ՎՊ նախագահ. «Դատաիրավական» ԾԻԳ-ի կողմից բյուջետային և վարկային միջոցների ծախսման վերաբերյալ գործն ուղարկել ենք դատախազություն 06/13/2013   14:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
2012թ.-ին Վերահսկիչ պալատը դարձյալ արձանագրել է խախտումներ շինարարության ոլորտում և գնումների գործընթացում, բյուջետային միջոցների անարդյունավետ օգտագործման փաստեր: Ազգային ժողովի այսօրվա նիստում ներկայացնելով ՀՀ վերահսկիչ պալատի 2012 թ.-ի տարեկան հաշվետվությունը՝ ՎՊ նախագահ Իշխան Զաքարյանը հայտնեց, որ գնումների համակարգում իրավիճակը խիստ մտահոգիչ է: Ակնհայտ է, որ խնդիրներն ունեն համակարգային բնույթ: Ըստ ՎՊ-ի հաշվետվության, վերահսկողությամբ դեռևս բացահայտվում են հակամրցակցային, անարդյունավետ, ոչ թափանցիկ, ոչ հրապարակային և խտրական հիմքերով կազմակերպված գնման գործընթացներ:
Վերահսկողության արդյունքների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ գնումների հետ կապված խնդիրների առանցքը կազմված է հետևյալ երկու հիմնական բացասական երևույթներից՝ երկրի կարիքների համար ձեռք բերվող ապրանքների, աշխատանքների և ծառայությունների դիմաց պետությունը վճարում է դրանց իրական արժեքից շատ ավելի մեծ գումարներ, այսինքն` գումարները պլանավորում են ավելի շատ, քան իրականում պետք է, և երկրորդ՝ ապրանքների, աշխատանքների և ծառայությունների դիմաց, դրանց իրական արժեքից ավելի մեծ գումարների վճարման դեպքում նույնիսկ պետությունը չի ստանում այն արդյունքը, որն ի սկզբանե ակնկալում էր, այսինքն` արդյունք կամ ընդհանրապես չի լինում, կամ լինում է անորակ կամ մասնակի:
Ըստ ՎՊ-ի նախագահի, խնդիրը գնումների գործընթացի պլանավորման, կազմակերպման, պայմանագրերի կառավարման և հսկողության գրեթե բոլոր փուլերում է: Հատկապես, ռիսկային է քաղաքաշինության և ճանապարհաշինության, ինչպես նաև խորհրդատվական ծառայությունների նպատակով իրականացվող գնումների գործընթացը:
Խոսելով գնումների ոլորտում իրականացված այլընտրանքային ստուգումներով հայտնաբերված բազմաթիվ խախտումների և ռիսկերի մասին, ՎՊ նախագահը որպես օրինակ, մասնավորապես, նշեց, որ «Դատաիրավական» ԾԻԳ-ը «Դատական գլոբալ ցանցի կազմակերպման տեխնիկատնտեսական հիմնավորում, դատական համակարգում շահագործվող ծրագրային ապահովման միջոցների կարիքների գնահատում, ԴԱՀ ծրագրի ֆունկցիոնալության ընդլայնում» ծրագիր ձեռք բերելու նպատակով 545 հազար եվրոյին համարժեք դրամի չափով պայմանագիր է կնքել «Suprematech Solutions INC» ամերիկյան ընկերության և «Մեյսիս ինֆորմեյշն սիստեմս» ՍՊԸ-ի միջև կազմված կոնսորցիումի հետ:
Ստուգմամբ պարզվել է, որ գումարն ամբողջությամբ փոխանցվել է «Suprematech Solutions INC» ամերիկյան ընկերությանը, այն ինչ պայմանագրերով նշված են եղել «Մեյսիս ինֆորմեյշն սիստեմս» ՍՊԸ-ի աշխատակիցների անունները, ովքեր պետք է կատարեին մրցութային առաջակում նշված գործառույթները: ՎՊ-ի ստուգման ընթացքում «Մեյսիս ինֆորմեյշն սիստեմս» ՍՊԸ-ի աշխատակիցները հայտարարել են, որ պայմանագրի շրջանակում ոչ մի գումար չեն ստացել, ոչ մի աշխատանք չեն կատարել:
«Հաշվի առնելով Վերահսկիչ պալատի հնարավորություններն այս հարցում, մենք, բնականաբար, չէինք կարող ստուգումներ իրականացնել ամերիկյան ընկերության մոտ, որովհետև դրա համար անհրաժեշտ է, նախ, համագործակցության որոշակի խնդիր ամերիկյան կողմի հետ: Խնդիրն ես համապատասխան մարմինների ղեկավարների հետ քննարկել եմ և, հաշվի առնելով ՎՊ-ի համապատասխան վարչության աշխատակիցների մտահոգությունը, որ տեսնում ենք կոռուպցիոն ռիսկեր ոչ միայն այս, այլ հետագա բոլոր հարցերը, որոնք վերաբերում են «Դատաիրավական» ԾԻԳ-ի կողմից բյուջետային և վարկային միջոցների ծախսմանը, գործն ամբողջությամբ ուղարկել ենք դատախազություն: Այս պահին ընթանում են որոշակի հարցերի հետ կապված պարզաբանման գործընթացներ, և կարծում եմ՝ մոտ ապագայում կհարուցվի քրեական գործ»,-հայտնեց Ի.Զաքարյանը:

