնեական և առևտրային կազմակերպության ծառայողի լիազորությունները չարաշահելու վերաբերյալ քրեական գործը, որով մեղադրանք է առաջադրվել 7 անձի, այդ թվում՝  ՀՀ քաղաքաշինության նախարարության երկու պաշտոնատար անձանց:

Структурные подразделения Прокуратуры Армении выявили 262 правонарушения в сфере защиты государственных интересов 08/09/2013   12:43  |  Лента новостей
В первой половине 2013г. по проведенным структурными подразделениями Прокуратуры в сфере зашиты государственных интересов исследованиям было выявлено 262 правонарушения, возбуждено 31 уголовное дело и 142 иска с требованием о взыскании 2 млрд. 136 млн драмов. Из них были рассмотрены и удовлетворены 89 исков с ценой иска 2 млрд. 760 млн. драмов, что обусловлено переданными и рассматриваемыми с прошлого года исками. 28 исков были отклонены, по 13 делам было прекращено производство. Судебный процесс по остальным делам еще не завершен.
В результате предпринятых Прокуратурой мероприятий в госбюджет добровольно было возвращено 21 мнл. 127 тыс. драмов.
В ходе подведения итогов проведенных в течение полугода работ на состоявшемся 7 августа заседании коллегии Прокуратуры РА, об этом в своем докладе, в частности, отметил заместитель генпрокурора РА Арам Тамазян.
По его словам, очевидно положительные показатели обеспечила Прокуратура Сюникской области: Прокуратура возбудила 15 исков против одного за первую половину прошлого года, провела 13 исследований против 7 за аналогичный период прошлого года, выявила 122 нарушения, когда как это показатель в прошлом году составлял 5 правонарушений.
Значительная часть зафиксированных в сфере защиты государственных интересов органами прокуратуры показателей, как и прежде, выпадает на долю Управления по защите государственных интересов: 30% от общего числа возбужденных органами Прокуратуры исков, 45% цены иска, 42% возбужденных уголовных дел, 98% восстановленной в ходе досудебного производства суммы.
В первой половине прокуроры управления осуществили процессуальное руководство по 29 уголовным делам, которые в большинстве своем касались преступлений, направленных против собственности и экономической деятельности. Были расследованы, в основном, многоэпизодные и получившие широкий общественный резонанс дела.
В их числе уголовные дела, возбужденные по факту совершенных сотрудниками Государственной службы социального обеспечения Министерства труда и по социальным вопросам хищений и злоупотреблений в особо крупном размере, по которым в качестве обвиняемых проходили 64 человека, среди которых бывший начальник Госслужбы, его заместитель, главы управлений, руководители территориальных служб, их заместители, операторы-кассиры.
Широкий общественный резонанс получило также уголовное дело, возбужденное по факту хищений, злоупотреблений сотрудниками официальных и коммерческих организации своих полномочий в ходе проведения ремонтных работ в Национальной библиотеке Армении и в ГНКО “средняя школа Мец Манташа”, а также старшей школы N5 города Масис Араратской области Армении, по которым было предъявлено обвинение 7 лицам, в том числе и двум должностным лицам министерства градостроительства РА.