Պաշտպանության և անվտանգության խնդիրներին նվիրված միջազգային համաժողով Վրաստանում 06/29/2013   13:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 27-ից 29-ը ՀՀ պաշտպանության նախարարության պատվիրակությունը ՀՀ ՊՆ առաջին տեղակալ Դ.Տոնոյանի և ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի առաջին տեղակալ գեներալ-լեյտենանտ Է. Ապրիամովի գլխավորությամբ մասնակցել է Բաթում քաղաքում Վրաստանի պաշտպանության նախարարության կողմից կազմակերպված պաշտպանության և անվտանգության խնդիրներին նվիրված միջազգային համաժողովին:
ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության տեղեկացմամբ՝ երկօրյա համաժողովի ընթացքում քննարկվել են Վրաստանի պաշտպանական քաղաքականության ու բարեփոխումների, միջազգային խաղաղարար առաքելությունների նրա մասնակցության, ՆԱՏՕ-ի ընդլայնման հեռանկարների, Եվրատլանտյան անվտանգության, Հարավային Կովկասի և Սևծովյան տարածաշրջանում սպառնալիքների և մարտահրավերների հետ կապված հարցեր:
Համաժողովի շրջանակներում ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը աշխատանքային երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել նաև ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալ, դոկտոր Էվելին Ֆարկասի և Մեծ Բրիտանիայի պառլամենտի անդամ, Միջազգային անվտանգային ռազմավարության նախարար, դոկտոր Անդրյու Մերիսոնի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են համագործակցության ընթացիկ ծրագրեր և նոր հեռանկարներ, մասնավորապես՝ միջազգային խաղաղապահ առաքելության, ռազմական կրթության և վարժանքի, պաշտպանական բարեփոխումների, հումանիտար ականազերծման ոլորտներում, և կարծիքներ են փոխանակվել տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ:

Делегация Минобороны Армении обсудила в Батуми вопросы обороны и безопасности 06/29/2013   13:43  |  Лента новостей
Делегация министерства обороны Армении во главе с первым замминистра Давидом Тонояном и первым заместителем главы Генштаба ВС РА Эдуардом Априамовым приняла участие в международной конференции по вопросы обороны и безопасности, организованной МО Грузии в Батуми 27-29 июня.
Как сообщает пресс-служба Минобороны Армении, в ходе трехдневной конференции обсуждались вопросы, касающиеся оборонной политики и реформ Грузии, ее участие в международных миротворческих миссиях, перспектив расширения НАТО, Евроатлантической безопасности, угроз и вызовов в Южно-Кавказском и Черноморском регионе.
В рамках конференции, Давид Тоноян провел рабочие встречи в двустороннем формате с заместителем секретаря обороны США по вопросам России, Украины и Евразии, доктором Эвелин Фаркас и членом британского парламент, министром по стратегии международной безопасности Великобритании Эндрю Мерисоном.
В ходе встреч обсуждались текущие программы сотрудничества и новые перспективы, в частности, в рамках международной миротворческой миссии, в сфере военного образования и учений, а также реформ в сфере обороны. стороны обменялись мнениями по поводу региональных развитий.