Եվրագոտում Հունաստանն առաջինը զրկվեց զարգացած երկրի կարգավիճակից 06/13/2013   16:23  |  Միջազգային լրահոս
Եվրամիության գոյության ողջ պատմության ընթացքում առաջին անգամ անդամ երկրներից մեկը՝ Հունաստանը, զրկվել է զարգացած երկրի կարգավիճակից և այսուհետ կհամարվի զարգացող երկիր:
Բանն այն է, որ միջազգային վերլուծական «Morgan Stanley Capital International» ընկերությունը այսօր «MSCI Greece» ինդեքսը տեղափոխել է զարգացող երկրների (MSCI Emerging Markets) ինդեքսների խումբ:
«MSCI»-ն Հունաստանի, որպես զարգացած տնտեսություն ունեցող երկրի վերաբերյալ որոշումն ընդունել է 2001թ.-ին: Սակայն 2012թ.-ին անցկացված վերստուգումների արդյունքում ընկերությունը հաղորդել է, որ որոշ չափանիշներով երկիրն արդեն չի համապատասխանում այդ կարգավիճակին: Մասնավորապես «հիմնադրամների վարկավորման հնարավորության և կարճ վաճառքի գործառույթների երկարատև բացակայության պատճառով հունական ֆոնդային շուկան այլևս չի համապատասխանում մյուս զարգացած ֆոնդային շուկաներին»,- նշված է «MSCI»-ի հաղորդագրության մեջ:
Վերջին 6 տարում Աթենքի ֆոնդային ինդեքսը ընկել է 83 տոկոսով: Երկիրը բախվել է տնտեսական ծանր իրավիճակի, որի հետևանքով ստիպված է եղել դրամական օգնություն խնդրել միջազգային վարկատու կազմակերպություններից: Այդպիսի օգնություն նրան ցուցաբերվում է, սակայն դրանք վարկային տրանշներ են և պետական հատվածը ավելի «»սեղմելու» հանձնարարականներ: Իսկ Հունաստանի ճյուղային ոլորտների զարգացման և տրանզիտային հնարավորությունների բնագավառում իրական ներդրումներից նրա հիմնական գործընկերները ձգտում են ձեռնպահ մնալ:
Այս իրավիճակում, թերևս, դա այն գլխավոր պատճառներից մեկն է, որը դրդում է հունական կողմին վերջին ժամանակներում առավել ակտիվ հանդես գալ Ռուսաստանի, Չինաստանի և եվրագոտուց դուրս գտնվող եվրոպական երկրների հետ տնտեսական կապերն ակտիվացնելու օգտին:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Հունաստանի տնտեսության մեջ այսօր տիրող իրավիճակը շատ մասնագետներ համեմատում են 1940-ական և 1950-ական թվականների քաղաքացիական պատերազմին հաջորդած իրավիճակի հետ, որը հաղթահարվեց արդյունաբերական ենթակառուցվածքներում ԱՄՆ-ի և Արևմտյան Եվրոպայի երկրների ներդրումների և Հունաստանի արտաքին ակտիվ քաղաքականության շնորհիվ:
Ըստ որոշ փորձագետների արդեն ավելի քան 5 տարի խոր ճգնաժամի մեջ գտնվող հունական տնտեսության մեջ կատարվում են հիվանդագին և երկարատև ժամանակաշրջան ենթադրող գործընթացներ, որոնք ուղեկցվում են միջոցներ ծախսելու նկատմամբ կոշտ տնտեսման ռեժիմով:
Իսկ որոշ փորձագետներ էլ այն կարծիքն են արտահայտել, որ Հունաստանում տիրող իրավիճակը եվրագոտում տիրող իրավիճակի մի բաղադրիչն է: Եվ ըստ այդ մոտեցման էլ, Եվրոպական կենտրոնական բանկի ղեկավար Մարիո Դրագիի կանխատեսումներով, իրավիճակը եվրագոտում կարող է հանգեցնել համախառն ներքին արդյունքի ցածր ցուցանիշների և, միաժամանակ, գնաճի սպասվող մակարդակի գերազանցման:

Греция стала первой страной Евросоюза, которую лишили статуса развитой 06/13/2013   16:52  |  Международные новости
Впервые за всю 55-летнюю историю Евросоюза, одна из его стран перестала быть развитой. И переведена в ранг развивающейся. Речь идет о Греции: международная аналитическая компания Morgan Stanley Capital International сегодня перевела индекс MSCI Greece в группу индексов развивающихся рынков (MSCI Emerging Markets), пишет “Российская газета”.
MSCI признал Грецию развитой экономикой в 2001 году. Однако по итогам пересмотра, инициированного в июне 2012 года, компания сообщила о том, что по ряду параметров страна больше не подходит под этот статус. В частности, "из-за длительного отсутствия возможностей для фондового кредитования и практик коротких продаж, греческий фондовый рынок более не соответствует стандартам других развитых фондовых рынков", - отмечается в релизе MSCI.
В самом деле: за последние шесть лет фондовый индекс Афин упал на целых 83 процента. Страна столкнулась с тяжелейшей ситуацией в экономике, из-за чего была вынуждена обратиться за финансовой помощью к международным кредиторам (ЕС и МВФ). Эта помощь, как известно, оказывается. Но в основном это кредитные транши и указания еще больше "сжимать" госсектор. От реальных же инвестиций в развитие отраслевых и транзитных возможностей Греции ее основные партнеры предпочитают, как правило, воздерживаться. Так можно ли утверждать, что экономика Греции сегодня развивающаяся?
Такая политика - едва ли не главная причина того, что греческая сторона в последнее время более активно выступает за развитие экономических связей с Россией (что продемонстрировал, к примеру, состоявшийся в конце мая греческий бизнес-форум в Москве), а также с Китаем и с европейскими странами вне еврозоны. Кстати, последние критикуют многие действия ЕС и МВФ в отношении Греции.
Нужно отметить, что сегодняшнюю ситуацию в экономике Греции многие эксперты небезосновательно сравнивают с ситуацией в конце 1940-х - начале 1950-х после кровавой гражданской войны. Но уже к середине 1950-х греческая экономика была восстановлена и стала активно развиваться. Заметим, благодаря промышленным, инфраструктурным инвестициям со стороны США и Западной Европы, а также ввиду активной внешнеэкономической политики самой Греции. Однако в тот период это было важно и политически, так как с Грецией граничили "сталинистская" Албания, "просоветская" Болгария и успешно развивавшаяся Югославия, передает “Российская газета”.