«ԺԱՄԱՆԱԿ»: «Վարդան Ղուկասյանի կողմնակիցների հարվածից հետո ամբաստանյալի հորը տեղափոխել են վերակենդանացման բաժանմունք» 07/17/2013   09:04  |  Մամուլ
Շիրակի մարզի ընդհանուր իարավասության դատարանում Կարեն Եսայանի սպանության գործով ցուցմունք է տվել Գյումրու նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը: Դատական նիստից հետո ամբաստանյալի հայրը` Անիի նախկին ոստիկանապետ Սամվել Սարգսյանը, նախաինֆարկտային վիճակով տեղափոխվել է Գյումրիի բժշկական կենտրոնի կարդիովերակենդանացման բաժին: Այս մասին գրում է թերթը` հավելելով, որ ըստ մամուլում տարածված տեղեկությունների` Վարդան Ղուկասյանն ու նրա կողմանկիցները դատական նիստից հետո հարվածել են ամբաստանյալի հորը: Ամբաստանյալ Հ.Սարգսյանի պաշտպան Լ.Սահակյանի խոսքով` բռնությունը եղել է դատարանի դահլիճից դուրս, սակայն դատարանի շենքում:  Լ.Սահակյանը դիմել է դատախազություն: «Քանի որ Վարդան Ղուկասյանը անհարգալից վերաբերմունք է դրսևորել դատարանի նկատմամբ, նաև ինձ վիրավորելով` խնդրել եմ քրեական գործ հարուցել»,- ասել է պաշտպան Լ.Սահակյանը:
Թերթի տեղեկացմամբ` Վարդան Ղուկասյանը մոտ 30 հոգանոց շքախմբով է գնացել դատարան` պահանջելով որ լրագրողները լքեն դահլիճը:
Գյումրիի ոստիկանությունում դատարանում կատարվածի փաստով քրեական գործ չի հարուցվել: «Մենք դեպքը գրանցել ենք, բայց այլ տեղեկություններ չունենք, որովհետև քաղաքացին հայտարարություն չի տվել»,- ասել է Շիրակի մարզի ոստիկանապետ Կարեն Բաբակեխյանը:

“Жаманак”: “Вардан Гукасян и его сторонники избили в суде экс-начальника полиции Ани” 07/17/2013   09:54  |  Пресса
Газета пишет, что в суде общей юрисдикции Ширакской области Армении по делу об убийстве Карена Есаяна дал показания экс-мэр Гюмри Вардан Гукасян. После судебного заседания отец подсудимого, экс-начальника полиции Ани Самвела Саргсяна в предынфарктном состоянии доставили в отделение кардиореанимации медцентра города Гюмри. Вардан Гукасян и его сторонники избили отца подсудимого. По словам адвоката А. Саргсяна Лусине Саакян инцидент произошел за пределами зала заседаний, но в здании суда. Л. Саакян обратилась в Прокуратуру. “Поскольку Вардан Гукасян проявил неуважительное отношение к суду, оскорбив и меня, в том числе, я просила возбудить уголовное дело”, - рассказала Л. Саакян”.
Газета отмечает, что В. Гукасян явился в суд со своей свитой, состоящей из около 30 человек, и потребовал, что журналисты покинули зал заседаний.
В Полиции Гюмри по данному факту не было возбуждено уголовное дело. “Мы зарегистрировали случай, однако иными сведениями не располагаем, поскольку гражданин не подал заявления”, - сказал начальник полиции Ширакской области Карен Бабакехян.