Ապամոնտաժվում են օրենքին չհամապատասխանող գովազդային վահանակներն ու ցուցանակները 07/12/2013   12:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանում շարունակվում է գովազդային այն վահանակների և գովազդային պաստառների ապամոնտաժումը, որոնք հակասում են գովազդի և լեզվի մասին ՀՀ օրենքների պահանջներին, ինչպես նաև Երևանի ավագանու համապատասխան որոշումներին։
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի արտաքին ձևավորման և գովազդի վարչության պետ Արազ Բաղդասարյանը նշում է, որ աշխատանքները խիստ կանոնակարգված են ընթանում, և խոչընդոտներից խուսափելու համար ապամոնտաժող աշխատանքային խմբերը տնտեսվարողներին նախապես են տեղեկացնում ապամոնտաժման օրն ու ժամը։
«Բոլոր այն տնտեսվարողներին, ովքեր ցանկություն են հայտնում,Երևանի քաղաքապետարանի արտաքին ձևավորման և գովազդի վարչության աջակցությամբ տրամադրվում է անվճար խորհրդատվություն։ Տնտեսվարողներ կան, որ իրենց ուժերով են ապամոնտաժում օրենքի խախտումով իրենց վահանակները. դիզայներական աշխատանքներն ու խորհրդատվությունը նրանց տրամադրում ենք առաջնահերթությամբ»,- նշել է Արազ Բաղդասարյանը։
Մայրաքաղաքում գույքագրված, օրենքին չհամապատասխանող գովազդային միջոցները 3000-ն են եղել, որոնց մեծ մասը՝ 1300-ը, Կենտրոն վարչական շրջանում։ 12 վարչական շրջաններից 9-ում դրանց ապամոնտաժման աշխատանքներն ավարտվել են։
Ըստ Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդման,գովազդի և լեզվի մասին օրենքներին չհամապատասխանող գույքագրված ցուցանակների   ապամոնտաժումն ամբողջությամբ կավարտվի մինչև օգոստոսի 1-ը, ընդ որում, այս օրերին բոլոր վարչական շրջաններում զուգահեռաբար ընթանում են կրկնակի ստուգումները։

В Ереване продолжается демонтаж размещенных с нарушением требований закона рекламных щитов и вывесок 07/12/2013   13:11  |  Лента новостей
В Ереване продолжается демонтаж тех рекламных щитов и вывесок, которые противоречат требованиям законов “О рекламе” и “О языке”, а также соответствующим решениям Совета старейшин Еревана.
Начальник управления внешнего оформления и рекламы аппарата Мэрии Еревана Араз Багдасарян отмечает, что работы проходят строго в отрегулированном порядке, во избежание возможных препятствий рабочие группы, осуществляющие демонтаж, заблаговременно сообщают хозяйствующим субъектам день и час демонтажа.
Всем тем хозяйствующим субъектам, которые выразили желание при поддержке управления внешнего оформления и рекламы аппарата Мэрии Еревана предоставляется бесплатная консультация. Есть хозяйствующие субъекты, которые собственноручно демонтируют свои вывески, размещенные с нарушением закона. “Дизайнерские услуги и консультация им предоставляется в первоочередном порядке”, - отметил Араз Багдасарян.
В столице инвентаризированных и не соответствующих закону рекламных средств было, 3000, большая часть из коих – 1300- размещалось административном районе Кентрон .В 9 из 12 административных районов столицы работы по их демонтажу завершены.
Как сообщает пресс-служба Мэрии Еревана, демонтаж инвентаризированных и не соответствующих закона о “о рекламе” и “О языке” вывесок планируется полностью завершить до 1 августа. В эти дни во всех административных округах параллельно проводятся повторные проверки.