Իրանի նորընտիր նախագահը կոչ է արել ոչնչացնել Իսրայելը 08/03/2013   10:17  |  Միջազգային լրահոս
Իրանի նորընտիր նախագահ Հասան Ռոուհանին ելույթ է ունեցել  Իսրայելին վերացնելու կոչով: «Սիոնիստական ռեժիմը տարիներ շարունակ հին վերքի նման մնում է մահմեդական աշխարհի մարմնի վրա և այդ վերքը պետք է մաքրել», - հայտարարել է Ռոուհանին Իրանում նշվող Երուսաղեմի միջազգային օրվա կապակցությամբ տեղի ունեցած միտինգի ժամանակ, հղում անելով «Asosheyted press»-ին՝ հաղորդում է «.interfax»-ը
Հասան Ռոուհանին պաշտոնապես Իրանի նախագահի պարտականությունները կստանձնի  օգոստոսի 3-ին, այն բանից հետո, երբ երկրի հոգևոր առաջնորդ  այաթոլլա Ալի Համենեին կհաստատի ընտրությունների արդյունքը: Իսկ Օգոստոսի 4-ին տեղի կունենա  պետության նոր առաջնորդի երդման արարողությունը:
«Asosheyted press»-ը նշում է, որ հունիսի 14-ին կայացած նախագահական ընտրություններում հաղթանակ տանելուց հետո,  Հասան Ռոուհանին խոստացել է գնալ նորացման և իրանական ատոմային ծրագրի հարցում առավել  թափանցիկության ճանապարհով:

Новый президент Ирана Хасан Роухани призвал к уничтожению Израиля 08/03/2013   10:30  |  Международные новости
Избранный президент Ирана Хасан Роухани выступил за уничтожение Израиля. "Сионистский режим годами остается застарелой раной на теле исламского мира, и эту рану надо убрать", - заявил Роухани в пятницу на митинге по случаю отмечаемого в Иране международного дня Иерусалима, сообщает “Интерфакс” со ссылкой на агентство АП.
Хасан Роухани официально приступит к исполнению обязанностей президента 3 августа после того, как духовный лидер страны аятолла Али Хаменеи утвердит результаты выборов. 4 августа состоится официальная церемония инаугурации нового главы государства.
Агентство отмечает, что после победы на президентских выборах 14 июня Хасан Роухани обещал идти по пути модернизации и большей открытости в отношении иранской ядерной программы.