Ռուբեն Հայրապետյանին վիրավորելն արժե 1 մլն դրամ 05/27/2013   13:12  |  Քաղաքացիական իրավունք
Ավան և Նոր-Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում շարունակվում են քննվել Հրանուշ Խառատյանը, Դավիթ Սանասարյանը և Գարեգին Չուգասզյանն ընդդեմ Ռուբեն Հայրապետյանի դատական գործերը: Նշված 3 քաղաքացիական գործերն էլ բարի համբավին, պատվին, արժանապատվությանը և գործարար համբավին պատճառված վնասի հատուցման պահանջի մասին են:
Ի դեպ այս 3 գործերը դատարան վարույթ են ընդունվել 2012թ. հոկտեմբերի 10-ին և առ այսօր գտնվում են դատաքննության փուլում:
Մասնավորապես՝ Հրանուշ Խառատյանն ընդդեմ Ռուբեն Հայրապետյանի գործով հայցվորը պահանջում է իրեն հասցված վիրավորանքի համար հրապարակայնորեն ներողություն խնդրել, իսկ զրպարտությունը հերքել, իսկ թե ինչ միջոցով՝ հայցվորի ներկայացուցիչը թողել է դատարանի հայեցողությանը:
Ռուբեն Հայրապետյանն էլ իր հերթին դատական հայց է ներկայացել ընդդեմ Հրանուշ Խառատյանի:
Պատասխանողի ներկայացուցիչ Կարապետ Բադալյանի խոսքով՝ հայցի առարկան հետևյալն է. «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրում տեղի ունեցած միջադեպից հետո, երբ գործն արդեն դատարանում է եղել Հրանուշ Խառատյանը հարցազրույցի ժամանակ Ռուբեն Հայրապետյանին ուղղված արտահայտություն է արել, ասելով. «Ռուբեն Հայրապետյան, մարդ եղիր, գնա դատարան ցուցմունք տուր, այլապես նա առնետի պես փախչում է»:
Հայրապետյանին խոցել է այս արտահայտությունը և բացի հրապարակայնորեն ներողություն խնդրելուց, 1 մլն դրամի փոխհատուցման պահանջ է ներկայացրել: Այսինքն՝ Հայրապետյանն իրեն ուղղված վիրավորանքը գնահատել է 1մլն դրամ:
Այս գործը Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում վարույթ է ընդունվել 2012թ. դեկտեմբերի 13-ին և այժմ գտնվում է դատաքննության փուլում: Մինչև այս պահը ո՛չ Հայրապետյանը և ո՛չ էլ նրա ներկայացուցիչը նիստերին չեն մասնակցել:
Հաջորդ գործը Դավիթ Սանասարյան ընդդեմ Ռուբեն Հայրապետյանի է, այս գործով ևս Ռ. Հայրապետյանը և նրա ներկայացուցիչը նիստերին չեն մասնակցում, այդ իսկ պատճառով, մարտի 21-ի դատական նիստին, դատարանը որոշեց պարտավորեցնել Ռուբեն Հայրապետյանին` ներկայանալ նիստերին:
Պետք է նշենք, որ դատարանի պարտավորեցումը չօգնեց՝ նրանք այդպես էլ չներկայացան նշանակված նիստին, որի ժամանակ հայցվորի ներկայացուցիչ Կարապետ Բադալյանը, հանդես է եկել միջնորդությամբ` հայտարարելով, որ եթե Ռուբեն Հայրապետյանը հաջորդ դատական նիստին ևս չներկայանա և բացատրություն կամ ցուցմունք չտա, ապա ըստ էության դա կնշանակի, որ նա հայցն ընդունում է. այսինքն՝ Ռուբեն Հայրապետյանը դիտավորությամբ վիրավորել է Դավիթ Սանասարյանին:
Կարապետ Բադալյանը ավել վաղ «Փաստինֆո»-ի թղթակցին ասել էր, որ նրանց չգալը, իրենց իսկ համար բացասական իրավական հետևանքներ կառաջացնի:
Այս գործով հայցի առարկան «Նուվել դը Արմենի» ամսագրում սեպտեմբերի 7-ին հրապարակված Ռ. Հայրապետյանի հարցազրույցն է, որն, ըստ հայցվորի, պարունակում է իր բարի համբավը, պատիվն, արժանապատվությունը և գործարար համբավը վիրավորող և իրականությանը չհամապատասխանող զրպարտչական արտահայտություններ: Ուստի հայցվորը պահանջում է ներողություն խնդրել վիրավորական արտահայտությունների համար և հերքել իրականությանը չհամապատասխանող զրպարտչական արտահայտությունները:
Գարեգին Չուգասզյանն ընդդեմ Ռուբեն Հայրապետյանի գործով ևս հայցվորը պահանջում է ներողություն խնդրել վիրավորական արտահայտությունների համար և հերքել իրականությանը չհամապատասխանող զրպարտչական արտահայտությունները:

