Մեծ Բրիտանիայում գաղտնազերծել են ՉԹՕ-ներին վերաբերող արխիվը 06/21/2013   14:17  |  Միջազգային լրահոս
Մեծ Բրիտանիայի իշխանությունները գաղտնազերծել են Պաշտպանության և չբացահայտված թռչող օբյեկտների (ՉԹՕ) նախարարության վերջին փաստաթղթերը, փոխանցում է «BBC News»-ի տարածած տեղեկատվությունը «lenta.ru»-ն: Հրապարակված արխիվի ընդհանուր ծավալը կազմել է ավելի քան 4 հազար էջ:
Բոլոր փաստաթղթերը վերաբերում են 2007-2009թթ.-ների միջև ընկած ժամանակաշրջանին: Դրանցից երևում է, որ Մեծ Բրիտանիայի բնակիչները պարբերաբար տեղեկացրել են տարբեր տեսարժան վայրերի, այդ թվում նաև Սթոունհենջի մոտ ՉԹՕ-ների հայտնվելու մասին:
Արխիվային նյութերի մեջ է նաև այն նամակը, որը Պաշտպանության նախարարությունը ստացել է մի աղջնակից, ով հայտարարել էր, որ ինքը երկնքում տեսել է տարօրինակ կրակներ: Նամակին կից դրված է եղել նրա ձեռքով արված այլմոլորակայիններին պատկերող գծանկար: Կա նաև մի քաղաքացու հաշվետվություն այլմոլորակայինի հետ համատեղ ապրած ժամանակաշրջանի, նաև մի ուելսցու հաղորդագրություն տիեզերական հյուրի կողմից իր շունը, մեքենան և վրանը գողանալու մասին, ինչպես և զեկուցագրեր բրիտանական խորհրդարանի շենքի վերևում կարմիր, սպիտակ և կանաչ կրակների վերաբերյալ:
Փաստաթղթերում մանրամասն բացատրվում են այն պատճառները, որոնք երկրի իշխանություններին դրդել են փակել ՉԹՕ-ներն ուսումնասիրող բաժինը: Դրանց մեջ է նաև երկրի Պաշտպանության նախարարին բրիտանական օդուժի բարձրաստիճան սպայի կողմից ներկայացված զեկույցը: Ըստ այդ զեկույցի, բաժինը գործնականում անօգտակար է, թեև առավել կարևոր ոլորտներից այնտեղ են հավաքում առավել գիտակ մասնագետները:
ՉԹՕ-ների բաժինը փակվել է 2009թ.-ին: Այդպիսի որոշում կայացնելու համար այն ժամանակ պատճառաբանվել էին ֆինանսական դժվարությունները և բաժնի գործունեության մեջ գործնական օգտակարության բացակայությունը:
Գոյության 50 տարիների ընթացքում բաժնի աշխատակիցներն այդպես էլ չեն կարողացել գտնել որևէ վտանգավոր օբյեկտ, իսկ քաղաքացիներից ստացված տեղեկությունների զգալի մասը չի հաջողվել ստուգել:
Ընդ որում աշխատանքների վերջին տարում բաժնին դիմողների թիվը, նախորդ տարիների համեմատությամբ, ավելացել է 3 անգամ: ՉԹՕ-ների մասին տեղեկությունների թվաքանակի աճը համընկել է չինական լապտերների մոդան Մեծ Բրիտանիայում տարածվելու ժամանակաշրջանի հետ:

Власти Великобритании рассекретили архивные документы об НЛО 06/21/2013   14:24  |  Международные новости
Власти Великобритании рассекретили последние документы отдела министерства обороны по изучению НЛО, сообщает Лента.ру со ссылкой на BBC News. Общий объем опубликованного архива составляет более четырех тысяч страниц.
Все документы относятся к периоду с 2007 по 2009 год. Из них следует, что жители Великобритании неоднократно сообщали о появлении неопознанных летающих объектов в районе различных достопримечательностей — в том числе рядом со Стоунхеджем.
В их числе письмо, которое в министерство обороны отправила девочка, утверждавшая, что видела в небе странные огни. К письму был приложен ее рисунок, изображавший пришельца. Кроме того, среди документов есть отчет гражданина о совместном проживании с инопланетянином, сообщение жителя Уэльса о похищении пришельцами его собаки, палатки и машины, а также донесение о красных, белых и зеленых огнях, якобы замеченных над зданием британского парламента.
Отмечается также, что помимо этого в документах подробно объясняются причины, побудившие власти страны закрыть отдел по изучению НЛО. В их числе материал доклада на имя министра обороны страны, подготовленный высокопоставленным офицером ВВС. По его словам, отдел фактически бесполезен, но при этом забирает ценных сотрудников с более важных направлений.
Отдел по изучению НЛО закрыли в 2009 году. Причиной принятия такого решения тогда назвали финансовые трудности в сочетании с отсутствием у его деятельности практической пользы. За 50 лет существования отдела его сотрудники так и не смогли найти ни одного опасного объекта, а значительную часть поступивших от граждан сообщений проверить не удалось. При этом в последний год работы отдела количество обращений по сравнению с предыдущими годами утроилось. Резкий рост числа сообщений об НЛО совпал с появлением в Великобритании моды на китайские фонарики, пишет Лента.ру.