Freedom House. Սաֆարովի արտահանձնումը կասեցրեց ԼՂ բանակցությունների ընթացքը 07/16/2013   12:33  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ամերիկյան Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակել է «Անցումային շրջանի երկրներ-2013» տարեկան զեկույցը, որտեղ Կենտրոնական Եվրոպայի եւ Եվրասիայի 29 երկրներում մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարության խնդիրների հետ մեկտեղ, անդրադարձ է կատարվել նաեւ ղարաբաղյան հակամարտության բանակցային գործընթացի փաստացի դադարեցմանը։
Զեկույցը արձանագրել է ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների ոլորտում մի կողմից՝ Ադրբեջանի, մյուս կողմից՝ Վրաստանի եւ Հայաստանի միջեւ խորացող անդունդը, անդրադառնալով Եվրատեսիլ երգի մրցույթի ժամանակ Ադրբեջանում խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ բիրտ ուժի կիրառման, բռնաճնշումների եւ մեծ տուգանքների բազմաթիվ դեպքերի։
«Միջազգային մամուլում բազմաթիվ հրապարակումներ եղան Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի անձնական մեծ կարողությունների մասին, ինչի արդյունքում կորպորատիվ սեփականության վերաբերյալ օրենքում ընդունված նոր խստացումները սահմանափակեցին կոռուպցիոն դեպքերի մասին տեղեկատվության հայթայթելու լրագրողների հնարավարությունները։ Երբ Հունգարիայի իշխանությունները անակնկալ որոշում կայացրեցին հայազգի բանակային սպա Գուրգեն Մարգարյանին 2004թ Բուդապեշտում կացնահարած ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովին հայրենիք վերադարձնելու մասին, Բաքվի իշխանությունները նրան ընդունեցին հերոսի պես եւ անմիջապես ազատ արձակեցին այդ դատապարտված մարդասպանին, ինչը կասեցրեց Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ Հայաստանի հետ վարվող բանակցությունների ընթացքը», - եզրահանգում են Freedom House փորձագետները։
11:59 22/11/2012  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱրմեն Ռուստամյան. «Համոզված եմ, Ռենատո Ֆարինան շատ օբյեկտիվ կներկայացնի խնդիրը»
17:05 09/10/2012  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԴավիթ Հարությունյան. ԵԽԽՎ-ն վերածվում է շահերի կազմակերպության
15:06 09/10/2012  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԵԽԽՎ-ն կանդրադառնա ԵԽ միջազգային պայմանագրերով սահմանված իրավունքների չարաշահմանը
12:57 09/10/2012  |  Մամուլ«168 ժամ»: «ՀՀ-ում գործում են բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից բարձրացված կամ իջեցված հրահանգները»
12:34 09/10/2012  |  Մամուլ«Չորրորդ ինքնիշխանություն»: Հայաստանի քայլերը ճիշտ էին, բայց...
10:33 08/10/2012  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Խավիարով գնվածները» երկար չեն կարող հավատարիմ մնալ
12:31 06/10/2012  |  Մամուլ«Առավոտ»: «Ադրբեջանը խաղում է կրակի հետ, որի մոխիրները դեռ չեն մարել»
11:50 06/10/2012  |  Մամուլ«Չորրորդ ինքնիշխանություն»: ԵԽԽՎ-ն քննարկեց Սաֆարովի հարցը. և ոչ մի փաստաթուղթ
20:16 05/10/2012  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԳլխավոր դատախազների համակարգող խորհուրդն անհանգստություն է հայտնել
18:29 05/10/2012  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՈւելի Լոյենբերգեր. «Հունգարիայի դիրքորոշումն անընդունելի է, իսկ Բաքվինը` նողկալի»

Freedom House: Героизация Сафарова приостановила переговоры по нагорно-карабахскому вопросу 07/16/2013   12:48  |  Актуальная тема
Американская правозащитная организация Freedom House опубликовала ежегодный доклад “Страны переходного периода-2013”, в котором представлены темпы развития демократии в 29 странах Центральной Европы и Евразии. Организация также обратилась к теме фактического приостановления переговорного процесса нагорно-карабахского конфликта.
В докладе говорится, что “демократический разрыв” между Азербайджаном и его кавказскими соседями продолжает расти. В докладе затронуты также случаи применения грубой силы против мирных демонстрантов, оказания давления и т.д. в ходе проведения песенного конкурса “Евровидение” в Азербайджане, а также применения огромных штрафов в отношении участников несанкционированных митингов.
“Публикации иностранных СМИ о личном состоянии президента Алиева и его семьи привели к таким законодательным изменениям, которые теперь защищают секреты коммерческих структур и ограничивают возможности журналистов для нахождения разоблачающей информации о случаях коррупции”,- говорится в докладе. “Когда Венгрия приняла неожиданное решение об экстрадиции офицера Рамиля Сафарова, приговоренного к пожизненному заключению за жестокое убийство в 2004г. в Будапеште армянского офицера Гургена Маргаряна, власти Азербайджана приветствовали его как героя и немедленно освободили, тем самым фактически сведя на нет возможности для прогресса в переговорах с Арменией по нагорно-карабахскому вопросу”,- говорится в докладе правозащитной организации Freedom House.