Ишхан Закарян: “Дело о растрате бюджетных и кредитных средств “Судебно-правовым” ОРП направлено в прокуратуру" 06/13/2013   15:39  |  Лента новостей
В 2012г. Контрольная палата вновь зафиксировала нарушения в области строительства и в процессе закупок, а также факты неэффективного использования бюджетных средств. Об этом заявил председатель КП Ишхан Закарян,представляя на сегодняшнем заседании НС ежегодный отчет Контрольной палаты РА. Он отметил, что ситуация в системе закупок вызывает серьезную обеспокоенность. Очевидно, что проблемы носят системный характер. В отчете отмечается, что в ходе контроля были выявлены антиконкурентные, неэффективные, непрозрачные процессы закупок, в организации которых усматриваются дискриминационные элементы.
Анализ результатов контроля показал, что суть проблем, связанных с закупками, состоит из двух негативных явлений: государство выделяет средства на оплату товаров, труда и услуг, приобретаемых на нужды страны, и выделяет больше средств, нежели реальная рыночная стоимость на закупку товаров, то есть планируют больше средств, нежели требуется в действительности, во –вторых, в случае приобретения товаров и услуг по цене, превосходящей рыночную стоимость, даже государство не может достичь ожидаемого результата, то есть результата как такового не бывает зафиксировано или он есть, но частично, или его качество оставляет желать лучшего.
По словам председателя КП, проблемы выявлены почти на всех стадиях планирования, организации процесса, управления договорами и их контроля. В зоне риска, особенно, сферы градостроительства, дорожного строительства, а также услуги по консультациям.
Глава КП говорил также о многочисленных нарушениях и рисках, выявленных по итогам альтернативных проверок, осуществленных в сфере закупок. И. Закарян в качестве примера, в частности, отметил, что для приобретения “Судебно-правовой” ОРП, программы “Технико-экономическое обоснование организации судебной глобальной системы, оценка средств программного обеспечения, эксплуатируемого в судебной системе” и т.д. был заключен договор с американской компанией «Suprematech Solutions INC» и договор о консорциуме с ООО “Мейсис Информейшн системс”.
В ходе проверки выяснилось, что вся сумма была переведена американской компании «Suprematech Solutions INC», когда как в договоре были указаны имена сотрудников ООО“Мейсис Информейшн системс”. В ходе проверки сотрудники компании заявили, что не получили по договору ни одного цента, и не выполнили работу.
“Мы не могли инициировать проверки в американской компании, поскольку для этого, в первую очередь, необходимо наличие определенных проблем в сотрудничестве с американской стороной. Проблему я обсудил с руководителями соответствующих органов и, принимая во внимание обеспокоенность сотрудников соответствующего управления КП касательно того, что существуют коррупционные риски не только в данном вопросе, но в остальных, которые касаются растраты бюджетных и кредитных средств “Судебно-правовым” ОРП, мы направили дело в прокуратуру. Полагаю, в ближайшее время будет возбуждено уголовное дело”, - заявил И. Закарян.