Рубен Айрапетян судится с Грануш Харатьян: экс-депутат оценил оскорбление в свой адрес в 1 млн. драмов 05/27/2013   14:59  |  Гражданское право
В суде общей юрисдикции административных районов Аван и Нор-Норк продолжаются слушания по делам Грануш Харатьян, Давид Санасарян и Гарегин Чугасзян против Рубена Айрапетяна. Указанные гражданские иски содержат требование о возмещении ущерба за оскорбление чести, достоинства и деловой репутации.
Все три дела были приняты к производству 10 октября 2012г. и по сей день находятся в стадии судебного следствия.
В частности, Грануш Харатьян требует обязать Рубена Айрапетяна публично принести извинения за озвученное им в ее адрес оскорбление. Что же касается способов опровержения клеветы, представитель истца оставила на усмотрение суда.
Рубен Айрапетян, в свою очередь, подал иск на Грануш Харатьян.
По словам представителя ответчика Карапета Бадаляна, предмет судебной тяжбы заключается в следующем: после инцидента в ресторанном комплексе “Арнакар”, когда дело уже находилось в суде, Грануш Харатьян во время интервью заявила в адрес Рубена Айрапетяна нижеследующее: ”Рубен Айрапетян, будь человеком, иди в суд и дай показания, а то убегаешь как крыса”.
Это выражение оскорбило Айрапетяна, и экс-депутат подал жалобу, в котором помимо публичных извинений требует материального возмещения на сумму в размере 1 млн. драмов. То есть, Айрапетян оценил оскорбление в свой адрес в 1 млн. драмов.
Дело это поступило в производство суда Котайкской области 13 декабря 2012г. и теперь находится в стадии судебного следствия. До сего момента ни Айрапетян, ни его представитель не участвовали в заседаниях.
Следующее дело - Давид Санасарян против Рубена Айрапетяна. По данному делу Р. Айрапетян и его представитель также не принимают участия в заседаниях, посему на судебном заседании, состоявшемся 21 марта, суд определил обязать Рубена Айрапетяна явиться в суд.
Следует отметить, что решение суда не возымело эффекта, и они так не явились на назначенное заседание, в ходе которого представитель истца Карапет Бадалян, выступив с ходатайством, отметил, что если Рубен Айрапетян не будет присутствовать на следующем судебном заседании и не даст разъяснений или показаний, то это, по сути, будет означать, что ответчик согласен с иском, где говорится, что Рубен Айрапетян преднамеренно оскорбил Давида Санасаряна.
Карапет Бадалян ранее заявил корреспонденту “Фактинфо”, что неявка их в суд чревата для них негативными правовыми последствиями.
Предметом иска стало опубликованное 7 сентября в журнале “Нувел де Армени” интервью Рубена Айрапетяна, которое, по мнению истца, содержит высказывания откровенно клеветнического характера, оскорбляющие честь и достоинство человека. По этой причине истец требует принести извинения и публично опровергнуть высказывания, содержание которых не соответствует действительности.
По делу Гарегин Чгасзян против Рубена Айрапетяна истец также требует принести извинения и опровергнуть не соответствующие действительности высказывания клеветнического характера.